Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19a – Kobiety barwne jak motyle

Tadź Mahal – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal.

Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości około 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju, w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Po bokach stoją dwa identyczne meczety z czerwonego kamienia. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju.


W 1631 roku Mumtaz Mahal, żona panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahana, zmarła przy porodzie jego czternastego dziecka. Miała 38 lat, z których w stanie małżeńskim przeżyła 18.
Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia trzech obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek spełnił wszystkie prośby. Postanowił zbudować na jej cześć grobowiec -mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie.
Tadź Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. W 2004 roku świętowano 350 rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.


Zgodnie z muzułmańską tradycją cesarz Szahdżahan miał trzy żony, mauzoleum wybudował tylko tej jednej, ulubionej.


Taj Mahal zwiedzać można od wschodu do zachodu słońca.
W piątki jest zamknięty, jako, że to wciąż obiekt kultu muzułmanów, a ci modlą się właśnie w piątki.
Podczas pełni księżyca można zwiedzać go także nocą, płaci się wtedy jednak pełną cenę za bilet i można tam spędzić tylko pół godziny.

Indie – kraj ogromny i bardzo zróżnicowany, pod wieloma względami, co odbija się także w tradycyjnych strojach mieszkańców. Warunkuje to nie tylko wyznanie czy przynależność do danej społeczności ale także bardzo prosty czynnik, którym jest klimat. Stroje indyjskie są po prostu bajkowe, zwiewne i kolorowe. Feeria barw niesamowicie cieszy oko i wprawia w lepszy nastrój.
Niewątpliwie do najpopularniejszych ubrań kobiecych należy sari /saree/. Ma sprawić, by kobieta wyglądała jak ideał, wyszczuplać talię, a podkreślać krągłość bioder i piersi. Jak głosi legenda, to w nim piękna księżniczka Draupadi broni się przed próbującym ją rozebrać mężczyzną, błagając bóstwa o pomoc. A te sprawiają, że materiał jej sari wydłuża się w nieskończoność, nie pozwalając, by została naga.
Saree jest to nie zszywana połać materiału o długości ok. 5 m, najczęściej delikatnej tkaniny np. jedwabiu czy bawełny lub bardziej wytwornej wykonanej z tafty czy szyfonu. Struktura sari: body, border, pallu.
Sari nosi się na 15 różnych sposobów, drapowań zależnie od regionu czy statusu społecznego. W skład ubioru wchodzi: choli – krótka bluzeczka oraz ghagra – rodzaj halki. Uzupełnieniem stroju są jutti – buciki oraz coraz częściej salwaar kameez – spodnie i zwiewny szal zwanym dupatta.
Na temat ozdób kobiecych w Indiach można by pisać w nieskończoność…Stroje sari i ozdoby kobiece.

2 pytania konkursowe:
1. Jak potocznie bywa nazywane mauzoleum Tadź Mahal?
a/ Kwiatem lotosu?
b/ Świątynią miłości?
c/ Panteonem Mahal?
2. Jak nazywa się znak na czole hinduski zwany czerwoną kropką – w niektórych rejonach Indii jest oznaką kobiety zamężnej /pod ochroną/, w innych ozdobą?
Rozwiązanie konkursu: 1. Mauzoleum Tadź Mahal nazywa się potocznie Świątynią miłości.
2. Znak, czerwona kropka na czole hinduski nazywa się BINDI, także Tilaka lub Sindur.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował pan Krok Damian z Grybowa – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 495 prawidłowych rozwiązań, skala trudności 3-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 18.11 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost