Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

93 – Kumbhamela – tu zaczyna się doświadczenie życia


Kumbhamela – w hinduizmie święto, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Najznakomitsza z kumbhamel to Mahakumbhamela odbywa się co 3 lata na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad (Prayagraj), Haridwar, Ujjain, Nashik w pobliżu zbiegu trzech rzek (Ganges, Yamuna i mitycznej Saraswati).
”Kumbh” – jego dziedzictwo jest tak samo wpływowe jak jego nazwa. Nie może być bardziej okazałego pokazu wiary religijnej i uczuć Hindusów niż tam, gdzie tłumy wierzących gromadzą się, aby wykąpać się w świętej rzece przez okres 50 dni.

Festiwal jest największym pokojowym zgromadzeniem na świecie i uważany jest za „największe na świecie zgromadzenie religijne pielgrzymów”.
Festiwal jak również kultura i tradycje hinduskie budzą mieszane uczucia u Europejczykach, niemniej jest to ciekawy konglomerat zadziwiającego bogactwa barw, wierzeń, strojów, rytuałów i zwyczajnego szalbierstwa. Indie to olbrzymi kraj z wielowiekowymi tradycjami. Warto je poznać.

Jak głosi podanie – zgodnie ze średniowiecznym hinduizmem, bóg Wisznu rozlał kople  Amrity (napoju nieśmiertelności) w czterech miejscach, niosąc go w kumbha (garnku).
Hinduscy wielbiciele wierzą, że ta święta kąpiel oczyszcza ich z grzechów i wyzwala ich od zła.
Miliony pielgrzymów zbliżają się do świętego zbiegu Gangi, Jamuny i Saraswati – Triveni Sangam, jak fale. Namiętne śpiewy wedyjskich mantr i religijnych hymnów, dźwięki duchowej muzyki i świętych instrumentów, a także widoki sadhu i riszich ze spiętymi włosami i rozmazanymi popiołem – przyprawiają o gęsią skórę. Wielka procesja ludzka (około 50-120 mln ludzi), przybywa tu na słoniach, koniach, koleją, samochodami a przede wszystkim tym co pływa rzekami. To dla nich buduje się olbrzymie zelektryfikowane miasto namiotowe (ok. 2500 ha), dziesiątki mostów pontonowych, zapewnia zaopatrzenie, sanitariaty (ok. 120 000) i dba o porządek. Jest to olbrzymie wyzwanie logistyczne, którego koszt szacuje się każdorazowo na 540 mln euro.

Podczas festiwalu odbywa się wiele różnych pandali kulturowych. Jest rzeczą oczywistą, że rytuał kąpielowy jest najbardziej znaczący i budzący podziw wśród wszystkich rytuałów wykonywanych w Kumbh. Dokładna data festiwalu (i kąpieli) jest określana zgodnie z kalendarzem Vikram Samvat i zasadami Jyotishy , zgodnie z kombinacją pozycji zodiaku Jowisza, Słońca i Księżyca. Ten dzień oznacza przybycie Bogini Saraswati – bóstwa wiedzy. Wielbiciele wierzą, że tego dnia Bóg Gandharva przybywa do Sangam, aby poprowadzić pielgrzymów do nieba. Guru Brahaspati jest czczony w ostatni dzień świętej kąpieli, któremu towarzyszą wielkie rytuały wielbienia Pana Śiwy.
W 2017 roku festiwal kumbhamela został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Konkurs:

Jak nazywa się jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek Indii a zarazem jedna z najświętszych rzek dla Hindusów?
Rozwiązanie konkursu:
Odp. Ganges.

Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosował pan Dołoszyński  Marcin z miejscowości Uwieliny – gratulujemy.

Na konkurs wpłynęły 623 prawidłowe odpowiedzi. Skala trudności 2-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 14.07.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost