Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17c – Szybki numerek

Na zdjęciu: Most Karola w Pradze.
Z miejscowości leżących na południu Polski popularne są wycieczki autokarowe i samodzielne wyjazdy do ważniejszych miast sąsiadów: Pragi, Bratysławy, Wiednia czy Budapesztu. Zazwyczaj są to wyjazdy weekendowe, z przejazdami nocnymi, czyli tzw. szybkie numerki (od cyfr oznaczających daną wycieczkę). Dzisiaj zapraszamy na wypad do Pragi.
Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta. Wszystkie pocztówki z Pragi łączy jeden element w postaci fotografii Mostu Karola. Most nocą i dniem, latem i zimą, opustoszały i pełen ludzi, z lotu ptaka i od dołu, z bliższej i dalszej perspektywy. Jak Paryż ma wieżę Eiffela, Lodyn Tower Bridge, a Wiedeń Pałac w Schonbrunnie, tak z Pragą kojarzy się właśnie ten ponad półkilometrowy most.
Zwiedzanie miasta zakończymy z pewnością w jednym z licznych lokali gastronomicznych Starówki, gdzie dajmy się namówić na tradycyjne czeskie knedliki z gulaszem, pieczoną wieprzowiną lub sztuką mięsa z sosem i duszoną kapustą. Piwa z pewnością Wam w Czechach nie zabraknie i to dobrego.
Od zawsze namawiamy Was na aktywne spędzanie wolnego czasu i poszukiwanie ciekawostek tego świata.
Wracając z Pragi zachęcamy Was na „spacer w chmurach”!
Ośrodek narciarsko – rekreacyjny Dolni Morava od 2015r ma w swojej ofercie niezwykłą atrakcję – tuż przy polsko-czeskiej granicy, jadąc w stronę Kłodzka, znajduje się fantazyjna wieża widokowa, która pozwala na spacer w obłokach i podziwianie z różnych perspektyw gór i wzgórz Masywu Śnieżnika. Prócz wrażeń czysto estetycznych, można zafundować tu sobie trochę adrenaliny! Z pewnością spodoba się zarówno tym małym, jak i dużym podróżnikom! Ścieżka w Chmurach Dolni Morava jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Można ją zwiedzać także w wózkach! Na wieżę można wjechać wyciągiem, wejść trasą spacerową, albo po trasie nartostrady. GPS: 50.151792, 16.815500. Na wysokości 1116 m n.p.m., na szczycie góry Slamnik, powstała 55-metrowa ażurowa konstrukcja, stanowiąca oryginalną trasę widokową. Obiekt, zwany „ścieżką w obłokach” (Sky Walk), daje poczucie wysokości i przestrzeni, a jednocześnie bezpieczeństwa. Tam niebo jest na wyciągnięcie ręki.
Na platformach wieży umieszczono tabliczki z ciekawostkami historycznymi czy przyrodniczymi. Część z nich pomaga zorientować się w otaczającym, iście spektakularnym krajobrazie. Usytuowanie wieży gwarantuje niezapomniane widoki. Dostrzec z niej można Kralicki Śnieżnik, dolinę rzeki Moravy, Jesioniki, a nawet nasze Karkonosze i Śnieżkę. Całkowita długość trasy to 750 metrów.

Pytanie konkursowe: Praga – Jak nazywa się największy stadion piłkarski świata?
(Obecnie jest wykorzystywany jako obiekt treningowy – na płycie głównej mieści się 8 boisk: 7 pełnowymiarowych piłkarskich w tym jedno ze sztuczną murawą i jedno do minifutbolu, również ze sztuczną nawierzchnią).

Rozwiązanie konkursu: Praga – Stadion STRAHOW .
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani o pseudonimie Lade in Red z Gdańska – Gratulujemy.
Nagroda zostanie przekazana po spełnieniu formalności konkursowych lub przekazana rezerwowo wylosowanej osobie.
Na konkurs wpłynęło 365 prawidłowych odpowiedzi (część było nieprawidłowych. Pytanie brzmiało: Praga – największy stadion piłkarski świata + dodatkowy opis tego stadionu).
Skala trudności 2-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 05 sierpnia 2018 r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost