Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

16e – Diabelskie widoki

Na zdjęciu: Spojrzenie na Londyn z diabelskiej perspektywy.

London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Wysokość 135 metrów.
Londyńskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Londynie. Jest to wyjątkowy obiekt, z którego można oglądać miasto z góry. Do „wagoników” wchodzi ok. 20 osób, kapsuły są duże, a na środku nich znajduje się mała ławeczka. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,8 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła. London Eye zachwyca swoją prostotą i przede wszystkim wielkością. Podczas jednego obrotu trwającego około 30 minut w jednej z przeszklonych i klimatyzowanych kapsuł (London Eye posiada 32 kapsuły symbolizujące 32 dzielnice miasta) mamy możliwość spojrzeć na Londyn z innej perspektywy. Diabelski młyn porusza się na tyle wolno, że bez problemu możemy przyjrzeć się wszystkim obiektom miasta na horyzoncie.
Coca-Cola London Eye jest największym wspornikowym kołem obserwacyjnym w Europie. Coca-Cola w nazwie widnieje od połowy stycznie 2015 roku, na mocy nawiązanej współpracy z września 2014 roku.
Inauguracja otwarcia odbyła się 31. grudnia 1999 roku, a od marca 2000 roku koło zostało udostępnione dla odwiedzających. W międzyczasie nosiło również inne nazwy, m.in.: British Airways London Eye, Merlin Entertainments London Eye czy EDF Energy London Eye.

Jako ciekawostkę warto podać, że na pokładzie kapsuły udzielono ponad 430 ślubów (w tym aż 21 związków partnerskich), a panoramę miasta z London Eye podziwiało tysiące celebrytów.

Od 1 stycznia 2005 roku wokół Koła organizuje się najważniejszą imprezę sylwestrową w Londynie. Gdy Big Ben wybija północ, niebo jest rozświetlane przez tysiące fajerwerków, a jedną z zapierających dech atrakcji są sztuczne ognie puszczane wprost z Oka Londynu.

Pytanie konkursowe: London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia. Wymień pozostałe obiekty.
Rozwiązanie: Pozostałe dwa obiekty to: wiszący most dla pieszych (Millennium Bridge) oraz hala sportowa (Millennium Dome).
Nagrodę wylosował pan Gołębiowski Krzysztof z Suchedniowa. Gratulujemy.
Po spełnieniu wymogów konkursowych nagroda zostanie przekazana.
Na konkurs przysłano 597 prawidłowych odpowiedzi. Skalę trudności większość oceniła na 3-4.

ps. Szkoda, że w Polsce buduje się inny rodzaj pomników.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 3 czerwca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost