Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

20j – Słowacja – Klejnoty podziemi

Niewiele krajów może się poszczycić takim bogactwem rozmaitych form naciekowych, jak właśnie Słowacja. Znajduje się tu ponad 6 200 znanych grot i jaskiń, z czego 18 zostało udostępnionych zwiedzającym.

Do najważniejszych i najcenniejszych należą jaskinie Krasu Słowackiego oraz jaskinia Dobšinská ľadová jaskyňa, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 2000r.
Znajduje się w malowniczej dolinie rzeki Hnilec w południowej części Słowackiego Raju. Należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Nigdzie w Europie – poza obszarem alpejskim – nie znajdziemy tak dużych ilości lodu, którego warstwa przekracza miejscami 25 m. To prawdziwy podziemny lodowiec!

Unikalną wartość ma zwłaszcza Ochtinská aragonitová jaskyňa, jedyna w swoim rodzaju w Europie. Jej podziemne pomieszczenia zdobione są kryształami aragonitu, miejscami przybierającymi kształt delikatnych korali, lub śnieżnobiałych krzaczków.
W największej znanej jaskini Krasu Słowackiego o nazwie Domica możemy skorzystać z możliwości spływu łódkami po podziemnej rzece Styks.

W 1968 roku Jaskinia Gombasecka stała się pierwszą jaskinią, w której zaczęto wykorzystywać speleoterapię do leczenia chorób układu oddechowego.
Jaskinia Beliańska (Belianska jaskyňa) znajduje się na zboczach Tatr Beliańskich nad Kotliną Tatrzańską i należy do pierwszych jaskiń w Europie, oświetlanych światłem elektrycznym.

Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa slobody) stanowi część ogromnego podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej, pod Niskimi Tatrami. Zdobiona jest wyjątkowymi naciekami, dzięki którym zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Wejście do jaskini położone jest na wysokości 870 m n.p.m. Ogólna długość jej korytarzy wynosi ponad 8 400 m, z czego do dziś zostało zmierzonych 7 624 m. Do dyspozycji zwiedzających są dwie trasy – dłuższa, o długości 2 150 m (czas zwiedzania 100 minut), oraz krótsza, o długości 1 150 m (czas zwiedzania 60 minut).
W Demianowskiej Jaskini Wolności znajduje się wiele przestrzennych miejsc – komnat i sal z przepięknymi naciekami. Największa z nich to Duży Dom o rozmiarach 75 m, 45 m i 65 m. Oprócz odcinków podziemnego koryta rzeki Demianówki na trasach zwiedzania można też zobaczyć jeziorka jaskinne.  Wielkie Jezioro osiąga godną podziwu długość 52 m i głębokość 7 m. W Demianowskiej Jaskini Wolności przez cały rok utrzymuje się stosunkowo stała temperatura od 6,1 do 7,0 °C.
Oprócz wysokich gór jaskinie krasowe to kolejny rodzaj atrakcji, które przyciągają turystów do Słowacji a bliskość kraju ułatwia dotarcie do niego.

Pytanie konkursowe:

Stalaktyt – jest formą naciekową w jaskini zwisającą ze stropu jaskini (w formie sopla).
Stalagmit – jest formą naciekową tworzoną na dnia jaskini (w formie słupa, stożka, guza).
Jak nazywa się forma naciekowa powstała z połączenia stalaktytu i stalagmitu?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 17.03.2019 r.

Rozwiązanie konkursu: Forma naciekowa powstała z połączenia stalaktytu i stalagmintu to STALAGNAT.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani BRYJA Leokadia z Wołczyna – gratulujemy.

Na konkurs wpłynęło 633 prawidłowych odpowiedzi. Skala  trudności – średnio 3.
Uwaga: z uwagi na wyjazd turystyczny członków Stowarzyszenia do Londynu rozwiązanie konkursu nastąpi tydzień później.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost