Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17f – Teneryfa – raj dla taty, mamy oraz dziecka

Na zdjęciu: Jednym z najczęściej fotografowanych na Teneryfie krajobrazów są wielkie skaliste klify Acantilados de Los Gigantes opadające pionowo do oceanu znajdujące się w pobliżu miejscowości Los Gigantes. Mają gdzieniegdzie ponad 600 m wysokości, miłośników nurkowania fascynuje podziwianie ich pod powierzchnią wody gdzie sięgają nawet do 30 metrów głębokości.

Teneryfa – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jednym z nich jest zabytkowe miasto La Laguna, zaś drugi to czynny stratowulkan Teide, będący częścią Parku Narodowego Teide. Do wysokości ok. 2000 m. n.p.m. można wyjechać samochodem lub autobusem z Santa Cruz i Perto de la Cruz. Później można ruszyć w górę szlakiem numer 9, który wiedzie do górnej stacji kolejki, lub trasą numer 7, prowadzącą do schroniska. Podczas wędrówki będziemy mogli podziwiać krajobrazy iście księżycowe, przechodzące niepostrzeżenie w tereny pokryte zastygłą lawą, w klimaty rodem z Dzikiego Zachodu, a na końcu oprószone śniegiem.
Z kolei La Laguna to jedno z najstarszych miast na Teneryfie. Znajduje się w nim najstarszy kościół na wyspie – Iglesia de la Concepción, a także parę innych pereł architektury sakralnej. Warto zajrzeć do Iglesia de San Miguel de las Victorias, w którym mieści się gotycka rzeźba z drewna, oraz zobaczyć przepiękne malowidła w XVII-wiecznym Iglesia de Santo Domingo. Niezapomnianym przeżyciem będzie również spacer starą dzielnicą – przy wąskich uliczkach stoją urocze, bogato zdobione domy.
Południowa część Teneryfy charakteryzuje się cieplejszym i mniej wilgotnym klimatem, wieloma piaszczystymi plażami oraz nowoczesnymi wakacyjnymi kurortami. Z kolei północna Teneryfa jest nieco chłodniejsza, deszcze zdarzają się tam częściej. Jej głównym atutem jest wspaniała przyroda oraz bardziej kameralne miejscowości. Centrum wyspy to typowo górski, surowy krajobraz zdominowany przez najwyższe wzniesienie całej Hiszpani – wulkan Tejde (3 718 m n.p.m).
Teneryfa oferuje wiele atrakcji pozwalających urozmaicić wakacyjny wypoczynek. Obfituje także we wspaniałe pod względem bogactwa przyrody zakątki, aż 42 obszary Teneryfy objęte są specjalną ochroną środowiska naturalnego.

Miłośnicy podziwiania przyrody z pewnością zawitają na południowo-zachodnie wybrzeże Teneryfy. Delfiny i grinwale pływają tak blisko brzegu, że miejsce to jest zaliczane do najważniejszych europejskich zakątków, w których można obserwować gatunki wielorybowate z bliska.
W samym Santa Cruz warto skierować kroki do Parque Garcia Sanabria, parku z wyjątkowo bogatą roślinnością i kamiennymi ławkami zdobionymi ceramiką.
Jeszcze jedną atrakcją jest Loro Parque, ogród zoologiczny połączony z przepięknym parkiem. To największe prywatne zoo w Europie. Zobaczymy w nim żółwie olbrzymie, szympansy, jaguary, a także orki, flamingi i kilka tysięcy papug. Znajduje się tu największe na świecie akwarium – „Orca Ocean”, posiadające podwodny szklany tunel, którym można przewędrować przez basen z rekinami do dżungli goryli, jaskini nietoperzy i pomieszczeń z innymi mieszkańcami zoo. Cały park to tak naprawdę ZOO z dodatkowymi pokazami i ogrodem botanicznym. Bardzo duże ZOO. Warto zaopatrzyć się w mapkę z godzinami poszczególnych pokazów i tak sobie zaplanować dzień, aby być na każdym występie. Do zobaczenia mamy m.in. występy: fok, delfinów, orek oraz papug.

Jak widać, Teneryfa oferuje nie tylko wspaniałe plaże i słońce. Jeśli ktoś zapragnie uciec od zimna i śniegu, tam znajdzie miejsce na zimowy-letni wypoczynek.

Isla Baja – to położona na północnym zachodzie Teneryfy strefa wyróżniająca się największym bogactwem przyrodniczo-krajobrazowym. Główna atrakcją regionu jest malowniczy Wąwóz Masca oraz rezerwat Parque Rural de Teno. Chronione przed nadmierną ingerencją człowieka głębokie jary, strome urwiska, obszary leśne oraz ciche zatoczki nad oceanem są ekologiczną enklawą wyspy. W gęstwinie tropikalnych lasów ukryte są budowle prezentujące tradycyjną architekturę wiejską tego regionu.


Autor na tle formacji skalnych Los Roques de Garcia wulkanu Tejde.

Pytanie konkursowe: Jakie drzewo jest symbolem wyspy? Liczy sobie podobno 800 lat i posiada niesamowitą budowę i kształt.
Rozwiązanie konkursu: Symbolem wyspy jest DRACENA SMOCZA /Drago Milenario, Smocze Drzewo i kilka innych nazw/.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Anna Rost z Ciechocinka – Gratulujemy.
/tak dla porządku podam, że w konkursach bierze udział liczna rodzina p. Rost – co daje większą sznasę wylosowania nagród. Jest to ich druga nagroda/.
Na konkurs wpłynęło 628 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności – średnio 3.
Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 26 sierpnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost