Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

16j – Bułgaria

Bułgaria – Rylski Monastyr
Bułgaria to kraj pięknych plaż, jezior, gór i słonecznej pogody.
Bułgaria to nie tylko relaks na plaży i odpoczynek w kurortach. Podczas wakacji w tym pięknym, czarnomorskim kraju warto poznać jego ciekawą kulturę, wspaniałą przyrodę, cenne zabytki i malownicze miasteczka. Wzdłuż wybrzeża zachowały się ślady wielowiekowej historii i starożytnej kultury kraju. W niedalekiej odległości od słonecznych i piaszczystych plaż znajdują się cenne starożytne skarby. Te miejsca warto odwiedzić!

A jeśli jesteś fanem zabytków z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO -Bulgaria ma dziewięć z nich. Miejscami dziedzictwa kulturalnego są: Cerkiew Bojańska, skalne cerkwie w Iwanowie, tracki grobowiec w Kazanłyku, Jeździec z Madary, stare miasto Nesebyr, Monastyr Rylski oraz grobowiec tracki w Swesztari. Do miejsc naturalnego dziedzictwa należą: Park Narodowy Pirynu i Rezerwat Przyrody Srebarna. Wszystkie te miejsca pod patronatem UNESCO są niesamowite i na pewno warte odwiedzenia chociaż raz w życiu.
Będąc w Bułgarii, być może odwiedzili Państwo innego typu atrakcje tego kraju – foto poniżej.
Dodatkowo – wśród tych, którzy podadzą nazwy niżej wymienionych atrakcji turystycznych zostanie rozlosowany poradnik „Bez gaf w obcych krajach” ufundowany przez Biuro Podróży Beskid-Active z Bielska-Białej.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę sałatki, która podawana jest zazwyczaj jako przystawka w Bułgarii do alkoholu wyrabianego z winorośli (lub śliwek , brzoskwiń – grozdovica), który jest charakterystyczny dla Bułgarii i innych krajów regionu bałkańskiego?
Rozwiązanie: Sałatka szopska jest podawana zazwyczaj jako przystawka od rakiji.
Nagrode pieniężną w wysokości 50 zł w gotówce otrzymuje pani SIERPIŃSKA Ewelina z Kielc – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 501 odpowiedzi prawidłowych. Skala trudności (wg. oświadczeń) – 2-3.
W konkursie dodatkowym – na identyfikację miejsc widocznych na zdjęciach wpłynęło 89 prawidłowych odpowiedzi.
(1- Kamienny Las – koło Warny, 2 – Pomnik Wolności na górze Szipka, 3 – Pomnik Partii – Buzłudża).
Los uśmiechnął się także do p. Sierpińskiej Eweliny, która otrzymuje poradnik książkowy ” Bez gaf w obcych krajach” ufundowany przez Biuro Podróży Beskid-Active z Bielska-Białej. Gratulujemy.
Nagrody zostaną przyznane po spełnieniu wymogów formalnych.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 08 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost