Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

96 – Zegary wieżowe

Pomijając filozoficzne podejście do definicji czasu, zajmiemy się dzisiaj turystycznymi obiektami związanymi z odliczaniem czasu. Od zarania dziejów, pomiar czasu był coraz większą koniecznością, wymyślono więc sześćdziesiątkowy system liczbowy – pozycyjny system liczbowy o podstawie 60. Był używany w Babilonie ok. 1750 p.n.e., skąd dotarł do Europy. Babilończycy zapożyczyli system od Sumerów. Arabscy astronomowie używali w atlasach i tabelach zapisu przejętego od Ptolemeusza, który był oparty na ułamkach o podstawie sześćdziesiąt. Również europejscy matematycy używali początkowo tej konwencji przy operacjach na ułamkach

Obecnie układ sześćdziesiątkowy jest używany w związku z jednostkami czasu. Godzina dzieli się na 60 minut, minuta na 60 sekund.

Wielokrotnie podczas turystycznych wędrówek podziwiamy różnorakie urządzenia mierzące czas, zwane najczęściej zegarami. Nie każdy mógł sobie pozwolić na „osobisty zegar” więc budowano je najczęściej w popularnych i dostępnych miejscach. Często były to kościoły lub miejskie ratusze z wysokimi wieżami, gdzie umieszczano zegary, aby były widoczne z daleka. Nieraz dodawano tzw. kuranty w formie dzwonów lub figur aby dźwiękiem oznajmiać /wskazywać/ mijający czas, oznaczać nadchodzącą porę uroczystości lub wzywać na alarm. Wraz z rozwojem cywilizacji i miniaturyzacją zegarów, duże zegary wieżowe spełniają raczej rolę dekoracyjną lub prestiżową, zazwyczaj są „wskazówkami” kierunkowymi w dużych miastach i atrakcjami turystycznymi i widokowymi.

W każdej nacji drzemie chęć „pokazania się”, że jest się lepszym i mania budowania coraz to większych wież zegarowych nadal trwa i pobijane są kolejne rekordy.
Poniżej przedstawimy pięć zdjęć wież zegarowych czterostronnych z największymi zegarami świata. Sadzimy, iż nie będą mieli Państwo zbyt wiele trudności aby je rozpoznać oraz wskazać wieżę z największą tarczą zegarową. Oto one: Wieża Allen Bradley w Milwaukee USA, Wieża Spaska na Kremlu- Moskwa Rosja, Wieża Pałacu Westminsterskiego – Londyn Anglia, wieża Metropolitan Life Insurance Company Tower – NY USA , Wieża Abradż al. Bajt – Mekka Arabia Saudyjska.

A największy zegar (zegar niemieckiej produkcji) ma 43 metry wysokości i 45 metrów szerokości. Znajduje się z każdej z czterech stron budynku wieży. Zegar jest widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień.

Pytania konkursowe:

1. Przyporządkuj nazwy wież do numerów na zdjęciach.
2. Na jakiej wieży zamontowano największy zegar świata?

Pytanie dodatkowe za 50 zł:

3. Na jakim budynku (wieży) umieszczono ten zegar w Polsce (wielkości Big Bena)?

Rozwiązanie konkursu:
1.:

1. Wieża Metropolitan Life Insurance Company Tower – NY USA
2. Wieża Abradż al. Bajt – Mekka Arabia Saudyjska
3. Wieża Allen Bradley w Milwaukee USA
4. Wieża Pałacu Westminsterskiego – Londyn Anglia
5. Wieża Spaska na Kremlu- Moskwa Rosja

2. Wieża Abradż al. Bajt – Mekka Arabia Saudyjska
3. Na wieży Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Nagrody w wysokości po 50 zł wylosowały osoby:
1. Psiurska  Joanna z miejscowości Oława, oraz
2. Kornat Mateusz z miejscowości Łączna.
Na konkurs wpłynęło:
– 449 prawidłowych odpowiedzi na pytania nr 1,2, skala trudności 3.
– 235 prawidłowych odpowiedzi na pytanie nr 3, skala trudności 5-6.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 04.08.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce za pierwszy konkurs i 50 zł za drugi.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost