Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

20 – Najświętsze miejsca trzech wielkich religii

W ubiegłym roku do Izraela przyjechało 360 tys. Polaków i ich udział ciągle wzrasta. Polacy upodobali sobie przede wszystkim Tel Awiw, ale w zimie triumfy święci Ejlat. Jeśli masz tylko kilka dni na Izrael, to skoncentruj się na Jerozolimie, pobliskim Tel Awiwie i zrób wypad na pustynię – najlepiej nad Morze Martwe, połączoną ze zwiedzaniem Masady i parkiem Ein Gedi . Zobaczysz wtedy i fantastyczne morze i zabytek archeologiczny, a także część pustyni.

Jerozolima – Izrael

Jerozolima nie jest przereklamowana, szczególnie dla wyznawców religijnych! Ile by się o niej nie mówiło, to nigdy nie powie się za dużo. Mury starego miasta robią wrażenie. Bazylika Grobu Pańskiego zachwyca. Ściana płaczu jedyna w swoim rodzaju. Złota kopuła górująca nad miastem jest niczym słońce. Trzy największe religie odbijają się od siebie na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów kwadratowych. A to nie wszystko! W Jerozolimie jest godne polecenia Jad Waszem – najważniejsze centrum pamięci holokaustu na świecie.
Pustynia Judzka znajduje się zaraz za bramami Jerozolimy, na terenie Autonomii Palestyńskiej. Oprócz tego, że jest piękna, łatwo dostępna to jeszcze kryje w sobie prawdziwe skarby – pustynne klasztory grekoprawosławne. Najpiękniejszy z nich to z pewnością monastyr Mar Saba (Wielka Ławra św. Saby).

Pustynia Negew zajmuje całą południową część Izraela, a jej sercem jest olbrzymia, przypominająca krater, dziura w ziemi – Maktesz Ramon. Tak – dziura na 40 km długości, 9 km szerokości i 300 m głębokości. Tu, z miasteczka Mitzpe Ramon, z bazy turystycznej odbywają się wycieczki jeepami.

Ciężko być w Izraelu i odpuścić sobie Morze Martwe. Wszak nie codziennie pływamy w morzu, którego zasolenie jest tak wielkie, że unosi nas na powierzchni. Błoto z morza uważane jest za cud kosmetyczny. Morze Martwe niestety czeka katastrofa ekologiczna i niedługo prawdopodobnie zniknie z powierzchni ziemi. Nie zmienia to jednak tego, że warto się przejść jego brzegiem, warto na chwilę się zamoczyć i warto nałożyć na skórę trochę tego błota, po to by za chwilę zostawić je z powrotem w morzu.

Tel Awiw (ma 100 lat), ale jest najbardziej metropolijnym miastem Izraela. Tu jest biznes, tu są pieniądze kraju. Tu jest jedna ze światowych stolic startupów. Tu wreszcie są liczne plaże, jest słonecznie, są świetne restauracje i galerie sztuki. Razem Tel Awiw z Jafą są miastem które może nie jest tak istotne kulturowo i turystycznie, jak Jerozolima, ale na pewno jest równie ciekawe.

Obok Hajfy znajduje się miasteczko Akka i oba związane są właśnie z bahaizmem. Najważniejsze tu są oczywiście ogrody i świątynia na górze Karmel. Nawet jeśli nie interesuje nas religia, to jest to po prostu przepiękne miejsce, które warto zobaczyć.
Izrael to także liczne pozostałości po wojnach krzyżowych.

Saladyn przyjmuje kapitulację krzyżowców po bitwie pod Hittinem i zdobycie Jerozolimy w 1187 r.

Jerycho to podobno najstarsze miasto świata. Niestety dzisiaj jest dość nudną, współczesną arabską miejscowością. To co pasjonujące znajduje się nad miastem. To Góra Kuszenia, na której Jezus był – (patrz np. na fresk Sandro Botticellego w Kaplicy Sykstyńskiej, wg. Ewangelii sw. Mateusza) – namawiany przez szatana do grzechu. Dziś znajduje się tu przepiękny klasztor grekoprawosławny.

Dla pasjonatów dziejów chrześcijaństwa pozostaje Nazaret – miasto, w którym Jezus spędził swoje dzieciństwo. W starym mieście przepiękne arabskie pałace na starówce. Oczywiście trzeba też odwiedzić Bazylikę Zwiastowania.

Wybrzeże Morza Martwego – Izrael

Pytania konkursowe:

1. Według legendy na dnie Morza Martwego znajdują się ruiny biblijnych miast – leżących niegdyś w dolinie Siddim – zniszczonych przez ogień w formie kary za rozpustę i bezbożność jego mieszkańców. O jakie to miasta chodzi (opisane w 19 rozdziale Księgi Rodzaju)?
2. Z jakiego powodu żona Lota uciekając z Sodomy z mężem i córkami przed zagładą miasta została zamieniona w słup soli?
3. Jak nazywała się starożytna twierdza, która w roku 73 n.e. była jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom, a zdobyta przez  rzymskiego dowódcę Flawiusza Silwę?

Rozwiązanie konkursu:
1. Sodoma i Gomora,
2.Wbrew zakazowi oglądnęła się i za karę zamieniła się w słup soli.
3.Masada.
Nagrodę główną w postaci wycieczki autokarowej do Keukenhof w Holandii w dniach 12-14 kwietnia wylosowała pani WOLSKA Grażyna z Białegostoku-gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 727 prawidłowych odpowiedzi.  Skala trudności 4-5.
Nagrodę otrzyma p.Wolska po spełnieniu regulaminowych wymogów!
W przypadku rezygnacji z wycieczki nagrodę przekażemy rezerwowo wylosowanej osobie.

Konkurs nr 20 będzie trwał do 28 lutego 2019r.
Nagrodą jest weekendowa wycieczka autokarowa o wartości ok. 500 zł /szczegóły podamy do końca stycznia br/.
Nagrodą w konkursie jest wycieczka weekendowa do Holandii – Ogrody kwiatowe Keukenhof + parada kwiatowa w dniach 12 – 14 kwietnia 2019 r. Koszt wycieczki 458 zł – dla dwóch osób. W cenie wycieczki jest przejazd autokarem z miejsca zbiórki, obsługa pilota, ubezpieczenie, składka na Fundusz Gwarancyjny.
Uczestnik obligatoryjnie dopłaca 18 euro/os – opłata obejmuje bilet wstępu do Ogrodów Keukenhof + opłaty lokalne.
W zależności od miejsca zamieszkania zwycięzcy konkursu możliwe jest wykupienie tzw. antenki, czyli dojazdu autokarem z miejsca zamieszkania w regionie do docelowego miejsca zbiórki we Wrocławiu.
Wycieczka wykupiona w Biurze Turystycznym Oskar – Biuro sprawdzone osobiście, sprawne organizacyjnie i sprzętowo. Zazwyczaj w tym czasie Biuro wysyła kilka lub kilkanaście autokarów do Keukenhof.
Wprawdzie wydawać by się mogło, że wycieczka jest męcząca bo na podróż przeznacza się dwa dni, niemniej na zwiedzanie ogrodów mamy dużo czasu.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost