Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18e – Miasto grobowców

Na zdjęciu: Petra – grobowce królewskie.
Petra – ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Petra była wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Siq.
Już idąc ulicą do słynnego wąwozu Al-Siq widzimy pierwsze wykute w skale grobowce i świątynie. Po przebrnięciu /1,5 km/ przez skalny kanion Siq /miejscowi spróbują naciągnąć Cię na jazdę osłem/ i w momencie jego opuszczania następuje jeden z ładniejszych etapów odkrywania Petry-powoli między szczelinami wyłania się skarbiec. Jeden z cudów świata i najbardziej rozpoznawalne miejsce m.in. z filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata. Budowla wysoka na 40 metrów i szeroka na 25, powstała w I w. n.e. Zachęcamy do popatrzenia na Petrę z góry. Można się udać szlakiem Al-Khubtha, który na mapie jest oznaczony na zielono i w dwie strony to jakieś 2 kilometry. Są trzy fajne punkty widokowe gdzie można się zatrzymać i zobaczyć antyczną Petrę z samego szczytu i dolinę Wadi Araba.
Petrę w 1812 r. odkrył Johann Ludwig Burckhardt, Szwajcarski podróżnik i orientalista, który dostał się do Petry przebrany za muzułmańskiego pielgrzyma. Skalne miasto i ówczesna Jordania (choć jeszcze Jordanią nie była) przykuły uwagę świata, a w 1929 r. przybyła tu pierwsza ekipa archeologów.
Nabatejczycy nie mieli własnego stylu architektonicznego, ale jako nomadzi mieli okazję podglądać inne i z nich czerpać wzorce. Petra jest więc mieszanką sztuki egipskiej, asyryjskiej, mezopotamskiej, hellenistycznej i rzymskiej. Chociaż nazywane jest miastem, przede wszystkim była to nekropolia – przeważająca większość budowli to grobowce, a ich fasady wykuwano w skałach od góry do dołu. Najsłynniejszą budowlą w Petrze, której z niecierpliwością wypatrują turyści, jest Skarbiec (Al-Chazna). Skarbiec został wybudowany w hellenistycznym stylu jako królewski grobowiec, jednak nazwę swoją zawdzięcza legendzie o skarbie egipskiego faraona ukrytym w urnie w fasadzie. Dookoła niego znajduje się mnóstwo grobowców i domów, ale największe wrażenie robią Królewskie Grobowce w skałach po lewej stronie. Ich fasady dosłownie powalają, trudno jest oderwać od nich oczy. Powstawały one od początku naszej ery przez kolejne 400 lat. Do najpiękniejszych fasad zaliczymy Grobowiec Sekstiusa Florentinusa z widoczną uszkodzą przez erozję głową gorgony czy Grobowiec Pałacowy z mnóstwem wyrzeźbionych kolumn. Ciekawy jest też Grobowiec Urny, do którego prowadzą schody wsparte na kolumnach.
W takich miejscach można sobie spróbować wyobrazić jak wyglądało tu życie, kiedy budynki nie były jeszcze ruinami, a na głównych ulicach panował gwar, ludzie handlowali, plotkowali, kłócili się, śmiali…
Mając czas warto się skusić na nocne zwiedzane skalnego miasta przy świetle lampionów.
Czy Petra była czy jest na rozkładzie Twojego zwiedzania świata?

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się 4-ro strunowy instrument drewniany, na którym często grają Beduini podczas imprez dla turystów /szczególnie podczas nocnego zwiedzania Petry/?
a/ flet,
b/ lutnia,
c/ rabaab.
Rozwiązanie konkursu: Instrument 4-ro strunowy drewniany to rabaab.
Nagrodę wylosował pan o pseudonimie STASZEN z Krzeszowic – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 619 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności średnio 4.
Przypominamy, że kończy się termin przesyłania odpowiedzi na konkurs nr 18 z dniem 31.10.2018r.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 21.10 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost