Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

85 – Wycieczka do świata luksusu

Od marca 2014 r. Polaków nie obowiązują już opłaty za wizę wjazdową do Dubaju, wystarczy bezpłatna 30-dniowa wiza wbijana do paszportu na lotnisku.
Dubaj to finansowy raj. Nie ma tu podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, CIT-u, VAT-u ani składek na ZUS. Miesięczna pensja, sięgająca kilkudziesięciu tysięcy złotych w całości wpływa na konto. Szejk zamroził także ceny podstawowych artykułów spożywczych, paliwa, wody, energii elektrycznej, których ceny są takie same od kilku lat. Samochody są tańsze o ok. 30 %, a największa różnica cenowa dotyczy luksusowych marek z Europy.

Jest także ciemna strona medalu: w związku z brakiem podatków i składek ubezpieczeniowych nie ma tu systemu emerytalnego, a edukacja jest płatna. Każdy musi sam zabezpieczyć sobie finanse na starość, ale z drugiej strony rząd nie manipuluje wiekiem emerytalnym ani kwotą emerytury. Pracodawca ma obowiązek zapewnić zakwaterowanie – w zależności od stanowiska, jest to określony dodatek do pensji umożliwiający wynajęcie mieszkania. Firma często finansuje także edukację dziecka pracownika, które może wybierać wśród szkół angielskich czy amerykańskich mających swoje filie w Dubaju.
Nie ma tu typowych adresów takich, jak w Polsce, a wszystkie drapacze chmur i wiele innych budynków ma tylko swoje nazwy, ale nie posiada numerów.

Dwumilionowa metropolia zbudowana na piasku. Miejsce, w którym arabskie tradycje przeplatają się z nowoczesną mieszanką kultur. Kraina luksusu, bogactwa i niczym nieograniczonej wyobraźni. Dubaj to najsłynniejsze miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i coraz popularniejszy kierunek wśród turystów. Co warto wiedzieć przed podróżą do tego miejsca?
Dubaj jest stolicą emiratu o tej samej nazwie i największym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Położony na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej należy do najszybciej rozwijających się i jednych z najbogatszych krajów Azji Zachodniej. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 60. XX wieku była tu pustynia. Dopiero odkrycie na tym terenie naturalnych bogactw, jak złoto i ropa naftowa, sprawiło, że miejsce to stało się bogatą metropolią.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko jeden z najbezpieczniejszych krajów Bliskiego Wschodu, ale i jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jak podaje MSZ, „Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do państw o najniższym na świecie wskaźniku przestępczości”. Gorzej na drogach – kierowcy jeżdżą bardzo szybko i nieostrożnie, stąd wiele wypadków.
Najlepszy czas na wyjazd to okres od grudnia do lutego – kiedy w zimie panuje zima, w Dubaju możemy spodziewać się temperatur oscylujących wokół 20-23˚C w ciągu dnia i około 15˚C nocą. Temperatura wody również sięga powyżej 20 stopni

Pytania konkursowe:

1. Podczas kontroli paszportowej skanowana jest siatkówka oka czy linie papilarne dłoni?
2. W Dubaju (jak i w całych Emiratach) po ulicach jeżdżą najwspanialsze samochody świata i to w natężeniu mogącym przyprawić każdego miłośnika motoryzacji o zawrót głowy. W Dubaju aż roi się od Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Maserati, najmocniejszych wersji Mercedesa, itp.
Czy POLICJA też jeździ takimi „autkami”?
3. Ulicami Dubaju poruszają się różowe taksówki, z których mogą korzystać jedynie kobiety. Czy to prawda?

Rozwiązanie konkursu nr 85.
Odpowiedzi:
1. Podczas kontroli paszportowej skanowana jest siatkówka oka.
2. Tak. Policja jeździ samochodami adekwatnymi do samochodów kierowców Dubaju, a więc najnowszymi, najlepszymi oraz najszybszymi samochodami świata np. Ferrari, Lamborghinii, bugatti, Maserati, Mercedesami, itp.
3. Tak. Z różowych taksówek mogą korzystać wyłącznie kobiety, kobiety z dziećmi lub kobiety w towarzystwie mężczyzn.
Nagrody w wysokości 500 zł wylosowały następujące osoby:
1. BALCERAK  Wiktoria zamieszkała w Siemianowicach Śl.
2. Kowalski Paweł zamieszkały w Poznaniu,
3. Dołoszyński Janusz zamieszkały w miejscowości Uwieliny.
Na konkurs wpłynęło 897 prawidłowych odpowiedzi (także część nieprawidłowych). Skala trudności 4-5.
Nagrody otrzymają powyższe osoby po spełnieniu kryteriów konkursowych wspomnianych w Regulaminie Konkursu oraz zawartych w informacji przy konkursie nr 85.
W przypadku nie wywiązania się ze spełnienia kryteriów konkursowych, nagrodę (nagrody) otrzyma (ją) osoby rezerwowo wylosowane.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 31.07.2019 r.

Stowarzyszenie funduje 3 nagrody pieniężne po 500 zł dla trójki wylosowanych zwycięzców.

Warunkiem udziału w losowaniu jest nadesłanie 3 prawidłowych odpowiedzi w tym konkursie oraz udzielenie prawidłowej odpowiedzi w 5 dowolnie wybranych konkursach foto Stowarzyszenia.
Nagrodą pieniężna może być przeznaczona na dofinansowanie udokumentowanego wyjazdu turystycznego zorganizowanego lub indywidualnego do krajów Afryki lub krajów muzułmańskich.
Wiążę się to z promowaniem integracyjnym narodów i kultur ze szczególnym uwzględnieniem ZEA jako kraju tolerancyjnego, otwartego kulturowo i nowoczesnego technologicznie.
Kilka kolejnych konkursów dotyczyć będzie właśnie tego tematu.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost