Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17d – Mały kraj wielkich możliwości


Na zdjęciu: Krajobraz Czarnogóry.
Czarnogóra uznawana jest za jeden z najbardziej malowniczych krajów na Bałkanach i ostatni rajski zakątek w Europie. Znajdziemy tu niezwykłe połączenie gór i morza, przepiękne krajobrazy, średniowieczne miasta i mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu. Wszystkim tym można się cieszyć przy wspaniałej pogodzie – od maja do października średnie temperatury w ciągu dnia nie spadają tu poniżej 20˚C, a od czerwca do września wynoszą powyżej 25 ˚C
Czarnogóra to kraj, który można przemierzyć w ciągu jednego dnia, co kilkadziesiąt kilometrów zmieniając całkowicie krajobraz – z posępnych szczytów i głębokich kanionów na słoneczne plaże, z kamiennych, krasowych pustyń na gaje oliwne, z podmokłych brzegów Jeziora Szkoderskiego na urwisty „fiord” Boki Kotorskiej. Weneckie miasta sąsiadują tu z zamieszkanymi przez Albańczyków wsiami, cerkwie z meczetami…
Odbicie skomplikowanej historii regionu i bogactwa jego tradycji znajdziemy także w mentalności i temperamencie dumnych i gościnnych Czarnogórców. Wyruszmy więc na odkrywanie adriatyckiej perły!
Wybraliśmy dla Państwa trzy propozycje do „zaliczenia”:
1. Ulcinj – niegdyś największy port piracki osmańskich Bałkanów, dziś główny ośrodek mniejszości albańskiej w Czarnogórze, z wyczuwalnym klimatem Orientu i zaskakująco spokojnym starym miastem, kryjącym m.in. dawny targ niewolników i ułamany minaret.
2. Niewątpliwie perłą Czarnogóry jest Kotor i twierdza kotorska. Miasto otoczone murami, z krętymi uliczkami wypełnionymi uroczymi kamienicami, kościołami, pełne zaułków, w których znajdują się rozliczne knajpki, z przepięknym portem w którym cumują mniejsze i większe jachty sprawia wrażenie miasta w którym czas się zatrzymał.
Nad samym miastem góruje twierdza. Jest ona otoczona murami o długości 4,5 km, wysokimi do 20 metrów i grubymi na 10. Żeby wejść na samą górę, z której rozpościera się widok na Zalew Krotoski należy wspiąć się po przeszło półtora tysiącach stopni schodami prowadzącymi wśród kolejnych pasm murów obronnych. Samo wejście na szczyt przy upale dochodzącym do 40 st. zajmuje blisko godzinę.
3. Kanion rzeki Tary – uwielbiany przez miłośników raftingu. W głębi lądu, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną, w górach Durmitor znajduje się najgłębszy kanion Europy – kanion rzeki Tary. Wiele agencji turystycznych, także tych znajdujących się na wybrzeżu Czarnogóry, organizuje jedno- bądź kilkudniowe spływy pontonem po Tarze. Rafting Tarą dostarcza wielu emocji. Górska rzeka szybko unosi pontony, które wśród okrzyków przerażonych turystów obijają się o kamienie i podskakują na skalnych progach. Widoki, które można podziwiać z pontonu, są niezapomniane: dzikie góry porośnięte gęstym lasem i strome ściany kanionu. Nurt Tary jest wartki, a woda krystalicznie czysta. Wiosną, gdy śniegi spływają z gór, rafting jest doświadczeniem ekstremalnym. Latem i jesienią spływać mogą wszyscy, którym niestraszna jest zimna woda i którzy nie boją się nieprzewidzianej kąpieli.
Na terenie Czarnogóry Tara płynie przez ponad 100 km, z czego na odcinku prawie 80 km tworzy głęboki kanion, którego ściany w najwyższych miejscach dochodzą do 1300 m wysokości. Opuszcza Montenegro po połączeniu z rzeką Pivą wpływając już do Bośni i Hercegowiny jako rzeka Drina.
Spośród atrakcji związanych z Kanionem Tary nie sposób nie wymienić zabytkowego mostu na rzece. Đurđevića Tara Bridge ma 366 metrów długości i ponad 170 metrów wysokości. W momencie powstania, w 1940 roku, był największym żelbetonowym mostem w Europie.Kraj poznaje się przez jego kuchnię. By podróż po Czarnogórze stała się kompletna, powinniśmy skosztować co najmniej kilku lokalnych specjałów. Na szybko możemy przekąsić znane na całych Bałkanach ćevapi lub równie rozpowszechniony burek – placek z ciasta filo nadziewany mięsem, serem bądź szpinakiem. Warto także spróbować grillowanej wieprzowej vješalicy z cebulą, pomidorami i ostrą marynowaną papryką lub przygotowywanego w rozmaitych wersjach pilawu. Bardziej wyrafinowanych doznań smakowych dostarczy nadziewany karp (punjeni šaran) przyrządzany w okolicach Jeziora Szkoderskiego lub spotykane m.in. w Sandżaku gołąbki (japrak). Jaroszy zachwyci smak świeżo złowionej, pieczonej dorady i grillowanych kalmarów podanych z ziemniakami i szpinakiem lub sałatką serbską (srpska salata).
A wszystko porażająco tanie….

Pytanie konkursowe: Które z wymienionych miast Czarnogóry przypomina Dubrownik: a/ Kotor, b/ Stary Bar.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 12 sierpnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost