Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19d – Bajkowe góry – ukryty klejnot Chin

Te góry istnieją naprawdę i w rzeczywistości mają takie kolory. W Chinach takie góry znaleźć można aż w pięciu miejscach. Jednak te w prowincji Gansu, w pobliżu miasta Zhangye, budzą szczególny podziw, bo mienią się wszystkimi kolorami tęczy.
Te Góry w Chinach stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Góry należą do Geologicznego Parku Zhangye Danxia Landform, który zajmuje teren ponad 500 km kwadratowych. W 2010 roku obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. /Danxia oznacza po chińsku: różowa chmura/. Najważniejsza część parku, Rezerwat Krajobrazowy Linze Danxia jest położony 30 km na zachód od Zhangye. Jest to najchętniej odwiedzana część parku, posiada też najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.


W parku wybudowano cztery platformy widokowe, odległość pomiędzy nimi to 8 kilometrów. To pozwala na podziwianie tychże zachwycających form skalnych z różnych perspektyw. Na każdej platformie mamy nieograniczony czas na chłonięcie zjawiskowych widoków. Niektóre szczyty mają ponad kilkaset metrów wysokości, jednak gładkie i strome zbocza skalne uniemożliwiają wspinaczkę.
Historia tych gór położonych w północno-zachodnich Chinach rozpoczęła się 80 milionów lat temu. Z piasków i minerałów powstawały poziome warstwy piaskowca o różnych kolorach: od kremowych przez pomarańczowe po intensywnie czerwone. Jedna przykrywała drugą, jak w wielkim torcie. Tkwiłyby głęboko w ziemi, gdyby nie ruchy górotwórcze. Około 24 milionów lat temu dwie wielkie płyty kontynentalne – indoaustralijska i euroazjatycka – zaczęły na siebie naciskać. Doprowadziło to do wypiętrzenia skał. Ich fałdy były latami rzeźbione przez wiatr, deszcz, słońce i mróz. Tak powstały fantazyjne formacje skalne, które kilka lat temu objęto ochroną. Utworzono Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia.
Krajobraz najpiękniej wygląda tuż po deszczu, gdy kolory są najintensywniejsze, a także o świcie i przy zachodzie słońca.


Pytanie konkursowe:

Jak popularnie nazywane są te góry?
a/ Pastelowe Góry?
b/ Tortowe Góry?
c/ Tęczowe Góry?

Rozwiązanie konkursu: Tęczowe Góry.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł w gotówce wylosował pan Kowalski Paweł z Radoniowa k/Lubomierza – gratulujemy.  Nagrodę otrzyma po spełnieniu regulaminowych wymogów.

Na konkurs wpłynęło 811 prawidłowych rozwiązań, skala trudności /wg. Państwa/ – średnio 3.

Opinie można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 9.12. 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost