Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

98 – Austria – Hallstatt

Austria słynie z jednych z najbardziej fotogenicznych miasteczek na świecie. Malownicze usytuowanie wśród gór daje powalający efekt. Nic dziwnego, że ciągną tam tłumy turystów głodnych niesamowitych widoków i… możliwości zrobienie idealnego zdjęcia. Do najbardziej malowniczych miejsc należy miejscowość Hallstatt.

Hallstatt znajduje się tuż nad jeziorem Hallstatter See. Dominuje tam alpejska architektura, z uroczymi domami i wybijającą się ponad nie wieżą kościoła. Budynki są przyczepione do skały, część z nich dosłownie – w kościele jedną ścianę stanowi lita skała. Pięknie utrzymane, z ukwieconymi balkonami i kolorowymi donicami przykuwają wzrok i stanowią to, co sprawia, że Hallstatt stało się słynne na całym świecie.

Jednak tuż za pięknymi krajobrazami kryje się nieco bardziej mroczna i makabryczna historia.
Hallstatt jest malutkie, można je przejść w wzdłuż i wszerz w kilkanaście minut. Z racji ograniczonej przestrzeni, lokalny kościół ma bardzo mało miejsca na cmentarz. Dlatego niegdyś powstał tam makabryczny zwyczaj. 10-20 lat po pochówku ciała zmarłych wykopywano z grobów. Kości czyszczono i przechowywano w jednym miejscu, natomiast czaszki zmarłych umieszczano w kaplicy cmentarnej. Można je dziś oglądać – o czym nie każdy odwiedzający wie. Trudno sobie wyobrazić, że w cukierkowym Hallstatt znajduje się kaplica pełna czaszek. Czaszki z Hallstatt są ozdobione ornamentami kwiatowymi, a na czole mają napisane imię i nazwisko zmarłego oraz datę jego śmierci.  Po zatwierdzeniu kremacji przez Kościół katolicki w latach 70. ponowne wykorzystywanie grobów nie jest już koniecznością.
Hallstatt jest małym miasteczkiem na wąskim pasie plaży pomiędzy górującymi górami a fiordowym jeziorem. Ze względu na niedobór gruntów domy są pakowane blisko siebie, a niektóre z nich są nawet budowane na palach w jeziorze. Samo miasto wyczerpało każdy wolny skrawek gruntu. Dojazd między domami na brzegu rzeki odbywał się łódką lub ścieżką przechodzącą przez strychy. Wrogie tereny górskie od wieków izolowały miasto; po raz pierwszy w 1875 r. Hallstatt połączono drogą z resztą świata, do tej pory do miasta można było dojechać jedynie łodzią lub szlakami mułowymi. 2 lata później linia kolejowa dotarła do jeziora naprzeciwko miasta i stamtąd trzeba było płynąć statkami, aby dostać się do miasta. W ekstremalnie mroźne zimy, gdy jezioro jest zamarznięte, stosuje się skutery śnieżne. Mimo to miejscowa ludność uwielbia jego izolację. Pierwsze referendum, jakie odbyło się w Austrii, odbyło się w Hallstatt, gdzie mieszkańcy zdecydowali się nie budować nadmorskiej drogi przez miasto. W 1966 roku otwarto tunele przez góry za miastem oraz taras parkingowy.

Co warto zobaczyć w Hallstatt oprócz kaplicy czaszek? Mimo tego, że miasteczko jest niewielkie, można tam bez problemu spędzić cały dzień. Spacer po nabrzeżu i wśród wąskich uliczek to jedno. Ale oprócz tego można również wspiąć się na Sky Walk, skąd roztacza się wspaniały widok na jezioro. Atrakcje Hallstatt byłyby niepełne, gdyby nie wspomnieć o tym, że z miasteczka można dotrzeć ścieżkami lub wjechać malowniczą kolejką do słynnych kopalni soli. Zostały one udostępnione do zwiedzania. Pierwsze kopalnie powstały tu tysiące lat temu, od nich też pochodzi celtycka nazwa miasta. Sól wydobywano już w czasie neolitu. Z miasteczka można również ruszyć na którąś z pieszych tras lub wynająć rower i zorganizować sobie wycieczkę.
Warto wybrać się w rejs po jeziorze. Można albo wynająć łódkę, albo zdecydować się na płynięcie kajakiem lub rowerem wodnym. Dostępne są również zorganizowane wycieczki większymi statkami.
Ta mała, ale popularna wioska jest tak imponująca, że ​​UNESCO uznało ją za miejsce światowego dziedzictwa.
Po drugiej stronie jeziora od Hallstatt znajduje się Dachstein, gdzie znajdziesz piękne wodospady, jeziora i stawy. Zimą są też jaskinie lodowe i zamarznięte wodospady.

Konkurs:

Powyższe zdjęcie przedstawia panoramę masywu Bischofsmütze i masywu Dachstein widoczną od południowego zachodu, ze szczytu Rötelstein (2245 m n.p.m.).

Jaka jest wysokość najwyższego szczytu masywu Dachstein?

Rozwiązanie konkursu:
Najwyższy szczyt masywu Dachstein to Hoher Dachstein o wysokości 2 995m.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani o pseudonimie LEILA z Wrocławia – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 303 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 1-2.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 18.08.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost