Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

95 – Odkrywamy tajemnice podwodnego świata

Podwodny świat skrywa wiele tajemnic, a najprostszym sposobem na to, żeby je odkryć, jest zanurzenie się pod wodę w stroju płetwonurka. Jak się okazuje, pod powierzchnią mórz i oceanów możemy podziwiać nie tylko przepiękne rafy kolorowe i niespotykane formacje skalne, lecz także dzieła stworzone ręką człowieka.
Dzisiaj zaproponujemy odwiedzenie takich dwóch atrakcji turystycznych – zbliżonych tematycznie.

Jedną z nich jest Jezioro Qiandao – pod powierzchnią którego znajduje się zatopione miasto Shi Cheng zwane również Lwim miastem. To starożytne miasto założone około 621 roku w Chinach. Nazwa “Lwie miasto” pochodzi od pobliskiego wzniesienia o nazwie “Wu Shi”, co oznacza “Góra Pięciu Lwów”.

W roku 1959 na obszarze, na którym znajdowały się liczne miasta (w tym wspomniane Shi Cheng i He Heng, które powstało około 208 roku), miasteczka i pola uprawne postanowiono wybudować sztuczne jezioro Qiandao i elektrownię wodną na rzece Xin’an. Na jeziorze znajduje się 1078 dużych i kilkaset małych wysepek, przez co nazywane jest Jeziorem Tysiąca Wysp. Jest to gigantyczny zbiornik retencyjny Xin’anjiang, o powierzchni 573 km kw. W wyniku tego przesiedlonych zostało 290 tysięcy ludzi, a cała infrastruktura znalazła się pod wodą. W sumie w otchłani wodnej zatopionych zostało około 30 miast, 1377 wiosek i 50 tysięcy akrów pól.
O zatopionym mieście Shi Cheng zapomniano na przeszło 50 lat. W 2001 roku lokalny urzędnik odpowiedzialny za turystykę zastanawiał się jak przyciągnąć więcej turystów w okolicę Qindao – wówczas przypomniał sobie o zatopionych miastach i poprosił o pomoc klub nurków z Pekinu. Na głębokości 40 metrów natrafiono na nienaruszone pozostałości po dawnym mieście. Cała ówczesna architektura Shi Cheng – świątynie, mury chińskie, monumentalne łuki, drewniane belki, kamienne drogi odkryte zostały w niemal nienaruszonym stanie.

Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak woda zamiast zniszczyć miasto uchroniła je przed „nadgryzieniem” znakiem czasu. Osoby, które widziały zatopione Lwie miasto mówiły, że czas się tam zatrzymał.

Lwie miasto nazywane przez wielu “Nową Atlantydą” znajduje się 350 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju, na głębokości 25-40 metrów pod powierzchnią wody. Udostępnione jest do badań zespołom wyspecjalizowanych archeologów, a od pewnego czasu dostępne jest również dla fanów nurkowania.

Drugą polecaną podwodną atrakcją jest zlokalizowane u wybrzeży meksykańskich, na dnie Morza Karaibskiego słynne i największe podwodne muzeum świata specjalnie stworzone ręką człowieka.
Jego początki sięgają 2009 roku i nierozerwalnie wiążą się z osobą Jasona deCairesa Taylora. Rzeźbiarz, pochodzący z Wielkiej Brytanii, stworzył eksponaty przedstawiające ludzkie postacie naturalnej wielkości, a następnie polecił umieścić je na dnie morskim. Oryginalny pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem opinii publicznej, a kolejne rzeźby artysty szybko znalazły swoje miejsce na głębokości 9 metrów pod wodą. Obecnie spoczywa tam blisko 500 nietypowych figur, a wszystkie z nich to ludzkie sylwetki wykonane w skali 1:1. Niezwykłe eksponaty zajmują powierzchnię 420 m2 i należą do Muzeum Podwodnego MUSA.

To fenomenalne miejsce położone na dnie Morza Karaibskiego przyciąga nurków z całego świata.

Pytanie konkursowe:

W pobliżu jakiego meksykańskiego miasta turystycznego leży to muzeum?

Rozwiązanie konkursu: CANCUN.
Nagrodę w wysokości 50 zl w gotówce wylosowała pani BARTCZAK Alicja z Olsztyna – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 501 prawidłowych odpowiedzi, skala trudności  2-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 23
do dnia 28.07.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost