Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19f – Agadir – zachodnia brama do Afryki

Agadir leży w Maroku, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i niedaleko podnóża Atlasu, najwyższego pasma górskiego Afryki. Maroko, egzotyczny kraj, który od Europy oddzielony jest tylko wąskim paskiem Cieśniny Gibraltarskiej, kusi labiryntami cesarskich miast, egzotyką, zgiełkiem i bogactwem lokalnych targowisk oraz przyjaznym klimatem.
Agadir jest największym marokańskim kurortem, który tętni życiem praktycznie przez cały rok. Turyści wybierają Agadir ze względu na przynajmniej 300 słonecznych dni każdego roku i tętniące życiem kluby nocne. Na szczególną uwagę zasługują porty rybackie w Agadirze. Są to najważniejsze ośrodki połowu sardynek na świecie. Poza tym są znakomitą atrakcją turystyczną, zwłaszcza późnym rankiem, kiedy do portów spływa mnóstwo łodzi rybackich i można obserwować pracę rybaków.
Na początku lat 60. XX w. miasto przeżyło trzęsienie ziemi i zostało niemal zupełnie zniszczone. Odbudowane po kataklizmie różni się architektonicznie od innych miast Maroka. Trzęsienie ziemi zrujnowało również agadirską medinę. W 1992 r. rozpoczęto jej rekonstrukcję według projektu włoskiego architekta Coco Polizzi.
Nadmorskie regiony Maroka przeobrażają się ostatnio gruntownie. Realizowany jest ambitny program „Wizja 2010”, który ma uczynić z kraju regionalną potęgę turystyczną. W Agadirze i jego okolicy, najpopularniejszej wśród turystów wypoczynkowej części kraju, zachodzą ogromne zmiany. Przy plaży nad zatoką lub w jej pobliżu budowane są nowe luksusowe hotele. Powstaje zintegrowana strefa turystyczna z hotelami, miejscami kempingowymi, rezydencjami turystycznymi oraz ośrodkiem dla młodzieży. Na północ i południe od miasta powstają 4 resorty hotelowe: Taghazout, Tifnit, Tama Ouanza i Aghroud. Agadir i jego okolice są zarazem regionem posiadającym liczne pola golfowe, a sport ten jest jednym z magnesów ściągających turystów do Maroka, podobnie jak gorące źródła, spa, turystyka górska i morska, możliwość polowań między innymi na dziki, zające i bażanty. Za najlepszą porę na odwiedzenie Maroka uchodzi późna wiosna (maj-czerwiec), kiedy kraj spowija świeżą bujna roślinność, a temperatury są wysokie, ale wciąż przyjemne. Dobre są też wrzesień i październik. Latem w głębi Maroka upały mogą być uciążliwe (zdarza się, że temperatura wynosi 55 stopni C), ale dzięki suchemu klimatowi są one łatwiejsze do przetrwania. Jeżeli chcemy trafić na targi wielbłądów, trzeba wybrać się latem.Wśród lokalnych przysmaków Agadiru na szczególną uwagę zasługują: harira (rozgrzewająca zupa na baraninie), tadżin (potrawa jednogarnkowa – może być z mięsem, rybą lub wegetariańska, jej nazwa pochodzi od naczynia, w którym jest przygotowywana), kuskus i marokańska miętowa herbata.

Agadir możesz poznać organizując bezpośredni wypad do Maroka i jego miejscowości bądź w połączeniu np. z wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie czy szeregiem wariantów innych ofert biur podróży.


Ruiny cytadeli pochodzącej z XVI w., widoczne na dominującym nad pn. krańcem zatok agadirskiej wzgórzu stanowią jedyny zachowany zabytek miasta. Po trzęsieniu ziemi z 1960 r. mury zostały częściowo zrekonstruowane, jednak otaczają jedynie pusty plac – zabudowa wewnętrzna uległa całkowitemu zniszczeniu. Na zboczu wzgórza umieszczono ogromny, podświetlany nocą napis arabski.

Zadanie konkursowe:

Jak w tłumaczeniu brzmi arabski napis na wzgórzu – wybierz właściwy?
1. Allah jest wielki?
2. Bóg, ojczyzna, król?
3. Allah – bóg jedyny na wieki?
Rozwiązanie konkursu: Napis na wzgórzu brzmi „Bóg, ojczyzna, król”.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani o pseudonimie „edai” z Niska – gratulujemy.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu wymogów formalnych w ciągu 3 dni. Po tym terminie nagroda zostaje przekazana osobie rezerwowo wylosowanej.
Na konkurs wpłynęło 701 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 3-4 wg. uczestników. Było wiele odpowiedzi błędnych,które być może kierowały się dość mylącym słowem „król” w napisie.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 23.12.2018 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost