Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

17h – Tygiel kulturowy


Na zdjęciu: Stambuł – nowoczesna część miasta.
Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji oraz jej centrum kulturalne, handlowe i finansowe. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Położenie miejscowości zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że jest ona jedyną metropolią świata znajdującą się na dwóch kontynentach.
W dzielnicy Beyoglu jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta jest Wieża …… zwana również Christea Turris, czyli Wieża Chrystusa, lub Megalos Pyrgos – wznosi się w Stambule w Turcji, na północ od Złotego Rogu w pobliżu turystycznej ulicy Istiklal. Obiekt cieszy się sporą popularnością turystów, bo właśnie stąd rozciąga się piękna panorama całego miasta. Zbudowana w 1348 roku, była pierwotnie najwyższą częścią fortyfikacji. Z biegiem lat była dodatkowo narażona na trzęsienia ziemi, a także ulegała przebudowom. Obecnie otacza ją placyk, przy którym znajdują się kawiarnie, a także ławeczki, na których można złapać oddech. Oczywiście na chętnych czeka kawa na górze wieży /winda/. Jednak, aby dodatkowo rozkoszować się widokiem na miasto przy „małej czarnej” trzeba odpowiednio więcej zapłacić.

Pytanie konkursowe: Stambuł – Jak nazywa się widoczna w oddali wieża?
Rozwiązanie konkursu: Wieża Galata.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosował pan KONAS  ADAM z Kazimierza Dolnego – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 601 prawidłowych odpowiedzi.  Oceniana skala trudności – średnio 3.
Nagroda zostanie przyznana po spełnieniu formalności konkursowych.
Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 09.09 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost