Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

18g – Tam gdzie czas się zatrzymał

Zwiedzając różne kraje mam taką przypadłość, że lubię także odwiedzać cmentarze, gdzie czas zatrzymał się dla ludzi. Dzisiaj przedstawiam Państwu inne cmentarze – cmentarze naszej cywilizacji. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo i ciągle przybywa. Z pewnością zadajecie sobie pytanie co przedstawia poniższe zdjęcie? Jest to zdjęcie jednego z 35 „cmentarzy” samochodów volkswagen dizel w USA, które zostały wycofane z eksploatacji z powodu fałszerstwa związanego z emisją spalin. Samochody nowe lub prawie nowe czekają na „zagospodarowanie” – 350 tys. sztuk

Na zdjęciu kolejne cmentarzysko, tym razem rowerów. Spółdzielnia rowerów, Bluegogo w Chinach zbankrutowała i pozostało jej 75 tys. rowerów. Niektóre miasta w Chinach wprowadziły darmowe wypożyczalnie rowerów, ale pomysł upadł i Bluegogo upadło.

Kolejne cmentarzyska:
– cmentarzysko pojazdów bojowych – Afganistan,
– cmentarzysko starych lokomotyw w Boliwi,
– cmentarzysko starych czołgów w Charkowie,
– cmentarzysko starych okrętów w Murmańsku, szczególnie podwodnych.

Na kolejnym zdjęciu widzimy:
– cmentarzysko riksz w Bangladeszu,
– cmentarzysko taksówek w Moskwie,
– cmentarzysko napromieniowanego sprzętu w Czarnobylu,
– cmentarzysko kutrów w Uzbekistanie po wyschnięciu jeziora Aralskiego,

Z dziesiątek różnych cmentarzysk szczególną uwagę zwracam na dwa kolejne cmentarzyska:

  • zdjęcie u góry – cmentarzysko starych kotwic na wyspie Tavira, w pobliżu plaży Praia do Barril w Portugalii. Wraki kutrów i kotwic pozostały rybakom bo zaprzestano łowienia tuńczyka.
    – zdjęcie dolne – cmentarzysko luksusowych samochodów ferrari w Dubaju. Milionerzy porzucają luksusowe auta i kupują nowe roczniki. Biedaków nie stać na ewentualne użytkowanie takich aut.

Jeden z największych cmentarzy samolotów znajduje się na pustyni w amerykańskim stanie Arizona w bazie Davis-Monthan w Tucson gdzie pod gołym niebem stoją tysiące samolotów i śmigłowców wojskowych. Czekają tam na swój ostateczny los, którym jest albo złomowisko, albo przywrócenie do służby w sytuacji kryzysowej. Amerykańskie wojsko wykorzystuje te wyjątkowe właściwości terenu już od lat 50. XX wieku, wysyłając na arizońską pustynię niepotrzebne samoloty. Część z nich od początku ma wartość złomu, ale wiele jest nadal zdolnych do lotu i po zakonserwowaniu czeka na sygnał. Teoretycznie w wypadku wojny po remoncie mogłyby nadal służyć, inne po modernizacji mogą zostać sprzedane za granicę, a jeszcze inne mogą zostać przebudowane na latające cele. Na tym cmentarzysku są wydzielone enklawy z samolotami, które można oglądać z zewnątrz i wewnątrz – a jest co oglądać – obecnie znajduje się na nim około 4 tys. sztuk, w tym wiele myśliwców F-14, F-15 i F-16, szturmowych A-10, bombowców B-1 i B-52 czy transportowców C-5 i C-130.

Pytanie konkursowe: Z jakiego powodu amerykanie zlokalizowali to cmentarzysko na tym pustynnym terenie:
a/ sucha, pustynna wyżyna, na której deszcz jest niezwykłym wydarzeniem, a gleba ma specyficzny skład chemiczny. Pozostawione tam pod gołym niebem samoloty praktycznie nie rdzewieją i po odpowiednim zakonserwowaniu mogą latami oczekiwać na swój los?
b/ cmentarzysko zlokalizowano na pustyni w pobliżu granicy z Meksykiem, a więc w terenie mało uczęszczanym co ułatwia ochronę przed szpiegami, złodziejami i jest najbliżej do krajów Ameryki Południowej, gdzie najczęściej sprzedaje się takie samoloty?
Rozwiązanie: Odpowiedź A
Nagrodę w konkursie 18 g wylosował pan Dymek Karol z Warszawy – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 477 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 3-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 04.11 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost