Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

20d – Ibiza – wyspa, która nigdy nie zasypia

Widok z Ibizy na skalistą wysepkę Es Vedra.

Ibiza to hiszpańska wyspa zaliczana, razem z Majorką, Minorką, Formenterą, Cabrerą i innymi pomniejszymi wyspami, do hiszpańskiego archipelagu.  Położona jest na Morzu Śródziemnym, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Jej nazwa po katalońsku, to Eivissa. Powierzchnia wynosi 571 km².
Ibiza słynie z piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody, słonecznej pogody i największych na świecie dyskotek i szaleńczych zabaw do rana. Zielone wzgórza, malownicze porty i ciche zatoczki sprawiają, że wyspa zachwyca każdego, kto ją odwiedzi.

W swej bogatej historii Ibiza nosi ślady wielu kultur, których pozostałości widać do dzisiaj.
Ze względu na swoje strategiczne położenie Ibiza była rajem dla piratów. Z tego powodu kościoły stały się nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też fortecami, w których mieszkańcy mogli się schronić w razie najazdu piratów. W XVI wieku włoski architekt Giovanni Battista Calvi zakończył budowę murów obronnych stolicy Ibizy. Mury te można podziwiać do dzisiaj.

Ibiza już w latach 60-tych i 70-tych zaczęła przyciągać hipisów. To oni ją odkryli, takiego miejsca poszukiwali. Wyspa ta jawiła się jako ucieczka od cywilizacji. Opierając się na lokalnych tradycjach, hipisi stworzyli własny sposób ubierania się. Zakładali zespoły muzyczne i przygotowywali wystawy artystyczne. Czuli się na Ibizie swobodnie, czego tak bardzo brakowało im w Europie. W miejscowości Es Caná prowadzili jarmark, na którym sprzedawali przeróżne przedmioty własnej produkcji. Bazar funkcjonuje do dziś pod nazwą Mercadillo Hippy.

Ibiza to generalnie raj dla ludzi młodych duchem i ciałem.
Wszystkich wczasowiczów zachęca swoją otwartością i tolerancją, niczym magnes przyciąga koneserów i indywidualistów. Rozkochuje w sobie dzięki malowniczym plażom, stromym wybrzeżom, zatokom z turkusową wodą, co kontrastuje z rolniczą częścią wyspy i zielonymi lasami piniowymi. Jej podwójne oblicze ma także inny charakter. Ibiza to z jednej strony najlepsze dyskoteki, słynni DJ-e, muzyka i szaleństwo w międzynarodowym towarzystwie, z drugiej zaś jest miejscem idealnym do spokojnego i cichego wypoczynku.
Krystaliczne wody okalające wyspę zachęcają do nurkowania. Na całej Ibizie są szkoły nurkowania z wykwalifikowanymi nauczycielami, którzy oferują pomoc zarówno dla początkujących, jak i tych już zaawansowanych. Na Ibizie można uprawiać chyba wszystkie sporty wodne. Sprzyja temu temperatura wody, która oscyluje między 18˚C w maju a 26˚C w sierpniu. Najlepsze ośrodki znajdują się w pobliżu Santa Eulalia, ale w każdym krańcu wyspy mnóstwo jest wypożyczalni sprzętów wodnych i szkółek nauki.  Na Ibizie działają firmy, które organizują wycieczki statkiem lub jachtem. Jest też możliwość wynajęcia ich na dzień lub tydzień, by rozkoszować się w pełni pięknym morzem. a Ibizie zrelaksować się można w ośrodkach SPA, poprawić urodę w salonach piękności, wyciszyć się na zajęciach jogi czy medytacji. Znajdziemy tutaj też doskonałych masażystów, nauczycieli aromaterapii, dowiemy się jak walczyć ze stresem, poznamy metodę leczenia za pomocą energii życiowej (reiki). Wszystko to w połączeniu z pięknymi krajobrazami, jakie gwarantuje nam wyspa, sprawi, że wrócimy z wakacji wypoczęci i zrelaksowani – jak mamy kasę!

Piękna Ibiza przyciąga pary, które właśnie tutaj chcą wypowiedzieć sakramentalne „tak”. Nic dziwnego. Piaszczyste plaże, przeźroczysta woda, urokliwe pagórki i skały nastrajają romantycznie. Do tego gwarantowana słoneczna pogoda! Małżeńską obietnicę można złożyć tutaj tradycyjnie w małych kościółkach lub bardziej oryginalnie, na plaży lub wzgórzu z widokiem na morze. Co roku coraz więcej par decyduje się, by ten tak ważny dzień świętować właśnie na Ibizie. Dzięki urokom tej wyspy ślub stanie się z pewnością niezapomnianym momentem w życiu. No i tym samym podróż poślubna rozpoczęta! Specjalne oferty hoteli na miesiąc miodowy zaspokoją wymagania każdego. Zresztą popularne staje się też wynajmowanie domków na wsi na ten wyjątkowy miesiąc, by korzystać ze spokoju i prywatności. Wiele restauracji oferuje organizację wesel, tak więc bez problemu wybierzemy to, co najbardziej nam odpowiada. Luksusowa restauracja w centrum, czy w hotelu na wsi otoczonym pięknym ogrodem, a może mały lokal na skromne przyjęcie? Każde marzenie o tym, jak ten szczególny dzień ma wyglądać, można na Ibizie spełnić. Nie tylko zresztą ślub, ale i wieczór panieński lub kawalerski będzie tu niezapomniany.
Cudowne widoki, muzyczka w tle, muzyka w każdym kawałku ciała – do rana, lazur wody, dzikie zachody słońca, rejsy, skały, wspaniali ludzi,,,Czego chcieć więcej? Ibiza daje możliwość.

Na tle przepięknych piaszczystych plaż zobaczysz symbol Ibizy czyli kamienne domostwa, obowiązkowo pomalowane na biało. Jednak wieczorem, wyspa pokazuje swoje drugie oblicze. Muzyka zaczyna grać coraz głośniej, a ludzie wychodzą na ulicę i zaczynają tańczyć…. Ten zakątek Europy, jeszcze do niedawna zapomniany, teraz jest obowiązkową przystanią dla osób kochających życie i dobrą zabawę w międzynarodowym towarzystwie.


Ibiza nigdy nie była tak droga jak teraz. Czy Ibiza stała się miejscem tylko dla wybranych, czy skoncentrowana na pieniądzach i vipach? Jeżeli chcesz zobaczyć najpiękniejsze dziewczyny na świecie, otaczać się sławnymi ludźmi i splendorem, wybierz Ibizę?
Wejście do dyskoteki od 75 euro.
Popularnym szaleństwem na Ibizie – zresztą nie tylko – jest impreza zwana Boat Party, czyli rejs statkiem lub katamaranem na pełne morze lub do cichej zatoczki i potem totalna balanga.
Władze wielu miast, w tym Ibizy wydały zakaz przekraczania ustalonego hałasu, aby życie na wyspie stało się mniej uciążliwe dla ich stałych mieszkańców.

Boat party.

Pytanie konkursowe:

1. Jak nazywa się archipelag w skład którego wchodzi Ibiza?

Rozwiązanie konkursu: Archipelag w skład którego wchodzi Ibiza nazywa się BALEARY.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł wylosowała pani Leśniewska Monika z Sosnowca – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 586 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności – średnio 2.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 03.02.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost