Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19 – dodatek specjalny

Na prośbę uczestników konkursów, którzy zbyt późno włączyli się w zabawę konkursową i nie zdążyli nadesłać na konkurs nr 19 czterech dodatkowych odpowiedzi konkursowych /w konkursach co tygodniowych/, co uniemożliwia im udział w losowaniu nagrody głównej robimy specjalny wyjątek i zamieszczamy poniżej konkursowy dodatek specjalny.
Zasady niniejszego konkursu dodatkowego:

1. Każdy, kto rozwiąże minimum trzy konkursy poniższe weźmie udział w losowaniu nagrody specjalnej – udział w jednodniowej wycieczce autokarowej na Słowację /program u dołu strony/. Nadsyłając rozwiązanie w tym konkursie winien zaznaczyć czy wykorzysta nagrodę i wyjedzie na wycieczkę w przypadku jej wylosowania czy tylko traktuje rozwiązanie konkursu jako rozrywkę.
2. Każdy uczestnik, który nie zdążył rozwiązać i wysłać dodatkowo czterech konkursów co tygodniowych w ramach regulaminu konkursu nr 19 może uzupełnić te braki, rozwiązując poniższe konkursy.

Konkurs nr 19 SA
Jakie miasto jest opisane poniżej?

Ta nadmorska promenada jest jednym  z najbardziej popularnych symboli tego miasta. Biegnie równolegle do jednego z nabrzeży portowych i jest ozdobiona po obu stronach rzędami palmowych drzew a ulica jest ułożona z 6 600 000 trójkolorowych marmurowych płytek tworzących wzór z charakterystyczną mozaiką falową. Miasto jest jednym z najważniejszych turystycznych miejsc na hiszpańskich wybrzeżach: ma międzynarodowe lotnisko, tanie loty, pożądany klimat przez większą część roku, bogatą historię i kulturę, port – w tym duża marina jachtowa, niesamowite życie nocne, piękne piaszczyste plaże, ciekawą ofertę rekreacyjną i pyszną gastronomię.
Miasto słynie z najlepszych dań z ryżu w Hiszpanii. Możesz spróbować: kalderę ryżową, ryż a la banda (arroz a banda, czyli ryż gotowany w wywarze rybnym.), ryż z warzywami i karczochami, homar, czarny ryż z mątwą, ryż z anchois, ryż seniorecki, ryż ze skorupy, ryż z kaczką …. Bardzo sławna w tym regionie jest paella marinera – od ogólno hiszpańskiej wersji różni się tym, że zamiast kawałków  kurczaka  czy  królika dodawane są do niej owoce morza.


Konkurs nr 19 SB:
Zwiedzając różne kraje nie zawsze zwracamy uwagę na takie szczegóły jak flaga danego kraju.
Jakiego kraju jest poniższa flaga, która  została oficjalnie przyjęta 1 maja 1983 i przedstawia trzy poziome pasy: zielony, czarny i żółty, oddzielone dwoma węższymi białymi pasami.
Od strony masztu wcina się czerwony trójkąt, na którym widnieją następujące elementy (obecne również na godle): żółta pięcioramienna gwiazda, motyka – symbol prostego ludu, kraju, gdzie rolnictwo jest nadal głównym źródłem utrzymania, karabin Kałasznikowa – symbol walki o niepodległość oraz otwarta książka – symbol oświaty?

Konkurs nr 19 S.C.:

Odwiedzając Tajlandię prawdopodobnie będziecie mieć okazję odwiedzenia największej na świecie fermy krokodyli /ponad 65 tys. szt./, oglądnąć pokazy z krokodylami a w miejscowej restauracji można także skorzystać z różnych dań z krokodyli.
Krokodyle wylęgają się z jaj.

Czy płeć krokodyli w hodowli można regulować poprzez:
1. Podczas okresu wylęgu stosuje się określoną temperaturę, a ta wpływa na płeć krokodyla?
2. Sztuczne zapłodnienie reguluje płeć krokodyla?
3. Odpowiednia dobrana karma wpływa na płeć potomstwa? płeć potomstwa?
Która wersja podpowiedzi jest prawdziwa?

Konkurs 19 SD:
W legendach nietoperze zyskały sobie złą sławę.
Zwiedzając różne jaskinie można spotkać śpiące nietoperze zwisające ze stropu. Bywa to nieco niepokojące w świetle legend o ich wyczynach.
Czy rzeczywiście istnieją nietoperze wampiry żywiące się tylko krwią?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 05.01.2019r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 110 zł w postaci wycieczki autokarowej na Słowację – szczegóły poniżej.

Rozwiązania konkursu nr 19 oraz konkursów nr 19 – dodatek specjalny podamy w dniu 7.01.2019r.

Rozwiązanie konkursu 19 – dodatek specjalny.
1.Przedstawione i opisane miasto to Alicante.
2. Jest to flaga Mozambiku.
3. Płeć krokodyli na farmie uzyskuje się stosując odpowiednią temperaturę wylęgu jaj.
4. Tak – istnieją nietoperze żywiące się wyłącznie krwią /zwierzęcą/.
Nagrodę w postaci wycieczki autokarowej na Słowację  w dniu 09.02.2019r wylosował pan  OBLIZAJEK  Paweł z Poznania – gratulujemy!
Z uwagi na rezygnację p.Oblizajek z wyjazdu nagrodę przyznaliśmy osobie rezerwowo wylosowanej, a mianowicie p. Kubis Jolanty z Lublina.


Opis wycieczki autokarowej na Słowację.

BESKiD-ACTiVE
BIURO PODRÓŻY
43-300 BIELSKO-BIAŁA
ul. SIXTA 5
Tel/fax. 33 /812-31-34 , 503 064 671
Rok zał. 1993
www.beskidactive.pl
mail: biuropodrozy@beskidactive.pl

WYCIECZKA AUTOKAROWA – 1 DNIOWA
SŁOWACJA – TATRY WYSOKIE – ZWIEDZANIE LODOWEJ ŚWIĄTYNI

termin: 09.02.2019 cena: 110 zł/osoby
cena obejmuje:
• transport autokarem turystycznym,
• opieka pilota, zwiedzanie z pilotem
• ubezpieczenie KL ( 10.000 euro) i NNW (15.000)

Ramowy program wycieczki:
Zbiórka uczestników o godz. 6.45 na dolnej płycie dworca PKS w Bielsku-Białej, wyjazd autokaru o godz.7.00.
Przejazd na Słowację (czas przejazdu ok. 4 godz.) do Smokovca – uzdrowiska położonego u stóp Sławkowskiego Wierchu w Tatrach Wysokich.
Wyjazd kolejką linowo – terenową na Hrebieniok na wys.1285 m npm.
Zwiedzanie Tatrzańskiej Lodowej Świątyni – jednej z największych zimowych atrakcji Tatr Słowackich ( zwiedzanie bez opłaty).
Zjazd kolejką. Czas wolny w Smokovcu.
Przejazd do Szczyrbskiego Plesa – znanej miejscowości turystycznej i ośrodka sportów zimowych położonej na wys.1340 m npm.
Spacer nad Szczyrbskie Jezioro – zimowa panorama Tatr Wysokich.
Przejazd do Bielska-Białej na ok. 19.00.

Uwaga: konieczny jest ważny dowód osobisty lub paszport, również dla dzieci. Zalecamy posiadanie karty EKUZ. Waluta – euro. Możliwość dokupienia ubezpieczenia od chorób przewlekłych – ok. 6 zł/os.

LODOWA ŚWIĄTYNIA NA HREBIENIOKU – ta wyjątkowa atrakcja turystyczna znajduje się na Hrebienioku na wys. 1285 m n.p.m. , położonym nad uzdrowiskiem słowackim Smokoviec, na który wyjeżdża się kolejką linowo-terenową.
Tutaj już szósty raz od grudnia będzie można podziwiać jedną z największych zimowych atrakcji Tatr Słowackich – Lodową Świątynię zlokalizowaną w kopule o średnicy 25 m.
W zeszłym sezonie zimowym odwiedziło ją 220 tys. osób.
Zbudowana przez rzeźbiarzy z wielu lodowych brył , co roku przedstawia inną tematykę i budzi wiele niezapomnianych emocji(witraże, budowle, postacie).

Co będzie w tym sezonie? Inspiracją jest Bazylika Św. Piotra w Rzymie i kolumnada Berniniego – 220 ton lodu, 1880, brył lodowych.
Lodowa Świątynia nie jest obiektem sakralnym tylko atrakcją turystyczną!
Do kosztów wycieczki należy dodatkowo doliczyć opłatę za wyjazd kolejką – ok. 8 euro.

Naturalnie, wycieczkę można także zakupić indywidualnie w Biurze Podróży Beskid Actiwe.
Osoby z poza Bielska-Białej mogą zarezerwować sobie nocleg w Domu Turysty /blisko dworca/ lub w innym dowolnym hotelu i spędzić resztę weekendu w górach lub na nartach.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost