Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19c – Egzotyczne wakacje w obcym kraju

Zainspirowany filmem „Przełęcz ocalonych” – amerykańskim dramatem filmowym z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona, przedstawiającym historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa postanowiłem odwiedzić archipelag wysp Riukiu, a właściwie jego największą wyspę Okinawę.

Riukiu – archipelag rozciągający się między Tajwanem a Kiusiu, należący do Japonii. Japońska nazwa Nansei Shotō oznacza „Wyspy Południowo-Zachodnie”. Oddziela Morze Wschodniochińskie od Morza Filipińskiego. W skład Okinawy wchodzi 160 wysepek, z których 49 jest zamieszkanych przez ok 1,39 miliona ludności. W 1879 zostały nową prefekturą japońską o nazwie Okinawa / dosłownie “lina na otwartym morzu”/. Podczas II wojny światowej miała miejsce wielka bitwa o Okinawę (1945) wygrana przez Amerykanów, których wojska do dziś stacjonują na wyspie w kilku bazach.
Czy wiedzieliście, że egzotyczne wakacje można spędzić również w Japonii?
Ta najbardziej wysunięta na południe japońska prefektura charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem i słynie wśród turystów głównie z plaż, jedzenia i wyjątkowej muzyki, która jest połączeniem tradycyjnych dźwięków z popularną muzyką amerykańską.
Okinawa różni się od pozostałych wysp Japonii do tego stopnia, że Japończycy wyrażają się o niej jak o “obcym kraju.” Ze względu na położenie i historię, mocno widoczne są wypływy kultury chińskiej, czego najlepszym przykładem jest architektura zamku królewskiego w Shuri. Nieodłącznym elementem krajobrazu Okinawy są olbrzymie grobowce w kształcie skorupy żółwia (jap. kamekōbaka), które przywędrowały z Chin w XVII wieku. Na niemal każdym dachu czy szczycie bramu można zobaczyć shīsa, czyli stróżujące psy-lwy.
Turyści na Okinawie najczęściej spędzają czas na plażach – opalają się, nurkują w barwnych rafach koralowych podziwiając bogatą faunę i florę, uprawiają sporty wodne, a także próbują łowienia ryb na morzu, ponieważ Okinawa słynie z gatunków niespotykanych w innych częściach Japonii.

Warto wspomnieć o kulturze kulinarnej Okinawy, która, podobnie jak inne elementy kultury, jest wyjątkowa w porównaniu z resztą kraju. Silne są wpływy pobliskiego Tajwanu. Królują tutaj dania z wieprzowiny. Najpopularniejsze dania to tibichi  – golonka, gōyā champurū,  smażona wieprzowina z tofu i gorzkim melonem gōyā, gurukun  – niewielka, tradycyjna okinawska ryba, czy sōki soba  – zupa z makaronem i kawałkami tłustej pieczonej wieprzowiny. Tradycyjnym napitkiem alkoholowym jest awamori, mocny trunek ryżowy z nawet 60% zawartością alkoholu, wyrabiany z importowanego tajskiego ryżu jaśminowego.
Wyjątkowy klimat, odrębna kultura i błękit oceanu sprawiają, że Okinawa jest coraz częściej wybierana jako cel wakacyjnych wycieczek, nie tylko przez Japończyków, ale również obcokrajowców. Co prawda nie jest tak licznie oblegana jak pozostałe miejsca w Japonii, ale prężnie rozwijająca się turystyka i taniejące połączenia lotnicze być może wkrótce sprawią, że będzie to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przy okazji wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Dzikie zatoczki, białe bezludne plaże, wyjątkowa kultura i otwartość mieszkańców – Riukiu to historycznie najmłodsza część Japonii, która po latach politycznych zawirowań, może celebrować dziś swoją etniczną odmienność, zachwycając odwiedzających dziewiczą naturę i rajskim klimatem.
Okinawa i inne wyspy Pacyfiku były teatrem wojennym walk wojsk amerykańskich z wojskami japońskimi podczas słynnej Operacji Iceberg w 1945 r. Szczegóły krwawych zmagań na Skarpie Maeda przedstawia film „Przełęcz ocalonych” obrazujący zaciekłość walk po stronie japońskiej, olbrzymie straty ludzkie i heroizm walczących. Motywem przewodnim filmu jest bohaterska postawa sanitariusza Desmonda Dossa, który swe wartości duchowe realizuje także w tych najtrudniejszych czasach, jakim jest wojna. Taka patriotyczna, bohaterska i wytrwała postawa zjednała mu uznanie towarzyszy walk a zarazem dowództwa, które przyznało mu najwyższe odznaczenie USA.
Sam film jest godny polecenia, mistrzowsko zrealizowane sceny walk, a ich brutalność przeraża.


Skarpa Maerda /kadr z filmu/.


Desmond Doss – sanitariusz /kadr z filmu/.

Pytania konkursowe:

Jakie odznaczenie otrzymał Desmond Doss?
Rozwiązanie konkursu:  Desmond Doss otrzymał najwyższe odznaczenie USA – Medal Honoru.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani  Górczyńska Natalia z Łodzi – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 799 prawidłowych odpowiedzi /duże zainteresowanie/. Trudność pytania – średnio 2.

Przypominamy, iż do końca grudnia można nadsyłać rozwiązania w konkursie głównym o atrakcyjną nagrodę – weekend dla zakochanych w apartamencie hotelu Jaskółka w Ustroniu. Aby wziąć udział w losowaniu nagrody należy nadesłać rozwiązanie konkursu 19 a także cztery rozwiązania z wybranych konkursów cotygodniowych z serii 19.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 02.12 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost