Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Czy używanie papierowych pieniędzy może zwiększać ryzyko covid-19?

Na całym świecie płacenie tradycyjną gotówką staje się coraz bardziej problematyczne. Kasjerzy zakładają rękawiczki ochronne, dezynfekują kasy i lady, niektóre sklepy przyjmują tylko płatności bezgotówkowe, a takie kraje jak choćby Kora Południowa wycofują je czasowo z obiegu lub nawet… palą. Światowa Organizacja Zdrowia nie potwierdza jednak, by używanie gotówki mogło prowadzić do zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale zaleca dbanie o higienę i zachowywanie ostrożności. W Polsce ze względu na koronawirusa przyspieszono prace nad wprowadzeniem wyższych limitów płatności zbliżeniowych

Jak długo na banknotach mogą przetrwać wirusy i bakterie?

Choć wiedza na temat koronawirusa jest nadal mocno ograniczona, to jednak mamy sporo informacji o innych wirusach. 

Wiadomo, że na przeciętnym banknocie wirus grypy jest w stanie przetrwać nawet około 17 dni, zaś na powierzchni klawiatury w bankomatach aż… 24 godziny. 

Niestety nawet na kartach kredytowych możemy znaleźć nie tylko różne gatunki gronkowców i paciorkowców, ale też między innymi bakterie E. coli oraz pałeczki Salmonella (to samo tyczy się między innymi kart miejskich lub ich odpowiedników).

Koronawirus na świecie. Jak pandemia zmienia podejście do używania gotówki?

Margaret Harris, rzeczniczka zespołu ds. covid-19 przy Światowej Organizacji Zdrowia, potwierdziła, że nie ma dowodów na to, że koronawirus może przenosić się poprzez banknoty. Mimo to zawsze należy myć ręce po używaniu pieniędzy. Jej zdaniem to oczywiste, że na gotówce jest wiele wirusów i bakterii, dlatego zawsze powinno się myć ręce po braniu do rąk banknotów, a zwłaszcza przed jedzeniem i przypadkowym dotykaniem ust, nosa czy oczu.

Ile czasu na różnych powierzchniach może przetrwać koronawiurs?

Wyniki badań opublikowanych na łamach “Journal of Hospital Infection” przez niemieckich naukowców wskazują, że poza żywymi organizmami wirus SARS-CoV-2 może przetrwać około 4-5 do nawet 9 dni. Co więcej, wcale nie musimy mieć kontaktu z innymi zakażonymi, wystarczy, że zetkniemy się z zainfekowaną powierzchnią, by móc zostać zakażonym koronawirusem.

Gdzie jest najwięcej wirusów i bakterii? Lista najbrudniejszych przedmiotów
Naukowcy uważają, że koronawirus powodujący covid-19 ma największe szanse na to, by przetrwać na takich przedmiotach jak:
⦁ drewno,
⦁ papier,
⦁ plastik,
⦁ aluminium

Koronawirus na świecie wpłynie na częstsze płatności bezgotówkowe?

Mimo pandemii covid-19 używanie gotówki jest nadal powszechne na całym świecie, to jednak zauważa się tendencję do częstszego korzystania z płatności elektronicznych. W krajach, gdzie problem z koronawirusem był największy, decydowano się na dodatkowe środki ostrożności.

CHINY
Chiński Bank Ludowy jeszcze w lutym poddawał banknoty dezynfekcji i tymczasowo wstrzymywał ich używanie na co najmniej 2 tygodnie przed ponownym wypuszczeniem do obiegu.

KOREA POŁUDNIOWA
W Korei Południowej posunięto się natomiast do bardziej radykalnych działań. Oprócz wycofania z rynku papierowych pieniędzy w niektórych przypadkach dochodziło nawet do ich spalenia.

Polska

W Polsce pandemia covid-19 doprowadziła z kolei do przyspieszenia prac nad wprowadzeniem wyższych limitów płatności bezgotówkowych (z 50 zł do 100 zł).

Jakie jedzenie powinno dominować na naszych talerzach w czasie domowej kwarantanny?

Złośliwi mogą twierdzić, że najodpowiedniejsze byłyby „zrazy z zarazy”, ale to tylko bujda. W rzeczywistości nie istnieje żadna dieta, która mogłaby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie ma się co łudzić, że cudowna moc cebuli czy czosnku zabezpieczy nas w 100 proc. przed SARS-CoV-2, choć z pewnością obie rośliny mają sporo cennych właściwości i warto je włączyć do codziennego menu. Sensowną ochronę może nam dać jednak przede wszystkim dbanie o higienę i izolacja od otoczenia. Warto też zastosować się do kilku prostych porad żywieniowych dla osób dorosłych, seniorów oraz pacjentów onkologicznych.

Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków (BDA) wyjaśnia, że nie da się „wzmocnić” układu odporności poprzez dietę. Nie ma też żadnego konkretnego produktu spożywczego ani suplementu diety, którego stosowanie mogłoby zapobiec covid-19. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności do tej pory nie zezwolił na to, by jakikolwiek produkt spożywczy mógł być oznaczany jako chroniący przed tego typu infekcją.

Osobom odbywającym domową kwarantannę zalecane jest przede wszystkim dbanie o to, by się nie odwodnić oraz regularne spożywanie posiłków, nawet jeśli nie dopisuje nam apetyt. Ma to ogromne znaczenie dla osób starszych, które bardzo łatwo tracą zainteresowanie jedzeniem, a okres izolacji nie wpływa korzystnie na ich organizm.

ZAMKNIĘTO SANEPID I SOR! PRACOWNICY ZAKAŻENI

Dotyczy to Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie oraz tamtejszego Szpitala Śląskiego.Covid-19 zdiagnozowano u pracowników Sanepidu w Cieszynie (nie podano dokładnie ilu osób dotyczy zakażenie). Z tego powodu Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną zamknięto. – Ta decyzja obowiązuje od dziś – informuje Sylwia Pieczonka z tamtejszego starostwa.

Kolejne decyzje w sprawie funkcjonowania Stacji zapadną jutro, będzie je podejmować Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Zamknięty został również Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Śląskiego. Z powodu zakażenia dwóch członków personelu, odsunięta od pracy została cała ekipa współpracująca z zakażonymi lekarzami i pielęgniarkami. Ich powrót do pracy może nastąpić nie wcześniej, niż po siedmiu dniach kwarantanny i przeprowadzeniu badań – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Na czas dezynfekcji i reorganizacji pracy SOR Szpitala Śląskiego został zamknięty. Taki stan rzeczy może potrwać do 48 godzin. W tym czasie pacjenci mogą uzyskać pomoc w szpitalach wojewódzkich w Jastrzębiu Zdroju i Bielsku-Białej.

W SZPITALU PRZEBYWAŁ PACJENT Z KORONAWIRUSEM.

Dotyczy to Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.Dowiedzieliśmy się, że pacjent chory na Covid-19 przebywał na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. Mężczyzna ma 67 lat i trafił do placówki w ubiegłą środę (18.03). Jak podaje Anna Szafrańska, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-BIałej, stan pacjenta wymagał, by natychmiastowo przeprowadzić operację.
Przy przyjęciu przeprowadzono wywiad medyczny, objawy nie wskazywały na zakażenie koronawirusem. W trakcie pobytu na oddziale jego stan zaczął się pogarszać. Wykonano badania, w tym także test w kierunku koronawirusa

Wczoraj (23.03) późnym wieczorem potwierdzono, że to Covid-19. Mężczyzna trafił na oddział zakaźny szpitala w Tychach.

Po konsultacji z Sanepidem dyrekcja lecznicy na dwa tygodnie zamknęła Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. W tym czasie żaden z przebywających tam pacjentów nie zostanie wypisany do domu.
Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej zostanie poddany dekontaminacji. Wszyscy pacjenci, którzy tam przebywają zostali odpowiednio zabezpieczeni. Zajmuje się nimi personel z macierzystego oddziału i innych oddziałów, który nie miał kontaktu z chorym – przekazuje Szafrańska.

Przez najbliższe 14 dni ten oddział szpitala nie będzie przyjmował pacjentów. Osoby potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ogólnej będą kierowane do najbliższych placówek. Szpital Wojewódzki w Sosnowcu przyjmie osoby, wymagające pomocy w zakresie chirurgii naczyniowej.

Personel, który miał kontakt z chorym został odsunięty od pracy na tym oddziale. Sanepid podda te osoby kwarantannie. Od pracowników oddziału, a także Zakładu Diagnostyki Obrazowej zostały pobrane próbki na obecność SARS CoV-2.

Po 7 dniach badania zostaną powtórzone. Jeżeli wyniki będą negatywne, za zgodą dyrektora Sanepidu osoby te będą mogły wrócić do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost