Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

19g – Dekoracje i iluminacje świąteczne

Efektowne dekoracje i iluminacje świąteczne i całoroczne podkreślają piękno ważnych miejsc. Stały się też istotnym elementem promocji.

Na zdjęciu: Galeria Lafayette.

Tradycyjna choinka ustępuje miejsca wymyślnym dekoracjom, a coraz częściej połączeniem dekoracji z iluminacją i dźwiękiem. Prym wiodą duże galerie handlowe oraz centra miejskie.
Odwiedzając wiele miast w okresie świątecznym srodze się zawiodłem dekoracjami we włoskich miastach jak Rzym, Florencja, Wenecja i inne. Nie lepiej było w stolicach krajów europejskich – słowem skromnie.
Urzeczony jestem „Dalekim Wschodem”, gdzie bogactwa dekoracji i iluminacji świątecznych jest pełno. Tam odchodzi się od „poczciwych” choinek i preferuje dekoracje z lokalną tradycją.
Dla mnie /naturalnie nie poznałem całości świata/ liderem w iluminacjach świetlnych na dużą skalę jest Singapur, którego polecam zaliczyć w okresie świątecznym.

Venezuela – Maracaibo

Niektóre polskie miasta mogą zachwycić ciekawymi iluminacjami. Oto przykłady:

Zamość

Warszawa Brama Życzeń

Toruń Starówka

Pytanie konkursowe:
Uszereguj nazwy miast wg. kolejności publikowanych zdjęć:
Rzym, Moskwa, Berlin.
Rozwiązanie konkursu: Prawidłowa odpowiedź: Berlin, Paryż, Moskwa.
Przepraszamy za małe „oszustwo” – chcieliśmy sprawdzić czy Państwo bezkrytycznie nam ufają. Dla tej „manipulacji” przedstawiliśmy drugie zdjęcie jakoby to miał być widok z Rzymu – sugestia z zamieszczoną kolumną.
Zdjęcie drugie przedstawia Plac  Vendome w Paryżu z kolumną Vendome lub inaczej zwaną Kolumną Wielkiej Armii z posągiem Napoleona. Jest ona z brązu – inne z kamienia.
Można było się zasugerować, iż ta kolumna na zdjęciu to Kolumna Aureliusza stojąca na Placu Colonna w Rzymie z posągiem  św. Pawła bądź Kolumna Trajana na Forum Trajana z posągiem św. Piotra.
Uznajemy wszystkie odpowiedzi sugerujące, że to Rzym a także te, że to Paryż.
Na konkurs wpłynęło 888 odpowiedzi. Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości  50 zł  wylosowała pani Teresa Krause-Ofiera z Naroku – gratulujemy. Skala trudności – średnio 3.
Przepraszamy jeszcze raz za to małe „oszustwo”.

 

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 30.12. 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost