Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19e – Tunezja – historia zapisana w zabytkach

Tunezja to gwarancja słonecznej pogody i wypoczynek na złocistych plażach. Kraina o tysiącletniej kulturze, pełna światowej klasy zabytków. Kraj niezwykłych kolorów, smaków i… kontrastów. Tutaj starożytność miesza się ze współczesnością, a tradycja przenika do nowoczesności. To miejsce niezwykłe, pod każdym względem.
W niemal każdej części Tunezji odkryjemy niezwykłe pozostałości po dawnych czasach oraz wielowiekowe zabytki, z których aż osiem zostało wpisanych na listę  UNESCO. Liczba wspaniałych miejsc, atrakcji i nadzwyczajnych stanowisk archeologicznych jest tak szeroka, że trudno wybrać te najciekawsze.
Tunezyjskie plaże od lat przyciągają turystów z całego świata. Komfortowe hotele nad samym morzem, talasoterapia pozwalająca na głęboki relaks i wspaniała pogoda przez cały rok sprawiają, że to jedno z ulubionych wakacyjnych miejsc. Tunezja oferuje jednak znacznie więcej niż wypoczynek w cieniu palm.

Stolica Tunezji jest niemal perfekcyjnym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Wizytówką Tunisu jest jej medyna, czyli stara cześć miasta widniejąca na liście UNESCO. Turystów fascynuje plątanina wąskich uliczek, tuneli oraz (a nawet przede wszystkim) prawdziwe bogactwo zabytków – do dziś zachowało się ich tutaj około 700. Warto zobaczyć m.in. Wielki Meczet (określany też Oliwnym), Pałac Dar al-Bej, Bramę  Bab Bhar, suk El Attarine czy też mauzoleum Sidi Mehreza Medyna w Tunisie.
Pomiędzy XII i XVI w., za panowania dynastii Almohadów i Hafsydów, Tunis zaliczał się do najważniejszych i najbogatszych miast świata muzułmańskiego. Do dziś napawa dumą mieszkańców i zachwyca turystów. Około 700 zabytków, w tym pałace, meczety, mauzolea, medres i fontanny zostaną docenione przez każdego, kto zdecyduje się na spacer ulicami tego miasta. Tutejsza medyna jest nie tylko jedną z największych w Tunezji, ale przede wszystkim jedną z najbardziej malowniczych. Spacer jej wąskimi uliczkami, wśród budynków o ponad tysiącletniej tradycji, pozwala poczuć prawdziwy i niepowtarzalny, tunezyjski klimat.
Kartaginie, założonej w IX w. p.n.e. w Zatoce Tunetańskiej, udało się stworzyć prawdziwe imperium handlowe. Obejmowało ono znaczną część basenu Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że stała się ośrodkiem cywilizacji, w której krzyżowały się drogi wielu kultur. Po długim okresie wojen punickich została zniszczona przez Rzymian jednak na jej ruinach powstała wówczas druga, rzymska Kartagina. Była ona jednym z największych miast w czasach hellenistycznych oraz jednym z największych w historii sprzed epoki przemysłowej. Choć wiele ze starożytnych budowli nie zachowało się do dziś, ich pozostałości wciąż budzą podziw i szacunek dla historii tego miasta.

W miasteczku Al-Dżamm wznosi się widowiskowy, największy w Afryce Północnej amfiteatr rzymski. Powstał on prawdopodobnie z rozkazu cesarza Gordiana I między 230-238 r. n.e. Budowla ma kształt elipsy o obwodzie 427 m, długości 149 m i szerokości 124 m, co pozwalało pomieścić nawet 35 tys. widzów. Wszystko to powoduje, że jest to drugi na świecie  pod względem wielkości rzymski amfiteatr. Warto jednak wiedzieć, że zachował się on znacznie lepiej niż Koloseum znajdujące się w Rzymie. Zwiedzenie amfiteatru w Al-Dżamm pozwala na własne oczy zobaczyć potęgę ówczesnego imperium. Nic dziwnego, że w tej wyjątkowej starożytnej scenerii kręcono m.in. „Quo Vadis”. Dodatkowo, ze względu na świetną akustykę, odbywają się tu także jedne z największych koncertów muzyki symfonicznej.
Park Narodowy Jeziora Aszkal zlokalizowany jest na północy Tunezji, tuż u wybrzeża Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzi samo jezioro, jak również podmokłe, otaczające go tereny. Okolicę porastają gaje oliwne oraz kaktusy. To prawdziwa gratka dla ornitologów, bowiem znajdujące się tu jezioro i bagna stanowią główny przystanek setek tysięcy ptaków wędrownych –  kaczek, gęsi, bocianów, różowych flamingów itp. – przybywających tu, aby się pożywić i odpocząć przed dalszą podróżą. Miłośników dzikiej przyrody z pewnością zainteresuje także fakt, że mogą tu spotkać również mangusty, szakale, jeżowce, dziki i bawoły. To znakomite miejsce dla turystów chcących oderwać się od gwaru miast i nadmorskich kurortów.
Susa to jedno z największych miast Tunezji, które przyciąga turystów najróżniejszymi atrakcjami. Jako port handlowy i wojskowy największe znaczenie miała w okresie panowania Aghlabidów  w VIII/IX w. To typowy przykład miasta pierwszych wieków islamu. Wraz z kasbą, murami obronnymi, medyną i wielkim meczetem, meczetem Bu Flat i jego typowym ribatem, będącym jednocześnie fortem oraz budowlą sakralną, Susa stanowi jeden z najważniejszych punktów każdej wyprawy do Tunezji. Tutejsza medyna to idealne miejsce, aby poznać miejscową kulturę i historię, ale także zrobić wszelkiego rodzaju zakupy (od owoców i warzyw, przez miejscowe rękodzieło, po ubrania) i zjeść którąś z typowych dla kuchni tunezyjskiej potraw.
W Tunezji błękit jest wszechobecny. Cudownie ciepła, lazurowa woda Morza Śródziemnego, niebieskie niebo najczęściej niezmącone nawet jedną chmurką, ale także drewniane, malowane elementy architektoniczne, nadające tutejszym miastom wyjątkowego charakteru. Najbardziej znanym błękitnym miastem jest Sidi Bou Said, które swoim urokiem przyciąga od wieków, w równej mierze turystów, co artystów.
Thugga z niezwykłymi ruinami, Kairuan – święte miejsce islamu i podobne zachwycą perełkami architektonicznymi i wieloma ciekawostkami.
Tunezja to kraj w 99,49 % muzułmański.

Zadanie konkursowe:

Proszę odrzucić poniższe twierdzenie/a, które nie pasują do Tunezji:
1. Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim?
2. W Tunezji zalegalizowano aborcję?
3. W Tunezji zalegalizowano prostytucję i domy publiczne?
5. W Tunezji zniesiono noszenie tradycyjnych chust przez kobiety?
6. W Tunezji dopuszczono kobiety do życia publicznego?
7. W Tunezji nie karze się kobiet za gwałt na mężczyznach?

Rozwiązanie konkursu:
Prawidłowym rozwiązaniem jest odrzucenie 7 stwierdzenia.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Bakowska Doronia z Warszawy. Nagrodę otrzyma po spełnieniu regulaminowych wymogów. Na konkurs wpłynęło 587 prawidłowych rozwiązań. Skala trudności od 3 do 5.
Muszę przyznać, że było to trochę podchwytliwe pytanie i z pewnością na takie rozwiązania kobiety w Tunezji długo jeszcze muszą czekać. Swoją drogą jest to kraj dużych swobód obywatelskich dla kobiet w porównaniu z innymi krajami muzułmańskimi. Wpływa to tez na rozwój turystyki!

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 16.12.2018 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost