Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Historia składania serwetek

Każdy lubi by stół pięknie wyglądał podczas posiłków. Powinien być nakryty ładnym obrusem, a porcelana ciekawie wyeksponowana… i oczywiście nie może zabraknąć serwetek. Jeśli postaramy się je ciekawie złożyć to staną się efektownym dopełnieniem całej naszej kompozycji.
Zwyczaj nakrywania stołu obrusem sięga XV wieku. Pełnił on wówczas taką samą funkcję jak obecnie serwetki, czyli chronił odzież i służył do wycierania ust i rąk po posiłku. Serwetka pojawiła się dopiero w XVIII wieku zmieniając przeznaczenie obrusa, chociaż nadal stanowiła głównie element dekoracji stołu. Współczesnych serwetek zaczęto używać w XIX wieku, a lata 70te XX wieku były przełomowe dla popularyzacji serwetek papierowych.
Jeśli kiedykolwiek próbowaliście składać serwetki (papierowe lub materiałowe) to z pewnością pierwsza na myśl, która Wam przyszła wówczas do głowy to: sztuka Origami. I słuszne. Sztuka składania serwetek papierowych na sztućce wywodzi się właśnie z japońskiej tradycji składania papieru. Spełniała też funkcję medytacyjną, a ponadto umożliwiała stworzenie unikatowych dekoracji stołów.
Serwetka jest nie tylko praktycznym dodatkiem, ale stanowi również element dekoracji stołu. Ciekawe aranżacje z użyciem serwetek pomogą uatrakcyjnić każde przyjęcie. Efektownie ułożone pozwolą uzyskać odpowiedni nastrój przy stole i zapewnią ucztę nie tylko dla podniebienia, ale również dla oka. Wystarczy odrobina fantazji, a na pewno uda się stworzyć niepowtarzalny wygląd naszego stołu.
Składane serwetki wyglądają najkorzystniej, gdy są materiałowe. Oczywiście serwetki papierowe również nadają się do złożenia, jednak efekt nie będzie już tak wspaniały.

Kiedy widzi się misternie złożone serwetki na stołach nasuwa się wątpliwość, czy dla zwykłego człowieka jest to wykonalne.
Nic bardziej mylnego!

Istnieje wiele pomysłów na złożenie serwetek. Ile głów tyle pomysłów, a prawdziwi fanatycy wręcz prześcigają się w coraz bardziej skomplikowanych kompozycjach. Jednak okazuje się, że nie tylko profesjonaliści muszą wiedzieć jak składać serwetki papierowe. W sieci występuje wiele poradników, które pokazują składanie serwetek krok po kroku, warstwa po warstwie. Od teraz pięknie i efektownie nakryty stół może mieć każdy amator dekoracyjny.
Składanie papierowych serwetek wcale nie jest trudne, więc zachęcamy do zabawy w ich składanie nie tylko na święta Bożego Narodzenia, ale przy każdej okazji wspólnych spotkań. Zaskocz swoich gości swoją kreatywnością.

Rodzaje serwetek.
1. Serwetki papierowe,
2. Serwetki flizelinowe,
3. Serwetki materiałowe (tekstylne).
Ad.1. Serwetki papierowe wyróżnia niski koszt i jednorazowość, różnorodność wzorów i kolorów oraz charakteryzują się dużą chłonnością. Nie wymagają prania i wystarczy je wymienić na nową. Nie ujmuje im to w funkcjonalności, bowiem papierowe serwetki gastronomiczne doskonale usuwają zabrudzenia zarówno ze stołu jak i dłoni. Papier znacznie łatwiej złożyć niż materiał. Wymiary zazwyczaj – 23x 23 cm lub 38 x 38 cm.
Ad.2. Serwetki flizelinowe są eleganckie, najczęściej stosowane podczas ważnych przyjęć. Serwetki wykonane z flizeliny przypominają materiał – wykonane z wysokogatunkowej bibuły airlaid,. Dostępne są serwetki jednokolorowe i dekoracyjne, dzięki temu można dobrać odpowiednie pod konkretne przyjęcie i wystrój wnętrz. Wymiary zazwyczaj – 40 x 40 cm.
Flizelina to materiał jednorazowy, dlatego nie ma potrzeby, aby go prasować i prać. Materiał flizelinowy jest przede wszystkim: wytrzymały, gruby, dekoracyjny. Serwetki flizelinowe bardzo dobrze się składa w przestrzenne kształty, dodatkowo nie szeleszczą.
Ad.3. Serwetki materiałowe (płócienne). Wykonane z bawełny lub lnu. Serwetki płócienne są częścią składową nakrytego stołu i winne być odpowiednio zaprasowane. Mogą być białe i kolorowe o wymiarach 50×50 cm, 40×40 cm (trzykrotnie złożone) oraz 30×30 cm (dwukrotnie złożone). Są one trwałe, mocne, dają się łatwo prać i gotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost