Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18 – Wiedeń na weekend


Wiedeń to jedno z tych miejsc, które ma swój niepowtarzalny urok i czar. Z jednej strony majestatyczne, zachwycające naprawdę wspaniałą architekturą – ta wiedeńska była w końcu wzorem dla wielu innych miast, m.in. Budapesztu, Krakowa czy Lwowa. Z drugiej strony to miasto nowoczesne, pełne zieleni i tętniące życiem. Niezależnie o jakiej porze roku wybierzecie się do stolicy Austrii to zawsze znajdziecie coś dla siebie: odbywają się tutaj liczne koncerty, festiwale, bale, a zimą warto przyjechać na przepiękne jarmarki świąteczne. Weekend to naprawdę mało, żeby Wiednia doświadczyć wszystkimi zmysłami. Jeżeli dobrze zaplanujecie zwiedzanie, to zobaczycie najważniejsze i najbardziej znane atrakcje w mieście, ale czy zdążycie? Oto kilka najważniejszych miejsc do zwiedzenia w Wiedniu:
Hofburg – jeden z największych kompleksów pałacowych na całym świecie. Rzeczywiście, robi wrażenie! 18 budynków, 16 dziedzińców, ponad 2800 pomieszczeń, a to wszystko na powierzchni 24 hektarów. Zwiedzić tu można m.in. Muzeum Sisi, ukochanej cesarzowej Austriaków, Apartamenty Cesarskie oraz zobaczyć kolekcję sreber.
Schloss Belvedere – imponującą kolekcję dzieł sztuki od średniowiecza aż do czasów współczesnych zobaczyć można w letniej rezydencji księcia Eugeniusza. Schloss Belvedere, imponujący barokowy kompleks pałacowy, wraz z pięknymi ogrodami to jeden z tych punktów Wiednia, które muszą się znaleźć na Waszej liście miejsc do zobaczenia.
Schloss Schönbrunn – letnia rezydencja Habsburgów to jedno z tych miejsc, którego nie można przegapić w Wiedniu. Jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie udostępnia do zwiedzania zaledwie 45 z ponad 1400 komnat, ale robią one wrażenie – zobaczyć można m.in. pokoje cesarskie, sypialnie, salony, sale reprezentacyjne. Nie mniej ciekawe jest otoczenie pałacu Schloss Schönbrunn: spacerować tu można po przepięknych ogrodach, odwiedzić palmiarnię, zwiedzić najstarszy na świecie ogród zoologiczny TiergartenS chönbrunn, gdzie mieszka ponad 700 gatunków zwierząt. Jest tu także ogromny labirynt, muzeum dla dzieci Kindermuseum Schloss Schönbrunn, działa teatr marionetek, a najlepszy widok na park rozpościera się z tarasu widokowego Gloriette. Dodatkowo między pałacem, Gloriette a ZOO kursuje pociąg turystyczny, dzięki któremu w niecałą godzinę możemy zobaczyć najważniejsze atrakcje.
Wiedeń miasto muzyki – miasto zwiedzać można również śladami znanych i cenionych kompozytorów. W mieście odwiedzić można m.in. Muzeum Beethovena czy budynek Pasqualatihaus , w których powstały słynne symfonie i inne utwory Beethovena. W Wiedniu tworzył także Mozart – mieszkał przy ulicy Domgasse 5, gdzie do dziś zachował się jeden z jego wytwornie urządzonych apartamentów. Mozarthaus. Mozart pochowany został w Wiedniu, na cmentarzu St. Marx. W wiedeńskim apartamencie Johanna Straussa powstał m.in. słynny walc “Nad pięknym modrym Dunajem”. Dom Straussa również można zwiedzać. Będąc w światowej stolicy muzyki zaplanować możemy również wizytę w Wiedeńskiej Operze Narodowej.
W Wiedniu muzeów i galerii sztuki nie brakuje. Mają tu nawet dzielnicę, którą nazwali Museums Quartier. To jedna z największych na świecie przestrzeni  poświęcona kulturze i sztuce. Ale MQ to nie tylko muzea. To miejsce po prostu tętni życiem. To przestrzeń, gdzie odbywają się koncerty, odczyty, festiwale, pokazy filmów. Latem wystawiane są tutaj ogromne leżaki, na których można odpocząć słuchając jednocześnie muzyki (DJ umilają czas w weekendy). Można pograć w bule, w minigolfa, zrelaksować się w jednej z kawiarni. I pomyśleć, że kiedyś były tu tylko carskie stajnie.
Po Wiedniu świetnie jeździ się na rowerze. Coraz więcej turystów stawia na takie zwiedzanie miasta. Wypożyczcie rower, a następnie wybierzcie się na przejażdżkę. Wybierzcie się do Wiener Prater – to nie tylko słynny park rozrywki, ale przede wszystkim ogromny teren zielony – ma powierzchnię 6 milionów km kwadratowych. Przez wielu uważany jest nawet za jeden z najpiękniejszych parków miejskich na świecie. Główna aleja – Hauptallee – ma 4,5 km długości, a otoczona jest ponad 2500 drzew. Są tu lasy, łąki, stawy. Można tu jeździć konno, zagrać w tenisa, golfa, popływać łódkami. Wiener Prater to idealne miejsce na piknik, zabawę z dziećmi czy wypad ze znajomymi. Chcecie zobaczyć, jak wiedeńczycy spędzają wolny czas? Zajedźcie na Donauinsel. Ta wąska, zielona wysepka na Dunaju to jedno z ich ulubionych miejsc. Przyjeżdżają tutaj całymi rodzinami lub ze znajomymi. Biegają, skaczą, grają w piłkę, urządzają pikniki, aktywnie spędzają czas jeżdżąc na nartach wodnych po rzece. Wysepka jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, za to idealnie jeździ się tu na rowerze.
Wiedeń to bardzo zielone miasto, mnóstwo w nim pięknych parków i ogrodów. O Wiener Prater, ogrodach Belwederu czy Schönbrunn już wspominaliśmy, ale w mieście znajdziecie jeszcze więcej takich terenów. Warto zajrzeć do uroczego Stadtpark – był to pierwszy publiczny park w Wiedniu, który powstał po zburzeniu murów wokół miasta. To właśnie w Stadtpark znajduje się też jeden z najchętniej fotografowanych pomników na świecie: złoty pomnik.

Koniecznie warto wybrać się też na Naschmarkt – mieści się tu ponad 120 stoisk i lokali gastronomicznych. To prawdziwe kulinarne eldorado w Wiedniu. Można się tu zaopatrzyć w najróżniejsze produkty z całego świata, ale też dobrze zjeść. Naschmarkt przyciąga zarówno młodych, jak i starszych. Jedni przyjeżdżają tu na zakupy, inni by spróbować przysmaków z najdalszych zakątków. To jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Koniecznie wybierzcie się do jednej z kawiarni i spróbujcie tortu Sachera. Z Wiednia nie powinniście też wyjeżdżać bez skosztowania sznycla wiedeńskiego (nie mylić ze sznyclem po wiedeńsku)!

2 pytania konkursowe:
1. Kogo przedstawia „Złoty pomnik” – Johanna Straussa czy Ludwiga van Beethovena
2. Jak nazywa się barokowa budowla usytuowana na wzgórzu za Pałacem Schönbrunn w Wiedniu – pomnik sprawiedliwej wojny?

Rozwiązanie konkursu: odp. 1 – Pomnik przedstawia Johanna Straussa,  odp. 2 – barokową budowlą jest Glorieta.

Nagrodę główną wylosowała pani BALCERAK Wiktoria z Siemianowic  Śląskich /pseudonim WILCZKA /- gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 763 prawidłowe odpowiedzi. Skala trudności – średnio 4-5.
Chcieliśmy dodać, że pani Balcerak Wiktoria jest jedną z najstarszych stażem uczestniczką konkursów – wzięła udział w 47 konkursach. Dziękujemy za wytrwałość, gratulujemy wiedzy i zachęcamy do dalszej zabawy.

Nagrodę w wysokości 500 zł na cele turystyczne otrzyma p. Balcerak po spełnieniu konkursowych kryteriów, a w przypadku rezygnacji, nagrodę przekażemy rezerwowo wylosowanej osobie.

Konkurs nr 18 będzie trwał do 31 października 2018 r.

Nagrodą za rozwiązanie zadań konkursowych jest dotacja w wysokości 500 zł w, którą można przeznaczyć na cele turystyczne.
Osoba, która wylosuje nagrodę musi przedstawić dokument (np. paragon, fakturę) potwierdzający wydatek na powyższy cel. Gdy wydatek planowany będzie później – po wylosowaniu nagrody – Stowarzyszenie może bezpośrednio dofinansować wskazane przedsięwzięcie na podstawie zamówienia.

Aby wziąć udział w losowaniu nagrody w konkursie głównym nr 18 należy trafnie odpowiedzieć na dwa zamieszczone pytania.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost