Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17a – Mundialowy horror

(Uwaga – treści zawarte w opisie mogą być dla niektórych zbyt emocjonalne).

Na zdjęciu: Wlad Palownik na tle mapy Wołoszczyzny.
Inspirowani horrorem jaki sprawili nam polscy piłkarze mundialowi oraz emocje jakie zgotowały nam „słabe” ekipy piłkarskie postanowiliśmy ten konkurs utrzymać w tym tonie.
Dzisiaj wizytujemy Rumunię.
Turystyka Bułgarii generuje 5% PKB i ma istotny wkład w rozwój rumuńskiej gospodarki. Liczba turystów stale rośnie, w 2014 roku wyniosła 3,5 mln, w tym 1,3 mln osób odwiedziło Mamaję i inne czarnomorskie kurorty.. Dużą liczbę turystów przyciągają zamki w Transylwanii, w takich miastach jak Sybin, Braszów oraz Sighișoara. Zamek w Branie, niedaleko Braszowa, jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Rumunii, odwiedzanym przez setki tysięcy turystów rocznie i jest reklamowany jako zamek Drakuli.
Waleczny, ambitny i słynący z wyjątkowego okrucieństwa hospodar wołoski Wlad Palownik (Wład Tepes) urodził się jako drugi syn Wlada Diabła (Drac). Jego ojciec był członkiem Zakonu Smoka stąd wziął się jego przydomek Draco (Smok), przekształcony w Dracul (Diabeł). Dlatego też syna, późniejszego Palownika nazywano Draculą (syn Draca). Po śmierci Włada Diabła sułtan Murad postanowił osadzić na tronie wołoskim młodego Włada, licząc na jego lojalność. Wbrew oczekiwaniom sułtana Palownik skutecznie dążył do niezależności. Umacniał swoją władzę eliminując przeciwników krwawymi i okrutnymi metodami, a jego ulubionym sposobem mordowania było wbijanie na pal (stąd przydomek Palownik).
Podczas władania Wołoszczyzną, jedną z jego pierwszych decyzji była chęć zemsty na bojarach (w średniowieczu wyższa szlachta feudalna), którzy zgładzili jego ojca i brata. W Wielkanoc 1457 roku zorganizował wielką imprezę w swojej twierdzy, na którą zaprosił wszystkie ważne osobistości wraz z ich rodzinami. Gdy uczta miała się zacząć, Wład, schwytał w pułapkę wszystkich i większość… nabił na pal. Części tym, którzy przeżyli nakazał iść 200 km przez góry do Poenari. Ci, co przeżyli morderczy marsz mieli odbudować dla niego znajdujące się tam ruiny zamku przekształcając je w kolejną twierdzę. Wlad ubrał ich i mieli pracować dotąd aż ich ubranie się zetrze. Wrogów ze strony Turków, czy Siedmiogrodzian nie brakowało to też Wład Palownik miał pełne ręce roboty. Jednym z takich wydarzeń, które przeszło do historii to tzw. „Las Pali”. Odwiecznego wroga z Imperium Osmańskiego, Sułtana Mehmeda II Zdobywcę przywitał u swoich bram w Târgovişte długim na 3 km i szerokim na 1 km szpalerem nabitych na pal tureckich jeńców. Podobno, choć niepotwierdzone przez historyków, pali było około 20 tysięcy. Widząc ten makabryczny widok, Mehmed II zarządził odwrót, ale nie spoczął w osłabianiu Wołoszczyzny. Ostatecznie Wład Palownik został zdradzony przez brata i uwięziony przez Węgrów w niewoli, a później przebywał na wygnaniu, co pozbawiło go tronu na 14 lat. Przez ten czas opozycja nie próżnowała i Wlad okrył się sławą okrutnego władcy i tyrana.

Kilkaset lat po burzliwych wydarzeniach na Wołoszczyźnie w odległej Irlandii za pióro chwycił Bram Stoker. Pociągały go tajemnice i nadprzyrodzone zjawiska, zapragnął więc napisać książkę o wampirach. Przygotowania do pracy rozpoczął od zebrania legend i podań. W ciągu siedmiu lat odwiedził wiele bibliotek, aż pewnego dnia trafił na przekaz o okrutnym księciu dalekiej krainy.
Kolejne badania odkrywały przed nim tajemniczego człowieka, będącego wcieleniem zła. Według opowieści okrutny władca nie tylko wbijał ludzi na pal, lecz także gotował ich żywcem, a nawet jadał chleb maczany w krwi swoich ofiar. Czarna legenda księcia Drakuli zainteresowała Stokera tak bardzo, że zdecydował się nazwać tym imieniem swojego bohatera, zapewniając mu stałe miejsce w popkulturze.
Dziś wiemy, że obraz Wlada nakreślony w najdawniejszych źródłach jest fałszywy, choć tkwi w nim ziarno prawdy. Padł on ofiarą propagandy, a plotki na jego temat dostarczyły wrażeń tłumom spragnionym sensacji. Jego przerażający wizerunek został ostatecznie ukształtowany przez największy wynalazek owej epoki – druk.
Ochoczo powielane pisma przedstawiające księcia krwiopijcę rozchodziły się wśród potrafiących czytać niczym współczesne tabloidy. A wszystkiego dopełniła w dwudziestym wieku szybko zdobywająca przestrzeń masowej wyobraźni kinematografia. Sadystyczny Wlad Palownik z mieczem i w książęcym kołpaku zastąpiony został przez odwiedzającego sypialnie dam eleganckiego hrabiego o nienagannych manierach i… nieco zbyt długich zębach.
Dracula to imię wampira, bohatera powieści Brama Stokera, wydanej w 1897 roku. Jej pierwowzorem był hospodar wołoski Wład Palownik, który z powodu swoich krwawych rządów i okrucieństw obrósł w liczne legendy i mity. Kim naprawdę był Drakula? Wampirem czy tyranem?
Opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, Diable walczącym w imię Boga to coś na tyle interesującego, aby przeczytać tą książkę a potem wybrać się do Rumuni i zwiedzić tą historyczną krainę.

 

Pytanie konkursowe: W jakim mieście związanym z Władem odbywa się średniowieczny festiwal: Sighisoarze, Poienari czy w Branie (wybierz właściwą odpowiedź)?
Rozwiązanie konkursu: Festiwal średniowieczny odbywa się w Sighisoarze.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosował pan SĄDEK Jakub ze Świlczy – Gratulujemy.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu wymogów formalnych lub zostanie przekazana rezerwowo wylosowanej osobie.
Na konkurs wpłynęło 563 rozwiązania prawidłowe. Skala trudności średnio: 3 – 4.

 

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 22 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost