Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

21d – SPRAWDŹ GDZIE „LEŻYSZ”

Podróżując nie zawsze zwracamy uwagę (chyba, że płynąc jachtem) na dane geograficzne danych miejscowości czy krajów. Będąc w Londynie możemy odwiedzić dzielnicę i park Greenwich gdzie znajduje się historyczne obserwatorium astronomiczne z historycznym już miejscem przez które przebiegał południk zerowy, który był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884–1984.
W związku z rozwojem techniki, w szczególności techniki satelitarnej Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował dokładniejszą siatkę geograficzną, wzorowaną na dokładniejszym modelu Ziemi. Projekt nosił nazwę WGS (World Geodetic System) i w 1984 zdecydowano zastąpić dotychczasową siatkę geograficzną siatką WGS 84. Z założenia miała ona doprecyzować (ale nie zmienić) dotychczasową siatkę. Jednak nie uniknięto przesunięć południków, w tym zmiany położenia południka zerowego, który znajduje się ok. 102 metry na wschód od swojego poprzednika.
Obecnie siatka WGS 84 jest jedyną obowiązującą siatką geograficzną na świecie. Na niej wzorowany jest system nawigacji satelitarnej GPS, czas UTC oraz wszystkie mapy. Południk zerowy nadal przechodzi przez park Greenwich, ale już nie przez historyczne obserwatorium astronomiczne. Jednak poprzedni południk zerowy jest nadal nakreślony na dziedzińcu obserwatorium i przyciąga turystów, chociaż stracił swoje znaczenie pomiarowe.
Tak dla uzupełnienia dodam, że jeszcze dawniej, przez stulecia za punkt, przez który przebiegał południk zerowy, przyjmowano hiszpańską wyspę El Hierro (zwaną „Wyspą Południkową”).

Greenwich – Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (The Royal Greenwich Astronomical Observatory) i symboliczna linia południka zerowego.

Wspomniana okolica może pochwalić się pięknym parkiem Greenwich, należącym do ośmiu parków królewskich w Londynie. Co roku odwiedzają go miliony ludzi, którzy mogą zobaczyć stamtąd niezwykłą panoramę miasta. Będąc tam, nie można pominąć kliperu herbacianego Cutty Sark. W przeszłości był wykorzystywany do przewozu herbaty i słynął z prędkości, jaką potrafił osiągnąć. SV Cutty Sark – XIX-wieczny kliper herbaciany, który pobił wiele rekordów prędkości. Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, stoi teraz w suchym doku przy nabrzeżu w dzielnicy Londynu, Greenwich jako statek-muzeum.
W Londynie znajdziesz masę ciekawych miejsc związanych z historią tego kraju wyspiarskiego i historią odkryć geograficznych.

Pytanie konkursowe:

Które z miast: Londyn lub Warszawa leży bardziej na północ?

Rozwiązanie konkursu: Warszawa leży bardziej na PÓŁNOC.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł wylosowała pani NEUDEK  Katarzyna z Korfantowa – gratulujemy.

Na konkurs wpłynęło 319 prawidłowych odpowiedzi /znaczna część  uczestników popełniła błąd sugerując się (bez sprawdzenia) położeniem Wysp Brytyjskich. Skala trudności 4-5.

Przypominamy, że upłynie wkrótce termin nadsyłania odpowiedzi na konkurs główny nr 21 z atrakcyjna nagrodą jaka jest zabawa z nieważkością w symulatorze nieważkości w Katowicach lub w Warszawie.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 14.04.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost