Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18c – Kolorowe plaże


Na zdjęciu: plaża Hyams Beach w Nowej Walii (Australia).
Dzisiaj pragnę zwrócić Waszą uwagę na plaże, a właściwie na ich kolor.
Leżąc na plaży zazwyczaj nie zwracamy uwagę na jej kolor, a dokładniej na kolor tego co uważamy potocznie za „piasek”.
Za plażę uważamy pas nadbrzeżny pokryty materiałem sypkim: piaskiem, żwirem bądź mieszaniną większych minerałów, leżący nad brzegiem zbiorników wodnych. Należy dodać, że ten materiał sypki to naprawdę zbiór różnorodnych minerałów mniejszych lub większych. Plaże mogą mieć szeroką gamę kolorów i odcieni, od zielonkawych, przez czerwone, pomarańczowe, różowe, fioletowe, szare, kompletnie czarne, brązowe, złote, żółte i białe.
Przedstawimy kilka najciekawszych kolorystycznie plaż świata, które warto poznać:
1. Czarna plaża – Plaża w Parku Narodowym Wai’anapanapa na Hawajach  to najbardziej znana na świecie czarna plaża. Czarne piaski powstają z popiołów wulkanicznych i kawałków lawy, przez lata szlifowanych przez fale oceanu.
2. Szara  plaża – Shelter Cove, Kalifornia.
Choć ta plaża wygląda na czarną gdy jest morka, właściwy kolor tego piasku to szary.
3. Zielona plaża – Plaża Papakolea na Dużej Wyspie, Hawaje.
Plażę częściowo otacza stożek wulkanu bogaty w materiał zwany oliwinem. Minerał ten zalicza się do krzemianów. To dzięki niemu piasek ma niezwykły zielony kolor.
4. Różowa plaża – Pfeiffer Beach, formacja skalna Portal Słońca, na różowej plaży,  Big Sur, Kalifornia i Pink Sands Beach, Harbour Island, Bahamy.
Piaski mają różowy odcień z powodu czerwonych muszli jednokomórkowych morskich zwierząt zmieszanych z białym piaskiem.
5. Fioletowa plaża – Pfeiffer State Beach, Big Sur, Kalifornia.
Fioletowy piasek zawdzięcza swoją barwę granatowi zawartemu w złożach manganu z okolicznych wzgórz.
6. Czerwona plaża –  Kaihalulu nawyspie Maui, na Hawajach.
Czerwone plaże są bardzo rzadkie. Kaihalulu leży opodal wulkanu, którego zbocza bogate są w hemetyt (tlenek żelaza), stąd niezwykła barwa piasku.
7. Tęczowa Plaża – Rainbow Beach  w Australii może się pochwalić piaskiem w 72 różnych kolorach oraz imponującymi piaskowymi klifami wysokimi na 200 metrów. Kolory wynikają z bogatej zawartości minerałów w piasku, takich jak rutyl, ilmenit, cyrkon i monacyt.
8. Złota plaża – Złocistobrązowe piaski w Mandurii we Włoszech.
Indywidualny kolor każdego ziarnka piasku zależy od minerałów, składających się na skałę,  a nawet roślinności. Ta sama plaża może wyglądać na bardziej żółtą, złotą lub brązową w zależności od pory dnia i pogody.
9. Pomarańczowa plaża – Ramla Bay, Gozo, Malta lub Wybrzeże Anglii w okolicach Durdle Door, Dorset.
10. Biała plaża – Najbardziej biały z piasków według “Księgi rekordów Guinnessa” pokrywa  plażę Hyams Beach w Nowej Walii (Australia).
Biały piasek występuje w wielu miejscach na świecie. Kolor pomimo tego, że wszędzie podobny, wynika z całkiem różnych przyczyn. Może on składać się z gipsu, z ziarenek kwarcu, czy z wapiennych elementów muszki i korali.
Znamy oczywiście także plaże kamieniste lub pokryte drobnymi kamykami oszlifowanymi przez wieki przez fale. Jest ich także sporo i wzbudzają szerokie zainteresowanie ale nie ze względu na plażowanie na nich, ale z uwagi na cenne minerały.

Chcemy Wam przedstawić jeszcze jedną plażę – specyficzną – jest to Szklana Plaża w Fort Bragg w Kalifornii. „Glass Beach” dowodzi, że na skutek braku troski o środowisko, paradoksalnie może powstać coś pięknego. Na pierwszy rzut oka „Szklana plaża” wydaje się plażą podobną do każdej innej, być może nieco bardziej kamienistą. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się kolorowym elementom pod naszymi stopami, okazuje się, iż nie są to kamienie, ale wypolerowane przez morze odłamki szkła, tworzące wielobarwne podłoże. Jak doszło do tego, że piasek został zastąpiony przez szklane drobiny? Kiedy zakończyła się II wojna światowa, ten fragment wybrzeża, służył jako wysypisko śmieci. Przez około 20 lat wyrzucano tu między innymi ogromne ilości różnobarwnego szkła, zanieczyszczając coraz bardziej plażę i morską wodę. W 1967 roku mieszkańcy znaleźli nowy teren na składowanie odpadów, zaś zdewastowane wybrzeże pozostało na kolejne lata niechlubnym świadectwem ludzkiej lekkomyślności wobec przyrody. Kiedy zdawało się, że dla plaży nie ma już ratunku, natura zaczęła naprawiać błędy człowieka. Morskie fale przez 30 lat szlifowały szklane odłamki, zamieniając je w niespotykany gdzie indziej tęczowy kobierzec. Mieszkańcy zaczęli dostrzegać niezwykłość tego miejsca i dopomogli naturze, usuwając z plaży inne niż szkło odpady, zaś cały teren został objęty ochroną. Obecnie Glass Beach odwiedzają tłumy turystów chcących zobaczyć to niezwykłe dzieło natury i… ludzkiej lekkomyślności. Każdy próbuje zabrać na pamiątkę garść szklanych kamyczków, choć nie jest to dozwolone. Zachwycając się refleksami światła odbitymi w szklanych odłamkach, warto jednak pamiętać o butach – w przeciwnym wypadku „Szklana Plaża” może okazać się dla naszych stóp szklaną pułapką.


Szklana plaża.

Pytanie konkursowe: Czy pływy morskie (przypływy i odpływy) – regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie – występują na polskim wybrzeżu w stopniu:
a/ niezauważalnym?
b/ znaczącym?

Rozwiązanie: Pływy na polskim wybrzeżu występują w stopniu niezauważalnym – ok. 2-3 cm.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Bryja Barbara z Wołczyna  /dość silna reprezentacja z tej miejscowości/. Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 522 prawidłowe odpowiedzi. Skala trudności – 2-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 07.10 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost