Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Foto konkurs

Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „ANTYKLIKA”

zaprasza do uczestnictwa w cyklicznym konkursie fotograficznym o tematyce turystycznej, którego celem jest zabawa z elementami poznawczo-edukacyjnymi.

WAŻNE!
Udział w losowaniach biorą udział tylko uczestnicy, którzy podają swoje namiary identyfikacyjne – minimum to: Imię i Nazwisko lub pseudonim oraz miejscowość. (patrz regulamin u dołu strony).

14

7 milionów kwiatów na DZIEŃ  KOBIET


Na zdjęciu – fragment ogrodów kwiatowych Keukenhof – Holandia.
Keukenhof (nid. ogród kuchenny) to ogród położony pomiędzy Amsterdamem a Hagą, w miejscowości Lisse. Jest największym ogrodem z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Ogród rozciąga się na obszarze 32 ha powierzchni. Ogrom ilości kwiatów ich kolorów i gatunków zrobi na każdym ogromne wrażenie. Co roku 7 milionów cebulek kwiatowych tulipanów, żonkili, hiacyntów oraz innych roślin cebulowych zapełnia ten niesamowity ogród. Ogród w dzisiejszym kształcie otwarto w 1949 roku a grupa producentów i eksporterów cebulek, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy, postanowiła wykorzystać ogród i zorganizować tu wystawę kwiatów na wolnym powietrzu, prezentującą najpiękniejsze odmiany. Od tego czasu wystawa taka organizowana jest w Keukenhof co roku – w 2018 r od 23 marca do 13 maja. Ta największa wiosenna atrakcja Holandii corocznie przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Przez 64 lata ogród w Keukenhof zwiedziło 50 milionów turystów!
Dzień w Keukenhof to dzień pełen wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Keukenhof pełen jest niepowtarzalnych kolorów i zapachów, które wywołują jedyne w swoim rodzaju poczucie wolności, zachwyca spektakularnymi wystawami kwiatowymi, zaskakującymi i inspirującymi ogrodami oraz licznymi wydarzeniami. W ramach wystawy odbywa się „Parada kwiatowa” – przejazd platform z „rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.
Słynna parada kwiatów w Holandii odbywa się raz w roku, w ostatni lub przedostatni weekend kwietnia.. Kilkanaście ogromnych kwietnych platform w jeden dzień przejeżdża 40-kilometrowy dystans z Nordwijk do Haarlemu, gdzie odbywa się wielki finał wydarzenia. Do tego pięknego holenderskiego miasta przybywają wówczas ludzie z całego świata, żeby na własne oczy zobaczyć kilkanaście niesamowitych, kilkumetrowych platform. Każda z nich to arcydzieło sztuki florystycznej – wszystkie zostały zrobione z setek tysięcy żywych kwiatów przez tysiące wolontariuszy. Kolorowe tulipany, hiacynty, żonkile tworzą fascynujące kształty nawiązujące do tradycji różnych kultur, flory i fauny, a także do motywów pop-kultury.
Atrakcją Keukenhof są też zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów w pawilonach: Oranje Nassau, Willem Alexander, czy Beatrix. Warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii. Ta ostatnia, z  wystawianymi tu ponad 300 różnymi gatunkami lilii, w przeciągu ponad 20 lat stała się największą doroczną wystawą lilii, na świecie. Odwiedzających może też zauroczyć wystawa orchidei z tysiącami kwitnących storczyków.
Kwitnące pola wokół Keukenhof, od lat można zwiedzać na rowerze, wyznaczonymi trasami. Nową atrakcja są „ciche łodzie”, wyposażone w elektryczne silniki, które są przyjazne dla środowiska, nie zakłócają spokoju i doskonale nadające się do pływania po sieci kanałów przecinających cebulowe pola. Wycieczka łodzią trwa około jednej godziny i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Parada kwiatowa wyrusza z Noordwijk o 9:30, prowadzi przez Voorhout i około 12:00 dociera do Sassenheim. Po godzinnej przerwie rusza w dalszą drogę do Lisse przed bramę Keukenhof (ok.15:30).
Ogród otwarty w sezonie od godziny 8.00 rano do 19.30. Bilety w cenie: 16 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci w wieku 4-11. Parking 6.

Pytanie konkursowe: Który z wymienionych krajów jest potentatem w produkcji i eksporcie tulipanów: Portugalia, Turcja, Holandia?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 7 marca 2018r.
Nagrodą w konkursie jest zaproszenie dla dwojga osób na wycieczkę autokarową do KEUKENHOF o wartości 474 zł  – termin 20-22 kwietnia 2018r – wyjazd z Poznania. (Istnieje możliwość dokupienia przewozu, tzw. antenki z różnych miast Polski. Dopłata obligatoryjna na miejscu u pilota po 18 euro/os – wstępy, opłaty lokalne).

Wyjazdy do Ogrodów Keukenhof organizuje szereg Biur Turystycznych w różnych cenach, terminach oraz ilościach dni pobytu i atrakcji podczas imprezy – wybierz najlepsze.
Wszelkich informacji udzieli z przyjemnością p. Urszula Gębala z Biura Turystycznego „BESKID ACTiVE” w Bielsku-Białej: tel: 33 8123134, 505064 671.
www.beskidactive.pl e-mail: biuropodrozy@beskidactive.pl

Dołącz do tych, którzy już poznali tą kolorową i pachnącą atrakcję!


14d


Na zdjęciu: Las Lajas – Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej Na Skałach w Ipiales – Kolumbia. (hiszp. El Santuario de la Virgen del Rosario de Las Lajas en Ipiales)

Sanktuarium Las Lajas wbudowane w bok skał w Ipiales, w kanionie rzeki Guaitara. Widoki są tu niesamowite. Otoczenie górskie, piękny wodospad i ogromna budowla na wysokości 2.950 m n.p.m. – to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jest ono o tyle niezwykłe, że odległość między jego wieżą a dnem kanionu wynosi… 100 metrów, no i samo usytuowanie budzi mieszane uczucia.
Legenda mówi, że podobno, w 1754 r., w Ipiales, w tym kanionie w górskim podczas burzy małej głuchoniemej dziewczynce i jej matce ukazała się Matka Boża … a dziecko potem odzyskało mowę. Wiadomość o cudzie obiegła okolicę. W jaskini, w której to się wydarzyło, odkryto później malowidło Maryi niosącej dziecko. Pierwszą kapliczkę w tym miejscu (1803 r.), ufundował niewidomy brat Juan de Santa Gertrudis Serra, który zebrał środki na jej budowę wędrując po kraju. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo odzyskać wzrok. W latach 1916–1949 na miejscu kapliczki, powstała neogotycka budowla. Z daleka cała budowla przypomina więc raczej zamek obronny z bajki. Budowę sfinansowano z datków wiernych. Wchodząc do niższych poziomów świątyni przenosimy się w całkiem inny wymiar. Kolorowe światła rzucane przez witraże i mrok działają na wyobraźnię. Dookoła jest parę punktów widokowych, wielki pomnik Archanioła Gabriela i wodospad. Ściany dookoła są pokryte licznymi tabliczkami pamiątkowymi z podziękowaniami dla Dziewicy Maryi za jej cuda. Jakkolwiek większość z nich jest po hiszpańsku (zazwyczaj pochodzą z Kolumbii i Ekwadoru), to można wypatrzyć też słowa w innych językach i zapisane w innych alfabetach.
Bazylika Las Lajas jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Południowe.
W Ipiales można zjeść typowy dla Andyjskiej kultury przysmak czyli świnkę morską z grilla.

Pytanie konkursowe: Od czego pochodzi nazwa Las Lajas (wybierz): a-pobliskich skał, b-świnki morskiej, c-pierwszych katolików kolumbijskich?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia
9 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14c


Na zdjęciu: 12 Apostołów – największa atrakcja Great Ocean Road.
Dwunastu Apostołów – grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia stojących w morzu, tuż przy brzegu w parku narodowym Port Campbell, przy Great Ocean Road w Australii. Kolumny są wynikiem erozji i mają różną grubość i wysokość. Niegdyś skał było 12, stąd nazwa kompleksu skalnego, jednak w wyniku dalszych procesów wymywania skał przez wodę, kilka z nich się rozpadło.
Droga Great Ocean Road (B100) to ponad 285-kilometrowa nadmorska serpentyna biegnąca wzdłuż południowego wybrzeża Australii w stanie Victoria, pomiędzy miejscowościami Warrnambool na zachodzie i Torquay na wschodzie, pośród klifów i wzgórz. Została wybudowana przez żołnierzy, którzy ocaleli w I Wojnie Światowej i po wojnie w Australii nie mieli zajęcia. W ramach motywacji mieli ją budować ku czci swoich poległych kolegów i tak powstał największy, bo liczący ponad 280 km długości, pomnik wojenny na świecie. Budowali 16 lat i wybudowali.
Ta formacja skalna jest jednym z ulubionych miejsc fotografów na południu Australii. W promieniach wschodzącego lub zachodzącego słońca Dwunastu Apostołów wygląda naprawdę pięknie.
Jest to jedna z głównych atrakcji w całym kraju, zdjęcia z Great Ocean Road, a przede wszystkim z Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów) pojawiają się w każdej reklamie czy materiale promocyjnym Australii. Droga jest usiana naturalnymi atrakcjami, przede wszystkimi punktami widokowymi na przepiękne wybrzeże i niesamowite klify oraz formacje skalne wynurzające się z wody. Znajduje się tam też wiele dzikich plaż, gdzie można spędzić parę godzin leniuchując i ciesząc się ‘własną’ plażą gdzie nie ma nikogo innego, bez tłoku i turystycznego zgiełku.

Pytanie konkursowe: Jak brzmiała dawniej nazwa tej formacji skalnej (z angielska. The sow and piglets)?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia
2 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14b


Na zdjęciu: ławeczka-pomnik Beaty z Albatrosa.
Ławeczkę zaprojektował w 2015r rzeźbiarz Michał Sierakowski a jego muzą była wyłoniona w plebiscycie „Gazety Współczesnej” Barbara Bujanowska ze wsi Zabiele w powiecie monieckim (dzisiaj modelka i absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku).
Ławka (odlana z brązu w 2017r) znalazła miejsce tuż obok kultowej restauracji Albatros, w sercu Augustowa. Siedzi na niej figura słynnej Beaty, o której śpiewał Janusz Laskowski w swoim przeboju.
M. Sierakowski jest twórcą wielu pomników i ławeczek, m.innymi: Hanki Bielickiej w Łomży (2017r), Józefa Psarskiego w Ostrołęce (2010r), Gustawa Holoubka (2008r) i Krzysztofa Kolbergera (2011r)w Międzyzdrojach.
Zwiedzając w pośpiechu kraj i świat, często, warto odpocząć w takich sentymentalnych miejscach łączących sztukę, historię i zadumę nad mijającym życiem ….a i przytulić się można do ładnej dziewczyny.
..Dziś pozostał mi po tobie smutek żal…” Restauracja „Alabatros” powstała w 1962 r i po wielu modernizacjach została tylko jej bryła i miedziane albatrosy – jeden na zewnętrznej elewacji i dwa w środku. Lina w śmietanie nadal się serwuje, a prawdziwym hitem ostatnich lat jest leśny zawijaniec, mięsny specjał z leśnymi grzybami i serem obsmażany w cieście naleśnikowym.
Tożsamości dziewczyny z piosenki nikt zdradzać nie chce, nawet sam Janusz Laskowski.
Smutną piosenkę o tajemniczej siedemnastolatce z augustowskiego „Albatrosa” do dziś śpiewa się na weselach, biesiadach czy rodzinnych spotkaniach. Po „Sokołach” i „Cyganach” to jeden z naszych „narodowych” utworów. Do dziś wszyscy zastanawiają się, kim była Beata. I czy w ogóle wie, że ta piosenka to o niej?

Autor pozwala sobie tutaj na osobisty wątek – od lat kolekcjonuję zdjęcia (pliki w wersji elektronicznej) pomników-ławeczek z kraju i ze świata oraz niekonwencjonalnych pomników i z wdzięcznością przyjmę kolejne od Państwa – antyklika@bielsko.net.pl .

Pytanie konkursowe: Podaj tytuł przeboju J. Laskowskiego o Beacie z Albatrosa.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 23 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14a


Na zdjęciu: Palm Jumeirah ( Dżamira) – ZEA
Jedna z trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypana z piasku na dnie szelfu u wybrzeży miasta w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyspa ma kształt palmy z pniem i 16 liśćmi oraz falochronem dookoła, który oddziela ją od wód Zatoki Perskiej. Budowę rozpoczęto w 2001 r. Ukończona, będzie miała 75 kilometrów linii brzegowej (liście, pień i falochron).
U podstawy pnia przy wyjeździe z Palmy, na lądzie, wybudowany został kompleks Dubai Pearl – jedenaście wieżowców zawierających hotele (ponad 25 najlepszych międzynarodowych marek hotelowych), apartamenty i przestrzeń biurowo-handlową, plaże, przystanie jachtowe, restauracje, kawiarnie i różne punkty sprzedaży detalicznej.
Na czubku palmy, w samym środku otaczającej ją korony powstał luksusowy Hotel Atlantis.
Na liściach palmy znajdują się domy letniskowe – trzy rodzaje willi (Signature Villas, Garden Homes i Canal Cove Town Homes), które zostały wystawione na sprzedaż już w 2004 roku. Domy zostały sprzedane w trzy dni po rozpoczęciu aukcji, a kupowali je także ludzie bardzo sławni np. David Beckham. Budowa Palm Jumeirah kosztowała 12 miliardów dolarów. Miała pokazać światu, że Dubaj to światowa stolica najdroższych posiadłości i jeśli ktoś chce luksusową willę, to musi zamieszkać na sztucznej wyspie w Dubaju.
Dla turystów wyspa posiada wszystko czego potrzebujesz, aby cieszyć się wspaniałą wakacyjną przygodą, niesamowite atrakcje turystyczne, luksusowe centra mody i centra handlowe. Jeśli po prostu chcesz się zrelaksować lub zanurzyć się w ekscytującym świecie wypoczynku i rozrywki, jest to naprawdę inspirujące miejsce na wakacje.

Pytanie konkursowe: Podaj w przybliżeniu średnicę wyspy: a/ 1 500 m, b/ 3 km, c/ 5 km
(wybierz właściwą odpowiedź).
Rozwiązanie: Wyspa ma średnicę 5 km.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p.Kornat Mateusz, 26-140 Łączna, Zaskale – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 427 prawidłowych odpowiedzi (ok. 60 % ogółu).

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 16 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


Regulamin konkursu fotograficznego

Archiwum konkursów:

Copyright © 2018 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost