Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18a – Serbska wisienka

Na zdjęciu: Kaniony.
Przedstawiamy dwa pięknie wykształcone kaniony – jeden z terenów USA a drugi z Serbii.

Zadaniem Państwa jest wskazanie które zdjęcie przedstawia serbski kanion Uvac (górne czy dolne zdjęcie?)
Rozwiązanie konkursu:Serbski kanion Uvac przedstawia zdjęcie górne.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p. Dołoszyński Janusz zam. Uwieliny. Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 411 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 2.

Rezerwat przyrody w kanionie rzeki Uvac leży w południowo-zachodniej części Serbii pomiędzy górami Zlatibor i Zlatar, niedaleko miejscowości Nova Varoš i Sjenica. Na przestrzeni wieków kanion został wydrążony przez wody rzeki Uvac, która meandruje wśród wysokich wapiennych skał. W wyniku wybudowania w 1979 r. tamy w pobliżu wsi Akmačići została zatopiona dolina rzeki Uvac i powstało sztuczne jezioro. Podobno zanim zapora została zbudowana, kanion był bardziej imponujący i głębszy, ale miejscowi mówią też, że jezioro dodało mu piękna.
Na terenie rezerwatu Uvac znajduje się unikalny system jaskiń, w kilku poziomach są tam duże sale, na ścianach różne nacieki, które dekorują jaskinie, a czasami można i zauważyć nietoperza. Są one połączone i tworzą wspólną o długości 6180 metrów jedną jaskinię. Okoliczne góry są siedliskiem kondora płowego.
Tereny wokół są słabo zamieszkałe, ale gościnni mieszkańcy chętnie przyjmują turystów na nocleg, poczęstują rakiją i zaproszą na poczęstunek z domowymi wypiekami i smakołykami.
Warto zapuścić się w ten romantyczny zakątek Europy w drodze do Grecji, Czarnogóry czy Albanii.
https://www.youtube.com/watch?v=g9LN6iLP-K4
https://www.youtube.com/watch?v=cT8XpAnvFPI

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 23.09 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost