Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Gdańsk – Miasto o znaczeniu historycznym


Gdańsk to szczególny ośrodek miejski, często występujący jako Trójmiasto, składowa konglomeracji trzech miast będących wrotami Polski do Bałtyku. Od wieków toczone wojny i spory o dostęp do morza bazowały na panowaniu w Gdańsku. Miasto to również ma znaczenie dla odzyskania niepodległości Polski, przełamania reżimu komunistycznego. Gdańsk uchodzi za kolebkę Solidarności i miejsce wydarzeń, które się przyczyniły do obalenia ustroju w Polsce.

Gdańsk godzien uwagi

Pod kątem inwestycyjnym, przemysłowym i gospodarczym miasto Gdańsk jest również wartym uwagi ośrodkiem miejskim. Także pod kątem nauki miasto się rozwija. Niemniej mimo upływu lat Gdańsk kojarzony jest przede wszystkim z wydarzeniami z 1980 roku, Solidarnością i Lechem Wałęsą. Turystycznie i gospodarczo te wydarzenia pomogły miastu się rozwinąć. Co prawda historycznej architektury w Gdańsku nie brakuje, zatem i turyści ściągają do miasta nie tylko dzięki temu iż Gdańsk został osławiony wydarzeniami sierpnia 1980, to jednak ta historia ma znaczenia.

Historia XX wieku to nie wszystko

Miasto Gdańsk ma ponad tysiącletnią historie, która przebija się pomiędzy wydarzeniami z XX wieku, które są nie mniej istotne. Mieszanka kultur, narodowości i tradycji w Gdańsku nie jest przypadkowa i nie wynika z historii ostatniego stulecia ale z nawarstwienia się wpływów różnych państw przez setki lat. Gdańsk był oknem na świat Środkowej Europy, pożądanym przez Polskę, Niemcy, Rosję, swego czasy także Prusy, czy Krzyżaków. Takie okoliczności sprawiały iż ludność napływowa odbijała swój znak w historii miasta przyczyniając się do oryginalnej mozaiki kulturowej mieszkańców Gdańska.

Muzea i warsztaty historyczne

W Gdańsku można wziąć udział w grach miejskich jak też rekonstrukcjach bitew, czy wydarzeń historycznych. Szereg happeningów wspiera kultywowanie pamięci o lokalnej historii, wydarzeniach rzutujących na tożsamość miasta. Będąc turystycznie w Gdańsku warto zawitać do miejscowych muzeów. Wśród najlepiej znanych i polecanych muzeów należy wymienić Muzeum II wojny światowej, Muzeum Morskie a także Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Bursztynu. Prócz nich możemy także odwiedzić szereg oddziałów muzeum miejskiego, Muzeum Narodowego, Muzeum Pałacu Opatów, jak i liczne wystawy prywatne np. Muzeum zabawek. Poza wymienionymi wiele miejsc w Gdańsku ma znaczenie historyczne jak chociażby Westerplatte, katedra w Oliwie i wiele innych. Odwiedzić je wszystkie nie sposób z jednym razem.

Więcej na temat gdańska przeczytasz tutaj: https://www.tematowisko.pl/gdansk-odkryj-magie-starych-miast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost