Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

88 – Nie może być Bogiem prawdziwym ten, którego nauka prowadzi do zniszczenia i masowych mordów


Pomnik Steilneset – pomnik w Vardø w Norwegii.

Norweskie miasteczko Vardø znane jest z kilku powodów. Jest najstarszą osadą rybacką w tym kraju, jest najdalej na wschód położną miejscowością (znajduje się za kołem polarnym, średnia roczna temperatura wynosi tu 1,3 stopnia C), wyspę z lądem połączył tu pierwszy w Europie podmorski tunel. Tu też w XVII wieku miały miejsce okrutne procesy czarownic, w wyniku których 91 kobiet zostało spalonych na stosie. W ciągu prawie stu lat – od 1593 do 1692 roku – w tej małej miejscowości odbyło się ponad 140 procesów osób oskarżonych o czary.
W Europie z powodu polowań na czarownice zginęło około 300 000 osób.

Pomnik został zaprojektowany przez artystkę Louise Bourgeois i architekta Petera Zumthora i otwarty w 2011 roku.
Pomnik Steilneset  został zamówiony wspólnie przez miasto Vardø, hrabstwo Finnmark , Muzeum Varanger.

Pomnik składa się z dwóch części, z dwóch osobnych budynków.
– Pierwszy ma aż 125m długości i mieści ekspozycję, dokumentującą straszliwe wydarzenia z XVII wieku (archiwalia, zdjęcia, opisy, wspomnienia). Ma formę tunelu, zawieszonego na długim, lekkim drewnianym stelażu.
– Tuż obok stanął drugi budynek, należący do memoriału, a wykonany z czarnej stali i szkła. Czarny płaski dach przykrywa stalowy szkielet i szklane ściany, które kryją rzeźbę, symbolizującą śmierć oskarżonych o czary kobiet. Po środku budynku, w niewielkim zagłębieniu stanęło płonące krzesło (w siedzeniu ukryto palniki, z których cały czas wydobywają się płomienie), a wokół mebla rozwieszono owalne lustra, multiplikujące ten niezwykły widok.
Zawziętość w polowaniu czarownic w Norwegii mogła brać się z powodu położenia geograficznego. Kiedyś wierzono, że zło czai się na północy oraz, że znajdują się tam wrota do piekła. Dlatego w Europie uważano, że mieszkańcy północy są bardziej podatni na działanie magii.

Ten symboliczny kompleks pomnikowy, dzieło dwojga wybitnych artystów, jest częścią budowanej właśnie Narodowej Trasy Turystycznej Varanger, która ma objąć 18 ważnych, znanych, turystycznych lokalizacji w całej Norwegii. Każde z nich ma być unikatowe nie tylko ze względu na wartości krajobrazowe lub historyczne, ale też dzięki architekturze, która w tych miejscach powstaje. Budowa całej trasy ma się zakończyć w 2020 roku.

Pytanie konkursowe:

Sprawą „polowań na czarownice” zajmowała się instytucja kościelna powołana przez papieża pod nazwą:
1/ inkwizycja?
2/ reformacja?

Rozwiązanie konkursu:
Sprawą „polowań na czarownice” zajmowała się powołana przez papieża instytucja kościelna zwana inkwizycją.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Dzianach Barbara z Bytomia.
Na konkurs wpłynęły 524 prawidłowe odpowiedzi. Stopień trudności 2-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 09.06.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost