Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

89 – Wczasy wśród greckich zabytków

Riwiera Olimpijska – określa się nią tak kilkudziesięciokilometrowy pas plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego, w greckim regionie administracyjnym Środkowej Macedonii. Grecy nazwą „paralia”, oznaczają ogólnie morskie brzegi z plażą, pozostające własnością gminną, położone w bliskości drogi publicznej.
„Paralia” to także nazwa własna jednej z tutejszych gmin, z ośrodkiem w miejscowości Kallithea.
Riwiera Olimpijska to jeden z najpiękniejszych regionów w Grecji kontynentalnej. Linia brzegowa ciągnie się tu na ponad 70 km.
Jeżeli szukasz doskonałej pogody i wyśmienitych plaż, to będzie dobry wybór! Riwiera Olimpijska na wczasy będzie idealnym miejscem zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają słoneczny wypoczynek – region otoczony jest bowiem wysokimi górami, zatrzymując kontynentalne powietrze. Właśnie z tego względu słonce świeci tu przez… większość dni w roku! Z tego miejsca możesz zwiedzić również wiele cennych zabytków całej Grecji, więc Riwiera Olimpijska będzie również dobrą bazą wypadową w głąb państwa.

Riwiera Olimpijska jest miejscem, skąd łatwo dostać możesz się chociażby do stolicy państwa, Aten. Stąd wystartować możesz również do słynnych klasztorów greckich, zlokalizowanych w okolicy miejscowości Kalambaka – są to Meteory. Możesz także zdecydować się na wyprawę na najwyższe pasmo górskie Grecji. Jeżeli preferujesz jednak rajskie plaże, koniecznie udaj się stąd na wyspę Skiathos i zrób sobie postój w Zatoce Kukunaries, gdzie poplażować możesz na złotym piasku jednej z… najpiękniejszych plaż w całej Grecji!

To piękne państwo może pochwalić się wyjątkowo długą historią. To na jej obecnym terenie rozwinęła się przed wiekami kultura starożytnej Grecji, która dała początek całej zachodniej cywilizacji. To właśnie ten kraj jest miejscem narodzin nie tylko demokracji, ale również filozofii, idei olimpijskiej, teatru oraz literatury.

Grecja to kraj, który zachwyci nas swą różnorodnością. Przyciągnie nie tylko budowlami z okresu starożytności i piękną pogodą, ale również niezwykle bogatą florą i fauną. Wakacje w tym miejscu zawsze zalicza się do udanych.

Pytanie konkursowe:

Jaka Góra w mitologii greckiej  uważana była za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego: Zeusa. (najwyższy masyw górski w Grecji).

Rozwiązanie konkursu:
OLIMP – siedziba bogów.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani WINTER  Anna z Bytomia – gratulujemy.

Na konkurs wpłynęło 652 prawidłowe odpowiedzi. Stopień trudności 1 – 2.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 16.06.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost