Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

16k – Zaliczyć Moskwę między meczami

Na zdjęciu: Nowoczesne oblicze Moskwy.
Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy.
W Moskwie mieści się siedziba władz Rosji. Jest także stolicą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 2006 r. Moskwa zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu najdroższych miast świata; jest to jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków finansowych, w którym zamieszkuje wielu rosyjskich miliarderów. W Moskwie jest co zwiedzać. Przede wszystkim warto zacząć od znanego na całym świecie Kremla oraz Placu Czerwonego, które zostały wpisane na Listę UNESCO. Nie możemy przegapić również cerkwi, których w Moskwie jest cała masa, np. odbudowanego w 1990 r. Soboru Chrystusa Zbawiciela, o bardzo bogatej i okazałej konstrukcji, a wewnątrz zachwycającego kolorowymi malowidłami sakralnymi. Nie możemy również przegapić w Moskwie okazałego i wielobarwnego Soboru Wasyla (1555-1561). Można również zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych im. A.S. Puszkina, w której znajdują się kolekcje najsławniejszych artystów, np. Van Gogha czy Picassa. Godnym polecenia zabytkiem w Moskwie jest również Teatr Wielki, wzniesiony w stylu klasycystycznym, w którym wystawia się przedstawienia operowe oraz baletowe i który patronuje Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii, czyli najbardziej prestiżowej szkole baletowej na świecie.
Może starczy nam czasu na Stary Arbat – ulicę zamieszkiwaną niegdyś przez znanych pisarzy i artystów (z Puszkinem na czele), a dziś będącą najsłynniejszym moskiewskim deptakiem. Warto przejść się nim nieśpiesznie, podziwiając piękną secesyjną zabudowę ulicy.
Kuchnia rosyjska ma bardzo długą tradycję, dlatego będąc w Moskwie, nie zapomnijmy spróbować typowo rosyjskich potraw, np. pierogów i pierożków, czyli dań ze słodkiego bądź słonego farszu zwijanego w ciasto, które zajmuje honorowe miejsce na stołach Rosjan.
Prócz tego nie możemy pominąć blinów, czyli okrągłych naleśników, serwowanych z wieloma różnymi dodatkami, np. konfiturami czy nawet kawiorem, a także pielmieni, czyli małych pierożków z mięsem. Spróbujmy też tradycyjnych, rosyjskich mięs i kiełbas, a także, jeżeli lubimy mocne alkohole, uraczmy się kieliszkiem tradycyjnej wódki.
Ważnym środkiem transportu w Moskwie jest metro. Pierwszą linię moskiewskiego metra uruchomiono w 1935, a składają się na nie: 200 stacji, 12 linii o łącznej długości 333 km. Ciekawe są stacje metra.

Pytanie konkursowe: Na terenie Kremla znajdują się dwa monumentalne dzieła sztuki ludwisarskiej jeden z 1735 roku i drugi z 1586 roku. Proszę je wymienić.
Rozwiązanie konkursu: Dzwon – Car Kołokoł oraz armata Car Puszka.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Staszyńska Kazimiera z Ciechocinka – Gratulujemy!
Nagrodę otrzyma zwycięzca po spełnieniu formalności konkursowych.
W konkursie wzięło udział 576 uczestników. Skalę trudności pytania uczestnicy ocenili średnio na 3-4

 

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 15 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost