Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

16a – Opowieści prosto z morza

Na zdjęciu: Syrenki.
Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) – posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrenka autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół kobietą, pół rybą), znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.

Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg – Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen i 23 sierpnia 1913 został odsłonięty. Modelką dla Eriksena była jego późniejsza żona – tancerka Ellen Price.

Pomnik wielokrotnie ulegał dewastacji poprzez odcinanie jej części ciała, malowanie farbą, itp.
Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

Pytanie konkursowe: Na zdjęciu widnieją dwa pomniki Syrenki, jeden w Kopenhadze a drugi w Ustce. Wskaż który jest pierwowzorem, czyli pomnikiem Syrenki w Kopenhadze.

Rozwiązanie konkursu: Zdjęcie drugie (z prawej) przedstawia Syrenkę w Kopenhadze.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani BILKOWSKA Anna, zam. Łąka. Gratulujemy.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu regulaminowych wymogów!

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 6 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost