Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17b – Jedno wielkie dzieło sztuki

Na zdjęciu: Widok na katedrę ze Wzgórza Michała Anioła.
Florencja to stolica jednego z piękniejszych regionów Włoch – Toskanii i tak jak cały ten obszar, tak to miasto również zachwyca. Będąc we Florencji ma się wrażenie jakby było to jedno wielkie dzieło sztuki, przepełnione duchem znakomitych poetów, malarzy, rzeźbiarzy i architektów. To jedno z najwspanialszych miast we Włoszech, cel podróży wielu turystów z wszystkich stron świata, a ponieważ większość zabytków znajduje się w centrum, można bez problemu, spacerkiem po kolei zwiedzać jeden po drugim. We Florencji jest tyle miejsc wartych zobaczenia, że z powodzeniem można by spędzić tu cały urlop.
W mieście przez stulecia rządziła dynastia Medyceuszy, a kolejni władcy wspierali najwybitniejszych włoskich artystów: Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Donatello, Boticelliego… Muzea obwieszone są ich dziełami – szczególnie wiele jest śladów Michała Anioła, w tym najsłynniejsza jego rzeźba: Dawid.
Swoją nazwę Florencja zawdzięcza Juliuszowi Cezarowi, który w 59 roku p.n.e. ustanowił w niej kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Założona została przez Etrusków, a jest teraz prawie czterystu tysięcznym miastem w środkowych Włoszech. Stolica Toskanii leży nad rzeką Arno u stóp Apenin. W 1966 roku Florencja przeżyła wielką powódź po wylaniu rzeki Arno. Nie przeżyły tego liczne, bardzo cenne zabytki. Tą i wiele innych powodzi przetrwał most Ponte Vecchio na Arno, który jak na tamte czasy miał bardzo śmiałą konstrukcję. Powstał w 1345 r. z kamiennych segmentowych łuków.

Zabytkiem numer jeden we Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą, największą ceglaną na świecie. Powstawała od 1296 do 1436 roku. Cudowną panoramę miasta można oglądać ze szczytu kopuły lub mniej obleganej dzwonnicy – Campanile di Giotto. Do pokonania 414 stopni, ale warto. Miejsca widokowe to również park Giardino di Boboli obok Palazzo Pitti. Jeszcze więcej widać z placu Michała Anioła. Stąd starówka wygląda niesamowicie, bo jak na dłoni mamy dachy najważniejszych zabytków: kościoła Santa Maria Novella, na którym znajdują się dwa przyrządy astronomiczne z 1572 roku – zegar słoneczny oraz przyrząd do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych ciał niebieskich.

Sądzimy, iż dla większości z Państwa nie obce są zabytki Florencji i nie chcemy sugerować, który warto zwiedzić, a który pominąć w zależności od ilości dyspozycyjnego czasu do zwiedzania.

Kuchnia florencka opiera się na wykorzystaniu najprostszych składników: chleba, oliwy, warzyw, mięsa, ryb, serów. Centrum miasta pełne jest knajpek i restauracji, oferujących wspaniałe jedzenie w niemniej cudownym otoczeniu, a co najlepsze – całkiem niedrogo. Już za 7 euro można zjeść trzydaniowy obiad, okraszony deserem i lampką stołowego wina (np. Chianti Classico czy Brunello di Montepulciano) . Popularne wśród turystów są toskańskie zupy o nazwie ribolita. Na via Tornabuoni z kolei są dwie atrakcje gastronomiczne: Caffe Giacosa i Procacci. Do Giacosy florentyńczycy pielgrzymują po la torta della nonna, czyli tort babci – dwie warstwy cieniutkiego ciasta nadziewane delikatnym kremem waniliowym. Procacci natomiast od wielu lat słynie z panini tartufati, bułeczek smarowanych wybornym kremem z białych trufli.
Na pożegnanie Florencji warto potrzeć ryjek dzika Porcellino pod arkadami XVI-wiecznego targu (Mercato del Porcellino) i odpocząć w Ogrodach Boboli.

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się popularna postać bajkowa – o długim nosie – uwieczniona w powieści i która jest też bohaterem licznych teatralnych i filmowych ekranizacji (wydawana była w cotygodniowych odcinkach we Włoszech od 1881 r. w pierwszej włoskiej gazecie dla dzieci).
Rozwiązanie konkursu: Popularna postać bajkowa włoska to PINOKIO.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował pan Dołoszyński Marcin z Uwielin – Gratulujemy.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu formalności regulaminowych, a w przypadku ich braku nagrodę przekażemy rezerwowo wylosowanej osobie.
W konkursie 17 b nadeszło 428 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności średnio 1-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 29 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost