Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

91 – Kształtowanie przestrzeni


Podczas zwiedzania różnych ogrodów, parków – szczególnie rozrywkowych – można spotkać fantazyjne „rzeźby” z roślin, a często w połączeniu z kwiatami. Dzisiaj to nasz temat przewodni.

Topiary to sztuka kształtowania drzew i krzewów w ozdobne kształty. Tworzone w celach ozdobnych oraz do kształtowania architektury i przestrzeni. Spotykane są w różnych formach i kształtach, od najprostszych aż po najbardziej wymyślne. Jedną z najczęściej spotykanych form topiar jest żywopłot. Sztuka kształtowania roślin znana była już w starożytności. Początkowo proste formy zaczęły przyjmować coraz bardziej wymyślne kształty (kule, stożki, spirale, które są stosowane do dziś). Pierwotnie najczęstszym sposobem formowania roślin było strzyżenie korony drzew i krzewów. Podczas gdy tworzenie tradycyjnego europejskiego topiary jest długofalowym wysiłkiem na rzecz kształtowania rośliny w miarę jej rozwoju.

Ogrodnik Disneya, Bill Evans, opracował szybsze rozwiązanie, które polegało na stworzeniu metalowego szkieletu wspierającego sadzone elementy i kierującego ich wzrostem w ciągu miesięcy.
Od 1963 roku topiary stały się nieodłączną częścią parków tematycznych Disneya.
Współcześni twórcy topiarów przekształcili tę podstawową koncepcję w solidniejszą stalową ramę wypełnioną mchem torfowym i gęsto rosnącym materiałem winorośli i wprowadzając dodatkowy kolor dzięki zastosowaniu kwiatów. Wewnętrzny system nawadniania utrzymuje wzrost tych nowych form w zależności od potrzeb ich składowych roślin, przy czym powszechną metodą jest powolny proces kroplowania.  W ostatnich latach rzeźbione twarze z mechatą warstwą stały się popularnym sposobem dodawania większej ilości szczegółów do postaci.

Mieszkańcy Florydy i turyści mogą skorzystać z corocznej atrakcji przygotowanej przez firmę Disneya jakim jest festiwal kwiatów i ogrodów. Przez 90 dni można podziwiać wspaniałe formy roślinne i kwiatowe…no i naturalnie przy okazji dobrze się pobawić.
https://www.wdwinfo.com/disney-world/epcot/flower-garden-festival.htm

Konkurs:

Dzisiaj zadaniem konkursowym będzie wyszukanie w internecie lub z własnych zasobów zdjęciowych najpiękniejsze zdjęcie przedstawiające topiar – rzeźbę roślinną samoistną lub roślinno-kwiatową.

(topiar roślinny to samoistnie  ukształtowana roślina zielona, bez dodatków kwiatów).

Zdjęcie (lub najwyżej 3) należy przesłać na e-mail konkursowy.
Wybierzemy z nadesłanych zdjęć 100 najładniejszych (kształt, kolor, motyw) i spośród nich wylosujemy zwycięzcę.

Rozwiązanie konkursu:

Nagrodę wylosowała pani KROK Dominika z Grybowa – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 448 właściwych zgłoszeń. Komisja Konkursowa wybrała a pośród nich 100 najciekawszych z których wylosowano zwyciężczynię. Skala trudności 1.
Dziękujemy wszystkim za włożony trud w wyszukaniu najciekawszych zdjęć topiar.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 30.06.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost