Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18b – One Happy Island


Na zdjęciu: Aruba
Aruba – wyspa oddalona 40 km od wybrzeża Wenezueli jest częścią tzw. grupy ABC (Aruba, Bonaire i Curaçao) . Mimo doskonałych warunków klimatycznych, nie ma tu natłoku turystów,   ponieważ leży trochę bardziej na uboczu niż te najbardziej znane karaibskie wyspy. Klimat tutaj jest przyjazny przez cały rok, średnia temperatura wynosi 28 ° C, opady są znikome  a wiatry ciepłe i przyjemne. Aruba posiada uprzywilejowaną lokalizacje geograficzną na południu Karaibów, gdzie prawdopodobieństwo huraganu i innych katastrof naturalnych jest bardzo niska. Języki urzędowe  to papiamento i holenderski, ale bez problemów można porozumieć się po angielsku. Do wjazdu na Arubę potrzebny jest ważny paszport i bilet powrotny.
Z pewnością da się zauważyć, że wyspy i woda jest tym, co lubię najbardziej. Uwielbiam ten bez stresowy, leniwy tryb życia, gdzie czas żyje swoimi własnymi regułami, gdzie ludzie są bardziej weseli i rozluźnieni a większość wychodzi z założenia, że wszystko można załatwić powoli i na spokojnie, gdzie wypicie rumu w ciągu dnia jest czymś normalnym a tańce i głośny śmiech towarzyszą tutaj każdemu o każdej porze. Przyjeżdżając w takie miejsce, trzeba się przestawić, w domu zostawić całą niecierpliwość i pośpiech. Często jest to duże wyzwanie, zresztą nie ma gdzie uciec!.
Ze względu na klimat i mało korzystne warunki glebowe główną uprawą jest tu aloes, który nie wymaga nawadniania. Jest to także główny towar eksportowy Aruby. Ważnym sektorem gospodarki Aruby jest turystyka. Najważniejszym czynnikiem przyciągającym turystów są piękne piaszczyste plaże, ale warto zobaczyć również holenderską zabudowę z czasów kolonialnych. A atrakcji jest co niemiara.
Aruba ma o wiele więcej do zaoferowania niż rajskie plaże. Wypożyczcie jeepa i wyruszcie na poszukiwanie przygód w interior! Narodowy park Arikok zajmuje blisko 20% wyspy i charakteryzuje się dzikim krajobrazem, poszarpanym wulkanicznym wybrzeżem i masą kaktusów. To coś zupełnie innego niż zachodnie wybrzeże wyspy. To tutaj na plażach spotkacie nieodłączne flamingi i urocze jaszczurki – iguany a w Narodowym Parku Arikok wspaniałą kolekcję motyli. Roślinność nie jest typowa dla wysp karaibskich. Wśród formacji skalnych znajdziemy rzadko spotykane drzewa i krzewy. Znakiem rozpoznawczym wyspy są drzewa o nazwie divi-divi.
Na Arubie nie sposób się nudzić. Jedni skorzystają z szerokiej oferty różnego rodzaju sportów wodnych (nurkowanie, surfowanie, kit surfing) inni udadzą się na zwiedzanie zabytków, jeszcze inni będą się delektować naturą i podziwiać niesamowite plaże. Na tej rajskiej wyspie naprawdę można się zrelaksować, zostawić codzienne zmartwienia i problemy daleko za sobą.
Wyspę zamieszkuje ok. 120tys ludzi z ponad 90 krajów, więc odbędziesz tutaj podróż kulinarną dookoła świata. Najczęściej oferowane są ryby i owoce morza, ale poprzez wpływy holenderskie bardzo popularne są również sery (np. gouda). Tradycyjne dania to Keshi yena (serowa zapiekanka z kurczakiem lub wołowiną i warzywami) oraz Sopito (gęsta zupa z ryb).
Na Arubie nie ma podatku od sprzedaży. Liczne sklepy oferują zegarki, markowe ubrania, biżuterię itd. w bardzo atrakcyjnych cenach, wiec zakupoholicy do dzieła!


Plaża Eagle Beach i drzewa zwane Divi divi.

Pytanie konkursowe: Jak sądzisz – z jakiego powodu drzewa Divi divi swoją koronę mają przechyloną w kierunku południowo-zachodnim – wskazują południowy-zachód:
a/ od wiatru wiejącego z kierunku północno-wschodnim, lub
b/ od kierunku świecącego słońca,
Rozwiązanie konkrsu: drzewa Divi  divi przechylaja swoją koronę w kierunku południowo-zachodnim od wiatru wiejącego z przeciwnego kierunku czyli z kierunku północno-wschodnim.
Muszę pochwalić czujność uczestników, że nie dali się nabrać!
Wpłynęło 677 prawidłowych odpowiedzi.  Skala trudności 2-3.
Nagrodę wylosowała pani Dorota Walasko z Lipnicy – gratulujemy.
Po spełnieniu wymogów formalnych nagrodę prześlemy na konto bankowe zwycięzcy.
Pragnę przypomnieć, iż do końca października trwa konkurs główny nr 18 z nagrodą w wysokości 500 zł.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 30.09 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost