Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Foto konkurs

Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „ANTYKLIKA”

zaprasza do uczestnictwa w cyklicznym konkursie fotograficznym o tematyce turystycznej, którego celem jest zabawa z elementami poznawczo-edukacyjnymi.

WAŻNE!
Udział w losowaniach biorą udział tylko uczestnicy, którzy podają swoje namiary identyfikacyjne:  pseudonim (dowolna ilość liter. Pseudonimem może być także Nazwisko i Imię) lub hasło (5 liter + 5 cyfr) oraz miejscowość. (patrz regulamin u dołu strony).

Skala oceny trudności udzielenia prawidłowej odpowiedzi na zadane pytania.

Chcielibyśmy poznać Państwa oceny w skali 1 do 6 związane z trudnością udzielenia prawidłowej odpowiedzi na pytania zawarte w kolejnych konkursach. Nie chcielibyśmy aby one były za trudne i zniechęcały do szukania odpowiedzi, ale też za łatwe.
Naszą ideą jest zachęcenie do odszukania w swej pamięci wspomnień z dotychczasowych podróży lub poszperania w internecie bądź literaturze, celem znalezienia właściwej odpowiedzi, co zarazem zwiększa zakres wiedzy turystycznej i być może wykreuje nowe zainteresowania poznawcze i chęć przeżycia nowych wrażeń.
Oto proponowana skala oceny trudności zadawanych pytań:
1 – banalnie łatwe, obraża moją inteligencję i poznanie świata,
2 – dziecinnie proste – to są szkolne wiadomości,
3 – łatwe, wymagające tylko przypomnienia,
4 – trudne, zmuszające do wysiłku intelektualnego,
5 – bardzo trudne, konieczna pomoc książkowa lub internetu,
6 – skomplikowane, niezła gimnastyka poznawcza, wymaga fachowej wiedzy turystycznej.

Prosimy o wstawienie swojej subiektywnej oceny skali trudności przy każdej przesyłanej odpowiedzi na pytania konkursowe.

Opis wygranej wycieczki pani Barabąs


Dzięki wygranej w konkursie Stowarzyszenia „Antyklika”, mogłam poznać malownicze tereny Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Pierwszy dzień wycieczki, to dojazd do niemieckiego Budziszyna. W Bautzen było zwiedzanie miasteczka. Weszłam tu na Krzywą Wieżę, gdzie na górze roztaczała się piękna panorama. W Budziszynie spróbowałam lokalnego specjału. W Muzeum Musztardy mogłam spróbować i kupić taką m.in. z czosnkiem czy owocami. Kolejnego dnia czekał mnie przejazd do Mezni Louki i wejście do Parku Narodowego „Czeskiej Szwajcarii” ze spływem łodzią przez skalny kanion rzeki Kamienicy. Tego dnia mogłam też poczuć się jak w filmie „Opowieści z Narnii” dochodząc pod Prawczicką Bramę. Skalny most, gdzie kręcone były sceny z tego filmu. Uwielbiam ogrody, a w Decinie miałam okazję przespacerować się po Ogrodach Różanych, w Pillnitz za to, ogrodach Augusta Mocnego. Rejs po Łabie około 180 letnim statkiem parowym, to trzeci dzień wyprawy, zakończony spacerem po kamiennym moście Bastei. Na deser był jeszcze wycieczka do twierdzy Konigstein, z możliwością poznania długiej historii tego miejsca.

Ten wyjazd na zawsze zostanie w mojej pamięci. Czekam na kolejne konkursy Stowarzyszenia. Warto mieć marzenia. Moje spełniły się w Czechach i Saksonii.

Kinga Barabąs-Mirowska

17

Moje turystyczne marzenia

Konkurs numer 17 poświęcamy turystycznym marzeniom.
Z pewnością każdy z nas ma „ułożoną” listę turystycznych atrakcji, które już zrealizował lub chciałby zrealizować w najbliższej przyszłości bądź do takiej listy się przymierza.
Wychodząc naprzeciw, proponujemy ułożenie takiej listy dziesięciu największych atrakcji (marzeń) z dziesięciu różnych krajów świata, które są dostępne dla każdego turysty (po jednej atrakcji z każdego wybranego kraju – w sumie dziesięć). Mogą to być obiekty: (np. Koloseum w Rzymie), atrakcje turystyczne (np. spływ pontonami {rafting} rzeką Kolorado, rejs jachtem), wydarzenia (np. karnawał w Rio ) lub najbardziej prozaiczne jak np. wypoczynek w Bieszczadach, itp. Każdy ma swoje preferencje turystyczne.
Atrakcje turystyczne muszą być autentyczne, ale nie muszą być ograniczone zasobnością portfela, wiekiem, znajomością świata, itp. To są marzenia, które chcielibyśmy aby się spełniły. Można skrótowo uzasadnić powód wybrania poszczególnych atrakcji a także zilustrować je zdjęciami.
Najlepiej aby lista była sporządzona w formie pliku w formacie pdf co pozwoli na zarchiwizowanie odpowiedzi i łatwiejsze poruszanie się po zbiorach. Plik prosimy oznaczyć swoim pseudonimem lub hasłem bądź Nazwiskiem i Imieniem.

Pytanie konkursowe: Od dnia 1 lipca br. wchodzą w życie nowe i ważne przepisy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach. Czy nowe przepisy zwiększają prawa:
a/ uczestnika imprezy turystycznej?
b/ organizatorów imprez?
Wybierz właściwą odpowiedź.

W losowaniu nagrody głównej wynoszącej 500 zł w gotówce wezmą udział uczestnicy, którzy do dnia 30 sierpnia nadeślą prawidłowa odpowiedź na zadane pytanie wraz z „listą 10-ciu turystycznych atrakcji”.

Być może pozwoli to niektórym na początek realizacji marzeń ze sporządzonej dla siebie listy.


Realizujmy swe marzenia!

Ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników


17c

Szybki numerek

Na zdjęciu: Most Karola w Pradze.
Z miejscowości leżących na południu Polski popularne są wycieczki autokarowe i samodzielne wyjazdy do ważniejszych miast sąsiadów: Pragi, Bratysławy, Wiednia czy Budapesztu. Zazwyczaj są to wyjazdy weekendowe, z przejazdami nocnymi, czyli tzw. szybkie numerki (od cyfr oznaczających daną wycieczkę). Dzisiaj zapraszamy na wypad do Pragi.
Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta. Wszystkie pocztówki z Pragi łączy jeden element w postaci fotografii Mostu Karola. Most nocą i dniem, latem i zimą, opustoszały i pełen ludzi, z lotu ptaka i od dołu, z bliższej i dalszej perspektywy. Jak Paryż ma wieżę Eiffela, Lodyn Tower Bridge, a Wiedeń Pałac w Schonbrunnie, tak z Pragą kojarzy się właśnie ten ponad półkilometrowy most.
Zwiedzanie miasta zakończymy z pewnością w jednym z licznych lokali gastronomicznych Starówki, gdzie dajmy się namówić na tradycyjne czeskie knedliki z gulaszem, pieczoną wieprzowiną lub sztuką mięsa z sosem i duszoną kapustą. Piwa z pewnością Wam w Czechach nie zabraknie i to dobrego.
Od zawsze namawiamy Was na aktywne spędzanie wolnego czasu i poszukiwanie ciekawostek tego świata.
Wracając z Pragi zachęcamy Was na „spacer w chmurach”!
Ośrodek narciarsko – rekreacyjny Dolni Morava od 2015r ma w swojej ofercie niezwykłą atrakcję – tuż przy polsko-czeskiej granicy, jadąc w stronę Kłodzka, znajduje się fantazyjna wieża widokowa, która pozwala na spacer w obłokach i podziwianie z różnych perspektyw gór i wzgórz Masywu Śnieżnika. Prócz wrażeń czysto estetycznych, można zafundować tu sobie trochę adrenaliny! Z pewnością spodoba się zarówno tym małym, jak i dużym podróżnikom! Ścieżka w Chmurach Dolni Morava jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Można ją zwiedzać także w wózkach! Na wieżę można wjechać wyciągiem, wejść trasą spacerową, albo po trasie nartostrady. GPS: 50.151792, 16.815500. Na wysokości 1116 m n.p.m., na szczycie góry Slamnik, powstała 55-metrowa ażurowa konstrukcja, stanowiąca oryginalną trasę widokową. Obiekt, zwany „ścieżką w obłokach” (Sky Walk),  daje poczucie wysokości i przestrzeni, a jednocześnie bezpieczeństwa. Tam niebo jest na wyciągnięcie ręki.
Na platformach wieży umieszczono tabliczki z ciekawostkami historycznymi czy przyrodniczymi. Część z nich pomaga zorientować się w otaczającym, iście spektakularnym krajobrazie. Usytuowanie wieży gwarantuje niezapomniane widoki. Dostrzec z niej można Kralicki Śnieżnik, dolinę rzeki Moravy, Jesioniki, a nawet nasze Karkonosze i Śnieżkę. Całkowita długość trasy to 750 metrów.

Pytanie konkursowe: Praga – Jak nazywa się największy stadion piłkarski świata?

(Obecnie jest wykorzystywany jako obiekt treningowy – na płycie głównej mieści się 8 boisk: 7 pełnowymiarowych piłkarskich w tym jedno ze sztuczną murawą i jedno do minifutbolu, również ze sztuczną nawierzchnią).

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 22 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


17b

Jedno wielkie dzieło sztuki

Na zdjęciu: Widok na katedrę ze Wzgórza Michała Anioła.
Florencja to stolica jednego z piękniejszych regionów Włoch – Toskanii i tak jak cały ten obszar, tak to miasto również zachwyca. Będąc we Florencji ma się wrażenie jakby było to jedno wielkie dzieło sztuki, przepełnione duchem znakomitych poetów, malarzy, rzeźbiarzy i architektów. To jedno z najwspanialszych miast we Włoszech, cel podróży wielu turystów z wszystkich stron świata, a ponieważ większość zabytków znajduje się w centrum, można bez problemu, spacerkiem po kolei zwiedzać jeden po drugim. We Florencji jest tyle miejsc wartych zobaczenia, że z powodzeniem można by spędzić tu cały urlop.
W mieście przez stulecia rządziła dynastia Medyceuszy, a kolejni władcy wspierali najwybitniejszych włoskich artystów: Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Donatello, Boticelliego… Muzea obwieszone są ich dziełami – szczególnie wiele jest śladów Michała Anioła, w tym najsłynniejsza jego rzeźba: Dawid.
Swoją nazwę Florencja zawdzięcza Juliuszowi Cezarowi, który w 59 roku p.n.e. ustanowił w niej kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Założona została przez Etrusków, a jest teraz prawie czterystu tysięcznym miastem w środkowych Włoszech. Stolica Toskanii leży nad rzeką Arno u stóp Apenin. W 1966 roku Florencja przeżyła wielką powódź po wylaniu rzeki Arno. Nie przeżyły tego liczne, bardzo cenne zabytki. Tą i wiele innych powodzi przetrwał most Ponte Vecchio na Arno, który jak na tamte czasy miał bardzo śmiałą konstrukcję. Powstał w 1345 r. z kamiennych segmentowych łuków.

Zabytkiem numer jeden we Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą, największą ceglaną na świecie. Powstawała od 1296 do 1436 roku. Cudowną panoramę miasta można oglądać ze szczytu kopuły lub mniej obleganej dzwonnicy – Campanile di Giotto. Do pokonania 414 stopni, ale warto. Miejsca widokowe to również park Giardino di Boboli obok Palazzo Pitti. Jeszcze więcej widać z placu Michała Anioła. Stąd starówka wygląda niesamowicie, bo jak na dłoni mamy dachy najważniejszych zabytków: kościoła Santa Maria Novella, na którym znajdują się dwa przyrządy astronomiczne z 1572 roku – zegar słoneczny oraz przyrząd do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych ciał niebieskich.

Sądzimy, iż dla większości z Państwa nie obce są zabytki Florencji i nie chcemy sugerować, który warto zwiedzić, a który pominąć w zależności od ilości dyspozycyjnego czasu do zwiedzania.

Kuchnia florencka opiera się na wykorzystaniu najprostszych składników: chleba, oliwy, warzyw, mięsa, ryb, serów. Centrum miasta pełne jest knajpek i restauracji, oferujących wspaniałe jedzenie w niemniej cudownym otoczeniu, a co najlepsze – całkiem niedrogo. Już za 7 euro można zjeść trzydaniowy obiad, okraszony deserem i lampką stołowego wina (np. Chianti Classico czy Brunello di Montepulciano) . Popularne wśród turystów są toskańskie zupy o nazwie ribolita. Na via Tornabuoni z kolei są dwie atrakcje gastronomiczne: Caffe Giacosa i Procacci. Do Giacosy florentyńczycy pielgrzymują po la torta della nonna, czyli tort babci – dwie warstwy cieniutkiego ciasta nadziewane delikatnym kremem waniliowym. Procacci natomiast od wielu lat słynie z panini tartufati, bułeczek smarowanych wybornym kremem z białych trufli.
Na pożegnanie Florencji warto potrzeć ryjek dzika Porcellino pod arkadami XVI-wiecznego targu (Mercato del Porcellino) i odpocząć w Ogrodach Boboli.

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się popularna postać bajkowa – o długim nosie – uwieczniona w powieści i która jest też bohaterem licznych teatralnych i filmowych ekranizacji (wydawana była w cotygodniowych odcinkach we Włoszech od 1881 r. w pierwszej włoskiej gazecie dla dzieci).

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 29 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


17a

Mundialowy horror

(Uwaga – treści zawarte w opisie mogą być dla niektórych zbyt emocjonalne).

Na zdjęciu: Wlad Palownik na tle mapy Wołoszczyzny.
Inspirowani horrorem jaki sprawili nam polscy piłkarze mundialowi oraz emocje jakie zgotowały nam „słabe” ekipy piłkarskie postanowiliśmy ten konkurs utrzymać w tym tonie.
Dzisiaj wizytujemy Rumunię.
Turystyka Bułgarii generuje 5% PKB i ma istotny wkład w rozwój rumuńskiej gospodarki. Liczba turystów stale rośnie, w 2014 roku wyniosła 3,5 mln, w tym 1,3 mln osób odwiedziło Mamaję i inne czarnomorskie kurorty.. Dużą liczbę turystów przyciągają zamki w Transylwanii, w takich miastach jak Sybin, Braszów oraz Sighișoara. Zamek w Branie, niedaleko Braszowa, jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Rumunii, odwiedzanym przez setki tysięcy turystów rocznie i jest reklamowany jako zamek Drakuli.
Waleczny, ambitny i słynący z wyjątkowego okrucieństwa hospodar wołoski Wlad Palownik (Wład Tepes) urodził się jako drugi syn Wlada Diabła (Drac). Jego ojciec był członkiem Zakonu Smoka stąd wziął się jego przydomek Draco (Smok), przekształcony w Dracul (Diabeł). Dlatego też syna, późniejszego Palownika nazywano Draculą (syn Draca). Po śmierci Włada Diabła sułtan Murad postanowił osadzić na tronie wołoskim młodego Włada, licząc na jego lojalność. Wbrew oczekiwaniom sułtana Palownik skutecznie dążył do niezależności. Umacniał swoją władzę eliminując przeciwników krwawymi i okrutnymi metodami, a jego ulubionym sposobem mordowania było wbijanie na pal (stąd przydomek Palownik).
Podczas władania Wołoszczyzną, jedną z jego pierwszych decyzji była chęć zemsty na bojarach (w średniowieczu wyższa szlachta feudalna), którzy zgładzili jego ojca i brata. W Wielkanoc 1457 roku zorganizował wielką imprezę w swojej twierdzy, na którą zaprosił wszystkie ważne osobistości wraz z ich rodzinami. Gdy uczta miała się zacząć, Wład, schwytał w pułapkę wszystkich i większość… nabił na pal. Części tym, którzy przeżyli nakazał iść 200 km przez góry do Poenari. Ci, co przeżyli morderczy marsz mieli odbudować dla niego znajdujące się tam ruiny zamku przekształcając je w kolejną twierdzę. Wlad ubrał ich i mieli pracować dotąd aż ich ubranie się zetrze. Wrogów ze strony Turków, czy Siedmiogrodzian nie brakowało to też Wład Palownik miał pełne ręce roboty. Jednym z takich wydarzeń, które przeszło do historii to tzw. „Las Pali”. Odwiecznego wroga z Imperium Osmańskiego, Sułtana Mehmeda II Zdobywcę przywitał u swoich bram w Târgovişte długim na 3 km i szerokim na 1 km szpalerem nabitych na pal tureckich jeńców. Podobno, choć niepotwierdzone przez historyków, pali było około 20 tysięcy. Widząc ten makabryczny widok, Mehmed II zarządził odwrót, ale nie spoczął w osłabianiu Wołoszczyzny. Ostatecznie Wład Palownik został zdradzony przez brata i uwięziony przez Węgrów w niewoli, a później przebywał na wygnaniu, co pozbawiło go tronu na 14 lat. Przez ten czas opozycja nie próżnowała i Wlad okrył się sławą okrutnego władcy i tyrana.

Kilkaset lat po burzliwych wydarzeniach na Wołoszczyźnie w  odległej Irlandii za pióro chwycił Bram Stoker. Pociągały go tajemnice i nadprzyrodzone zjawiska, zapragnął więc napisać książkę o wampirach. Przygotowania do pracy rozpoczął od zebrania legend i  podań. W ciągu siedmiu lat odwiedził wiele bibliotek, aż pewnego dnia trafił na przekaz o okrutnym księciu dalekiej krainy.
Kolejne badania odkrywały przed nim tajemniczego człowieka, będącego wcieleniem zła. Według opowieści okrutny władca nie tylko wbijał ludzi na pal, lecz także gotował ich żywcem, a nawet  jadał chleb maczany w  krwi swoich ofiar. Czarna legenda księcia Drakuli zainteresowała Stokera tak bardzo, że zdecydował się nazwać tym imieniem swojego bohatera, zapewniając mu stałe miejsce w popkulturze.
Dziś wiemy, że obraz Wlada nakreślony w najdawniejszych źródłach jest fałszywy, choć tkwi w nim ziarno prawdy. Padł on ofiarą propagandy, a plotki na jego temat dostarczyły wrażeń tłumom spragnionym sensacji. Jego przerażający wizerunek został ostatecznie ukształtowany przez największy wynalazek owej epoki – druk.
Ochoczo powielane pisma przedstawiające księcia krwiopijcę rozchodziły się wśród potrafiących czytać niczym współczesne tabloidy. A wszystkiego dopełniła w dwudziestym wieku szybko zdobywająca przestrzeń masowej wyobraźni kinematografia. Sadystyczny Wlad Palownik z mieczem i w książęcym kołpaku zastąpiony został przez odwiedzającego sypialnie dam eleganckiego hrabiego o nienagannych manierach i… nieco zbyt długich zębach.
Dracula to imię wampira, bohatera powieści Brama Stokera, wydanej w 1897 roku. Jej pierwowzorem był hospodar wołoski Wład Palownik, który z powodu swoich krwawych rządów i okrucieństw obrósł w liczne legendy i mity. Kim naprawdę był Drakula? Wampirem czy tyranem?
Opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, Diable walczącym w imię Boga to coś na tyle interesującego, aby przeczytać tą książkę a potem wybrać się do Rumuni i zwiedzić tą historyczną krainę.

 

Pytanie konkursowe: W jakim mieście związanym z Władem odbywa się średniowieczny festiwal: Sighisoarze, Poienari czy w Branie (wybierz właściwą odpowiedź)?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 22 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16

Przygoda pod żaglami – nie tylko dla bogatych

Polacy coraz częściej goszczą w wielu bardziej lub mniej znanych zakątkach turystycznych, pragną rozszerzać swój horyzont poznawczy. Dostępność różnych środków lokomocji wzbogaca formy wypoczynku a zwiększające się grono ludzi zamożnych wpływa na wybór coraz to atrakcyjniejszej destynacji wypoczynku. Mając świadomość możliwości wyboru, Polacy coraz częściej decydują się na zdobycie specjalistycznych uprawnień (patenty żeglarskie, motorowodne, nurkowe, speneologiczne, wspinaczkowe, przewodnickie, pilotażu, itp.), które umożliwiają swobodne korzystanie z dobrodziejstw światowej kultury, techniki i natury.
Zważywszy na fakt, iż Stowarzyszenie preferuje żeglarstwo, postanowiliśmy aby większość naszych konkursów dotyczyło tegoż sportu. Zachęcamy także, do udziału w różnego rodzaju kursach podnoszących uprawnienia, np. do samodzielnego prowadzenia jachtu czy motorówki, kursach nurkowania, pływania, językowych, itp. co daje większą swobodę poruszania się i zwiększa dostępność do atrakcji turystycznych. Np. pływając samodzielnie jachtem lub motorówką możesz sam decydować gdzie popłyniesz, gdzie zacumujesz, kiedy i gdzie popływasz w morzu, jaki wrak nurkując poznasz, jak długo możesz się delektować rafą koralową, jaką jaskinię zwiedzisz z morza, do jakiego potu zawiniesz, kogo na pokład zabierzesz, itp. Teraz zaczynają się szkolenia, rejsy szkoleniowe, kursy, itp. – czas na decyzję.
Na początek możesz się „załapać” na zwykły rejs z elementami szkoleniowymi, gdzie możesz poczuć bakcyla żeglarskiego. Odpuść sobie wymówki typu: choroba morska, strach przed wodą, klaustrofobia, itp. Po zawinięciu do portu, sklarowania jednostki czas na zwiedzenie portowego miasta i odpoczynek w gwarnym zaciszu portowej tawerny, regionalnych napitkach i morskich specjałach…..i opowieściach morskich wyjadaczy. To inny świat – świat żeglarzy!
A jak zadbasz to i dziewczyna (chłopak) będzie czekała w każdym porcie.
Po prostu daj sobie szansę – co poznasz, co przeżyjesz to będzie Twoje!

Na zdjęciu: Capri – jedna z romantycznych zatok w pobliżu grot do zwiedzania.

Pytania konkursowe:
1. czy nazwa wyspy Capri pochodzi od:
a/ od słowa Kapros (grec. – dzik),
b/ od okolicznych skał (po łacinie),
c/ od rośliny Kapary (Capparis spinosa) bardzo popularnej przyprawy z rejonu basenu Morza Śródziemnomorskiego.
2. Wyspę odwiedzają znani i bogaci z całego świata – czy wyspę odwiedził także Lenin?
Konkurs nr 16 będzie trwał do 30 czerwca.
Rozwiązanie konkursu:
1. Nazwa wyspy Capri pochodzi od greckiego słowa Kapros – dzik.
2. Capri odwiedził dwukrotnie Lenin.
Nagrodę w wysokości 500 zł wylosowała pani FIRSCH  DARIA z Lisewa – Gratulujemy!
Na wykorzystanie nagrody uczestnik ma 3 miesiące i może ją wykorzystać na wskazane poniżej cele, które potrafi udokumentować. W przypadku braku odpowiedzi lub nie wykorzystania nagrody, nagroda zostanie przydzielona wylosowanej rezerwowo osobie.
Na konkurs wpłynęło 802 prawidłowe odpowiedzi. Skale trudności uczestnicy ocenili od 3 – 6.
Nagrodą za rozwiązanie zadań konkursowych jest dotacja w wysokości 500 zł w gotówce (sugestia uczestników konkursów), którą można przeznaczyć na:
– dofinansowanie różnego rodzaju kursów i szkoleń związanych z wypoczynkiem nad wodą,
– udziału w zorganizowanych rejsach, obozach żeglarskich, nabycie fachowej literatury,
– dofinansowanie atrakcji związanych z wodą, np.: nurkowanie, wynajem jachtu, motorówki czy innego sprzętu wodnego.
Osoba, która wylosuje nagrodę musi przedstawić dokument (np. paragon, fakturę) potwierdzający wydatek na jeden z powyższych celów. Gdy wydatek planowany będzie później – po wylosowaniu nagrody – Stowarzyszenie może bezpośrednio dofinansować wskazane przedsięwzięcie na podstawie zamówienia.
Aby wziąć udział w losowaniu nagrody w konkursie głównym nr 16 należy trafnie odpowiedzieć na dwa zamieszczone pytania oraz wziąć udział w co najmniej sześciu konkursach tygodniowych. W przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi w głównym konkursie nr 16 uprawnieniem do udziału w losowaniu będzie trafne odpowiedzenie na wszystkie pytania w konkursach tygodniowych z numerem 16, itp.

16k

„Zaliczyć Moskwę między meczami”

Na zdjęciu: Nowoczesne oblicze Moskwy.
Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy.
W Moskwie mieści się siedziba władz Rosji. Jest także stolicą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 2006 r. Moskwa zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu najdroższych miast świata; jest to jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków finansowych, w którym zamieszkuje wielu rosyjskich miliarderów. W Moskwie jest co zwiedzać. Przede wszystkim warto zacząć od znanego na całym świecie Kremla oraz Placu Czerwonego, które zostały wpisane na Listę UNESCO. Nie możemy przegapić również cerkwi, których w Moskwie jest cała masa, np. odbudowanego w 1990 r. Soboru Chrystusa Zbawiciela, o bardzo bogatej i okazałej konstrukcji, a wewnątrz zachwycającego kolorowymi malowidłami sakralnymi. Nie możemy również przegapić w Moskwie okazałego i wielobarwnego Soboru Wasyla (1555-1561). Można również zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych im. A.S. Puszkina, w której znajdują się kolekcje najsławniejszych artystów, np. Van Gogha czy Picassa. Godnym polecenia  zabytkiem w Moskwie jest również Teatr Wielki, wzniesiony w stylu klasycystycznym, w którym wystawia się przedstawienia operowe oraz baletowe i który patronuje Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii, czyli najbardziej prestiżowej szkole baletowej na świecie.
Może starczy nam czasu na Stary Arbat – ulicę zamieszkiwaną niegdyś przez znanych pisarzy i artystów (z Puszkinem na czele), a dziś będącą najsłynniejszym moskiewskim deptakiem. Warto przejść się nim nieśpiesznie, podziwiając piękną secesyjną zabudowę ulicy.
Kuchnia rosyjska ma bardzo długą tradycję, dlatego będąc w Moskwie, nie zapomnijmy spróbować typowo rosyjskich potraw, np. pierogów i pierożków, czyli dań ze słodkiego bądź słonego farszu zwijanego w ciasto, które zajmuje honorowe miejsce na stołach Rosjan.
Prócz tego nie możemy pominąć blinów, czyli okrągłych naleśników, serwowanych z wieloma różnymi dodatkami, np. konfiturami czy nawet kawiorem, a także pielmieni, czyli małych pierożków z mięsem. Spróbujmy też tradycyjnych, rosyjskich mięs i kiełbas, a także, jeżeli lubimy mocne alkohole, uraczmy się kieliszkiem tradycyjnej wódki.
Ważnym środkiem transportu w Moskwie jest metro. Pierwszą linię moskiewskiego metra uruchomiono w 1935, a składają się na nie: 200 stacji, 12 linii o łącznej długości 333 km. Ciekawe są stacje metra.

Pytanie konkursowe: Na terenie Kremla znajdują się dwa monumentalne dzieła sztuki ludwisarskiej jeden z 1735 roku i drugi z 1586 roku. Proszę je wymienić.
Rozwiązanie konkursu: Dzwon – Car Kołokoł oraz  armata Car Puszka.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Staszyńska Kazimiera z Ciechocinka – Gratulujemy!
Nagrodę otrzyma zwycięzca po spełnieniu formalności konkursowych.
W konkursie wzięło udział 576  uczestników. Skalę trudności pytania uczestnicy ocenili średnio na 3-4

 

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 15 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


Regulamin konkursu fotograficznego

Archiwum konkursów:

Copyright © 2018 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost