Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18f – Sen o mieście ogrodzie


Na zdjęciu: Sępolno.
Niegdyś odwiedziłem Wrocław i jego urocze zielone osiedle Sępolno.
Osiedle leży we wschodniej części Wrocławia, w obrębie tzw. Wielkiej Wyspy. Otoczone jest rzeką Odrą i jej kanałami. Oprócz Biskupina i Bartoszowic, graniczy z Dąbiem, Szczytnikami i Zalesiem. Ma powierzchnię ok. 100 ha, z czego prawie 1/4 zajmują parki.
Patrząc na osiedle Sępolno we Wrocławiu z lotu ptaka, budynki, ulice i ogrody przypominają kształtem wielkiego orła. Ówczesne władze chciały, aby powstające wówczas osiedle miało charakter miasta-ogrodu. Projektanci Paul Heim, Hermann Wahlich oraz Albert Kempter spełnili to oczekiwanie, a nawet je przewyższyli, ponieważ osiedle zachwyca do dziś i wyróżnia się ze względu na jego wyjątkowy w skali Europy kształt.
Jego budowa to odpowiedź na rozwój Wrocławia na początku XX w., ponieważ miasto na gwałt potrzebowało nowych mieszkań, pojawił się pomysł na budowę nowego osiedla. Jego budowa zaczęła się w 1919 r. i trwała etapami aż do 1935 r. Budynki zostały wybudowane we wczesno modernistycznym stylu, są proste, pozbawione ornamentów. Ale znalazło się kilka w nieco bardziej wyrafinowanym stylu, jak np. ogromny gmach przy ul. Krajewskiego.
Podczas II wojny św. na terenie osiedla mieścił się obóz dla kobiet, a gdy od południa do miasta w 1945 r. wkroczyła Armia Czerwona – blokowisko ucierpiało. Ok. 30 budynków zostało zdewastowanych i trzeba było je rozebrać. Do pozostałych zaczęli wprowadzać się nowi mieszkańcy. Ale lokatorzy przedwojennego Sępolna musieli opuścić swoje domy. Mogli zabrać ze sobą tylko to, co mieściło się w walizce, pozostawiając cały swój dobytek. Po wojnie osiedlili się tutaj ludzie wysiedleni ze wschodnich terenów Polski. Pasły się krowy, a kury i kaczki w ogródkach były codziennym widokiem. Później zaczęła się tu osiedlać inteligencja. Tuż po wojnie na ul. Borelowskiego wprowadził się pisarz Marek Hłasko, autor „Pięknych dwudziestoletnich” i „Pierwszego kroku w chmurach”, przyjaciel Romana Polańskiego i Krzysztofa Komedy. Jeszcze dziś mieszka tu wielu pracowników naukowych Politechniki Wrocławskie. Osiedle jest jedną z najbardziej spokojnych i zielonych wrocławskich enklaw – zieleń zajmuje ponad 25 % powierzchni.

Pytanie konkursowe: Miasto wybudowano na podmokłych zalewowych terenach Odry. Można było tak zrobić bo:
A – wybudowano kanał powodziowo-żeglugowy co spowodowało osuszenie terenu, lub
b – podwyższono teren nawożąc grubą warstwę ziemi co wyeliminowało zalewanie miasta wodą z wiosennych roztopów?

Rozwiązanie konkursu: Aby wybudować nowe miasto wybudowano kanał powodziowo-żeglugowy co spowodowało osuszenie terenu.
Nagrodę wylosowała pani Sędziak Joanna z Kęt – pseudonim Asia 670.
Po spełnieniu wymogów formalnych nagrodę przekażemy na konto.
Trudność 2-3. Na konkurs wpłynęło 546 prawidłowych odpowiedzi.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 28.10 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost