Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

16b – Ekstremalny relaks nad wodą


Na zdjęciu: Widok na miasteczko Omiś i rzeką Cetinę w Chorwacji (od pomnika Mili).
Omiś to małe miasto i port niedaleko Splitu (21 km), leżące u ujścia rzeki Cetiny wpadającej do Adriatyku, a wyniosły masyw górski Mosor otacza swoimi wzgórzami domy mieszkańców. Omiš chętnie odwiedzany jest przez turystów. Jego piękne i oryginalne położenie sprawia, że to małe miasteczko wydaje się być jeszcze bardziej przytulne i malownicze niż jest w rzeczywistości.
Położenie Omiša w zasadniczy sposób wpłynęło na jego historię. Masywne góry oraz dostęp do rzeki spowodowały osiedlenie się w tym miejscu piratów. Byli oni na tyle niebezpieczni, że siali postrach wśród potężnej floty weneckiej oraz bezkarnie okradali statki papieskie. Wenecjanie po kilka razy próbowali pokonać piratów z Omiša jednak zawsze kończyło się to dla nich przegraną. Dodatkowo piraci na dnie Cetiny wybudowany mieli podwodny mur (Mostina), którego nie było widać nad wodą. Mur służył jako pułapka i zatrzymywał statki zbliżających się wrogów. Dopiero gdy na przeciw piratom ruszyła wielka wenecka krucjata, piraci z Omiša zostali pokonani i tym samym zakończyła się era ich panowania.
Na pamiątkę piratów z Omiša co roku odbywana jest w mieście inscenizacja pirackiej bitwy na Adriatyku.
Cetina należy do jednej z najczystszych i najpiękniejszych rzek w Chorwacji. Swoje źródło ma w małej wiosce o takiej samej nazwie w Górach Dynarskich. Nazwa rzeki Cetiny pochodzi od frygijskiego słowa „Zetna“, co oznacza drzwi, a dotyczy samego ujścia Cetiny do morza, gdzie rzeka otwiera „drzwi“ do zalewu dalmatyńskiego.
Długość rzeki to około 105 km, jest bardzo kręta i rwąca. Mocne strumienie przepływające przez masyw górski Mosor utworzyły wspaniałe i malownicze kaniony, dlatego pasjonaci raftingu (spływ pontonem) i kajakarstwa górskiego mają tam szerokie pole do popisu. Warto odwiedzić jej źródło. Jest bardzo wyjątkowe, rzeka wypływa z głębokiej jaskini o szerokości 15 m, a za to głębokość to około 115 m, woda jest tak krystalicznie czysta, że można dostrzec dno.
Na ekstremalny rafting sugeruję wybrać się wiosną, kiedy to poziom wód górskiej Cetiny jest wysoki a nurt rwący – ale wtedy jest zimna woda do kąpieli i skoków do wody z okolicznych skał.
Inna atrakcją w Omišu jest ZipLine jest tyrolka – zjazd na linie rozciągniętej tuż nad rzeką Cetina i górskim kanionem. Trasa zjazdu ma ponad 2 km i podzielona jest na stopnie trudności. Najszybsza prędkość zjazdu wynosi 65 km, natomiast najwyżej położony odcinek to 150 metrów nad ziemią. Cena takiej przyjemności wynosi 400 kun. Zjechać może każdy oraz dzieci mające powyżej 9 lat.
Atrakcją miasta są też dwie twierdze znajdujące się na skalnym zboczu tuż nad Omišem, a widok z wysokich wież na okolicę jest rozległy, tym bardziej, że z góry zobaczyć można jak rzeka łączy się z morzem.
Płynąc jachtem odczuwa się potęgę i majestat masywu otulającego Omiś.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwisko Mili – legendarnej bohaterki Omiša, która uzbrojona tylko w odwagę i miłość do rodzinnych stron, pokonała Turków. Była ona często motywem licznych dzieł chorwackich artystów, między innymi Ivana Meštrovicia, którego przedstawiająca ją rzeźba ozdabia miejsce w Poljicach, skąd rozciąga się niezapomniany widok na Omiš.
Rozwiązanie konkursu: Mila GOJSALIĆ.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p.Mirowski Maciej, zam Łódź. Gratulujemy.
W konkursie wzięło udział 784 osoby. W Większości odpowiedzi mieściły się w skali trudności 3-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 13 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost