Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

21f – średniowieczne klimaty

Zamek Kreuzenstein – położony niedaleko Leobendorfu w Dolnej Austrii. 
Kto chciałby zasmakować średniowiecznych klimatów może odwiedzić Zamek Kreuzenstein – zewnętrzna architektura budowli robi osobliwe wrażenie. W ostatnich latach wojny trzydziestoletniej, zamek został zniszczony przez Szwedów. W XIX wieku właścicielem ruin zamku został znany polarnik Graf Wilczek, który postanowił odbudować zamek i prace restauratorskie zlecił architektowi Carlowi Gangolfowi Kayserowi. Celem jednak nie było odbudowanie romańsko-gotyckiego zamku, lecz wybudowanie nowego, który miał powstać z połączenia istniejących średniowiecznych elementów architektonicznych, takich jak mury obronne, wieże oraz fragmenty kaplicy. Obecny zamek jest nową budowlą, która powstała na ruinach średniowiecznego zamku do których dołączono elementy architektoniczne zebrane i przewiezione na miejsce odbudowy przez Grafa Wilczka z całej Europy. Jest to więc kolekcja elementów średniowiecznych z różnych budowli europejskich. Odbudowa trwała 30 lat, a oficjalne otwarcie miało miejsce 6 czerwca 1906 roku. Arystokrata Johann Nepomuk Wilczek wsławił się swoją skromnością, która dziwiła szczególnie dlatego, że był posiadaczem kopalni węgla w monarchii austro-węgierskiej, jednego z najbardziej rentownych wtedy przedsiębiorstw.
Odrestaurowany, zamek Kreuzenstein jest własnością dynastii Wilczków, ale właściciele nie sprzeciwiają się aby zwiedzały go wycieczki. Podczas zwiedzania turyści mogą obejrzeć Zbrojownię, Wielką Salę Rycerską, Komnaty Książęce, Kaplicę Zamkową, Salę Myśliwską i kuchnię zamkową. W zamku znajduje się również Ptaszarnia, której mieszkańcy drapieżne ptaki, biorą udział w organizowanym show „Polowania Sokołów”. W Zbrojowni zamkowej znajduje się jedna z największych w Austrii prywatna kolekcja broni historycznej. Przestronne pomieszczenie, podzielone na hol i salę armat może pomieścić około stu przyodzianych w zbroję rycerską wojowników – co stanowi przybliżoną liczbę obrońców zamku w wiekach średnich. W ekspozycji Zbrojowni znajdują się zbroje, hełmy, tarcze i ochraniacze dla koni rycerzy, imponująca kolekcja mieczy, halabardy i małe szesnastowieczne armaty.
Z wewnętrznego dziedzińca, wąskim przejściem, można dotrzeć do Kuchni zamku Kreuzenstein,

która zachwyca swoimi rozmiarami. Kiedyś w tym pomieszczeniu przygotowywano posiłki dla wszystkich mieszkańców i całej załogi zamku, tutaj też przechowywane były zapasy spożywcze na wypadek oblężenia. Niezwykły wygląd budowli ściąga tu regularnie filmowców. Kręcono tu zarówno horrory, jak i filmy dla dzieci. Zamek był tłem dla scen do takich filmów, jak m.in. „Trzech Muszkieterów” czy 'Polowanie na czarownice” z Nicolasem Cage’m.
Koszt zwiedzania to 10 euro, dzieci 5 euro.

Pytanie konkursowe:

Czy dynastia Wilczków posiada polskie korzenie?
Rozwiązanie konkursu:
Dynastia Wilczków posiada polskie korzenie.
Nagrodę w postaci gotówki w wysokości 50zł wylosowała pani KONAS Elżbieta z miejscowości Parchatka (Kazimierz Dolny)-gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 665 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 2-3.

 

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 28.04.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost