Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

20i – Słowacja – narciarski raj

Słowacja, Republika Słowacka –  graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 19 1 maja 2004 należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Posiada 9 Parków Narodowych. O tym, że Słowacja to górzysty kraj może świadczyć fakt, iż Karpaty zajmują aż 71,7 % tego kraju (Polski zaledwie 6,3 %). Słowacja sprawnie wykorzystuje swe położenie, ukształtowanie i walory turystyczne.
Postanowiliśmy przeznaczyć trzy kolejne edycje konkursowe najważniejszym atrakcjom Słowacji:
– górom i narciarstwu,
– geotermalnym parkom wodnym,
– jaskiniom krasowym.
Słowacja ma więc gdzie lokować swe ośrodki narciarskie i robi to skutecznie i z coraz większym rozmachem.

Przedstawimy kilka największych ośrodków narciarskich Słowacji:
1. Chopok Jasna
Drugi co do wielkości szczyt Niżnych Tatr na Słowacji to miejsce niezwykle popularne wśród entuzjastów zimowego szaleństwa, nie tylko u naszych południowych sąsiadów. Nowo powstały ośrodek narciarski JASNÁ Nízke Tatry nie odbiega niczym od europejskich standardów, zaś doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów zimowych utrzymują się tu od listopada aż do maja. Trasy narciarskie znajdujące się w rejonie Chopoka zaspokoją nawet największych koneserów narciarstwa, niemniej jednak również początkujący narciarze znajdą tu swoją ostoję. Z rozwojem bazy narciarskiej rozwija się komfortowa baza hotelowa – polecamy Alexandra Wellness Hotel ***, który oprócz eleganckich i komfortowych warunków pobytu oferuje nielimitowany dostęp do basenu oraz centrum wellness, a także darmowy skibus do ośrodka JASNÁ Nízke Tatry.
Liczba wyciągów: 28 (15 orczykowych, 8 krzesełkowych, 5 gondol)
Łączna długość tras: 48,9 km

2. Tatrzańska Łomnica
Jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wysokość położenia i długość tras specjalnych. To tutaj na amatorów freeride’u czeka 6,5-kilometrowa trasa carvingowa z Łomnickiej Przełęczy o 1300-metrowych przewyższeniach i szerokości sięgającej do 60 m. O standardzie na najwyższym poziomie świadczą także m.in. nowoczesny system naśnieżania i wyciągi – w tym kolejka linowa, gondole i podgrzewane kanapy. Wraz z systemem bezdotykowych skipassów gwarantują wysoką przepustowość na stoku. Na najmłodszych narciarzy czeka tu tor saneczkowy i bobslejowy oraz park dziecięcy Maxiland. Dostęp do ośrodka ułatwia elektryczny ekopociąg. Ci, którzy zdecydują się na przyjazd samochodem, do dyspozycji mają duży, bezpłatny parking, zlokalizowany tuż przy stacji narciarskiej.
Po aktywnym dniu na stoku zrelaksujesz się w hotelu Tatragolf Mountain Resort ****.
Liczba wyciągów: 9 (2 orczykowe, 3 krzesełkowe i 3 gondole)
Łączna długość tras: 6,8 km

3. Donovaly
Jeden z największych ośrodków narciarskich na Słowacji, zlokalizowany w malowniczej okolicy pogranicza Niskich Tatr, Wielkiej Fatry i Wierchów Starohorskich. Dysponuje dobrze utrzymanymi trasami zjazdowymi, slalomowymi, a także snowboardowymi. Dla wszystkich chętnych na miejscu znajduje się również snowpark. Stoki narciarskie zlokalizowane są na wysokości od 960 do 1361 m n.p.m., co zapewnia znakomite warunki do jazdy nawet do końca kwietnia. To również doskonałe miejsce na wypoczynek dla wszystkich rodzin z dziećmi – drugi co do wielkości w Europie Fun Park zapewni rozrywkę nie tylko podczas szusowania na nartach.
Odpoczniesz zaś m.in. w eleganckim Penzion Banský Dom ***, w którym – oprócz nowoczesnych pokoi – do Twojej dyspozycji będzie wiele atrakcji i strefa wellness.
Liczba wyciągów: 16 (13 orczykowych, 1 krzesełkowy, 1 gondola, 1 duży wagon)
Łączna długość tras: 10,4 km.

4. Szczyrbskie Pleso
Położone na wysokości 1489 m n.p.m Štrbské Pleso znane jest na całym świecie dzięki rozgrywanym tu zawodom o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Ośrodek był też kandydatem do XX. zimowej olimpiady. W trwającym tu od początku listopada do przełomu kwietnia i maja sezonie, do dyspozycji narciarzy jest 9 sztucznie naśnieżonych i oświetlonych tras zjazdowych o łącznej długości 9,84 km, a także trasy biegowe, których długość wynosi ok. 18 km. Po lewej stronie stoku znajduje się zaprojektowany z myślą o snowboardzistach snowpark, zaś w pobliżu dolnych stacji krzesełkowych kompleks skoczni narciarskich. Trasę od dworca kolejowego do ośrodka i na stoki narciarskie można pokonać bezpłatnym ekopociągiem. Po całodziennym szusowaniu na nartach regenerację sił zapewni zakwaterowanie  w zabytkowym, zlokalizowanym w samym sercu uzdrowiskowego miasteczka Tatrzańska Polanka – Hotelu Palace Tivoli ***.
Liczba wyciągów: 8 (5 orczykowych, 3 krzesełkowe)
Łączna długość tras: 9,84 km.

5. Plejsy.
Sezon narciarski w zlokalizowanym na północnych zboczach Wierchu Krompaskiego ośrodku Plejsy trwa przeszło 120 dni. Wszystko dzięki stabilnym warunkom klimatycznym, a także rozwiniętemu systemowi naśnieżania. Ośrodek posiada homologację FIS dla slalomów, w tym giganta i  super giganta, dlatego też właśnie tutaj rozgrywane są zawody Pucharu Świata w tych dyscyplinach. Na początkujących narciarzy czekają 2 trasy zjazdowe (dł. ok. 1,7 km), na średnio zaawansowanych – 7 tras o długości niemal 6 km, a na najbardziej ambitnych i wymagających – 4 trudne trasy o łącznej długości 1,7 km. To jednak nie wszystkie stoki narciarskie! Dla narciarzy biegowych przygotowano trasy o profilu cross-country o długości ok. 15 km, a dla amatorów deski i freeskiingu specjalną trasę snowboardową oraz snowpark z przeszkodami. Siły zregenerujesz w Hotelu Plejsy Wellness & Fun Resort ***.
Liczba wyciągów: 8 (7 orczykowych, 1 krzesełkowy)
Łączna długość tras: 7,6 km

To właśnie wielu Polaków tam się kieruje, by zakosztować śnieżnego szaleństwa w przyzwoitych warunkach narciarskich i w południowym słońcu.
Wiele firm słowackich inwestuje w Polsce w infrastrukturę narciarską, a więc jest szansa, że i w Polsce będziemy mieli nowoczesną bazę narciarską….. i nie tylko.

Pytanie konkursowe:

Co to jest skipass? (wybierz właściwą odpowiedź).
1. Szeroki pas trasy narciarskiej wyłącznie dla narciarzy?
2. Pas narciarza z zaczepem umożliwiający wpinanie się do wyciągu narciarskiego?
3. Przepustka – karta identyfikacyjna identyfikująca narciarza i umożliwiająca mu korzystanie z różnych urządzeń ośrodka narciarskiego?

Rozwiązanie konkursu:
Skipass to przepustka – karta identyfikacyjna narciarza korzystającego z urządzeń narciarskich.

Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani SMARZEWSKA Krystyna z Białej Podlaskiej – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 818 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności-1-2.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 10.03.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost