Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Foto konkurs – 2017

Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „ANTYKLIKA”

zaprasza do uczestnictwa w cyklicznym konkursie fotograficznym o tematyce turystycznej, którego celem jest zabawa z elementami poznawczo-edukacyjnymi.

12


Na zdjęciu: USTROŃ – widok na dzielnicę wczasowo-sanatoryjną Zawodzie i charakterystyczne obiekty hotelowe i sanatoryjne w kształcie piramid.

Ustroń to popularna górska miejscowość – uzdrowisko w województwie śląskim, malowniczo położona w Beskidzie Śląskim nad rzeką Wisłą, w pobliżu Szczyrku i Wisły. Niewątpliwe walory krajobrazowe oraz świetna infrastruktura turystyczno – rekreacyjno – uzdrowiskowa sprawiają, że Ustroń to popularne miejsce wypadów letnich, zimowych, rekreacyjno-sportowych i leczniczych.
Ustroń to jedno z tych miejsc, w którym trzeba być.
Z uwagi na bliskość gór: Równicy, Czantorii czy Orłowej, Ustroń stanowi dogodną bazą wypadową dla turystów pieszych i zmotoryzowanych.. W Ustroniu działają 3 większe ośrodki narciarskie, tu znajduje się Leśny Park Niespodzianek, utworzony w środowisku naturalnym. Po ścieżkach w lesie bukowym swobodnie biegają dziki, jelenie, sarny czy też muflony. Park łączy w sobie funkcje: rekreacyjną i edukacyjną, organizuje również pokazy ptaków drapieżnych.
Jedną z atrakcji Ustronia dla turystów jest góra Czantoria górująca ponad miastem i doliną rzeki Wisła. Jest tam letni tor saneczkowy oraz nowoczesna, całoroczna kolej linowa na Czantorię z 4-osobową kanapą.
Niezwykle atrakcyjna dla turystów jest też góra Równica (883 m n.p.m.) – jeden z nielicznych okolicznych szczytów, na który można dojechać samochodem, więc nawet małe dzieci mogą zakosztować atrakcji czekających na jej szczycie. A jest tu park linowy, tor saneczkowy, strzelnica dla dzieci, park rozrywki, górskie schronisko, karczmy oraz piękne panoramy. U podnóża Równicy, rozciąga się strefa wczasowo-lecznicza z parkiem zdrojowym, pijalnią wód i tężnią, oraz obiektami turystyczno-leczniczymi: hotelami, pensjonatami, sanatoriami, szpitalami uzdrowiskowymi i szeregiem obiektów rekreacyjnych.
Charakterystycznymi obiektami Ustronia są „piramidy” – hotele i sanatoria o kształtach przypominających egipskie piramidy, zlokalizowane na stokach góry Równica w dzielnicy Zawodzie.
Jednym z nich jest komfortowy hotel Jaskółka *** – godny polecenia z uwagi na hotelowy standard, dobre i przyjazne zarządzanie oraz nowoczesną i rozwiniętą bazę konferencyjno-rekreacyjno-usługową. Różnorodność pokoi hotelowych i ich wyposażenia zaspokoi różne gusta.
Szczegóły na stronie internetowej hotelu www.hotel-jaskolka.pl, a wszelkich informacji udzieli Ci sympatyczny personel recepcji telefonicznie – 33 8841559 lub e-mail: hotel@jaskolka.com.pl


Na zdjęciu: Hotel „Jaskółka” (widziany od strony stoku) z widokiem na graniczne pasmo Czantorii.

2 pytania konkursowe:
1. Jaka jest wysokość góry Czantoria?
2. Przez szczyt Czantorii przebiega granica państwowa – podaj jakiego kraju: Czech czy Słowacji?

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 31 stycznia 2018r. Nagrodą w konkursie jest zaproszenie na niezapomniany weekendowy pobyt dla dwojga osób w hotelu „Jaskółka” o wartości 1 160 zł (termin – do uzgodnieniu z recepcją hotelu).


11e


Na zdjęciu: Zameczek w Jałcie – Krym.

Zamek położony na samym skraju wysokiego i urwistego klifu na przylądku Ai-Todor, nad Morzem Czarnym, niedaleko wsi Haspra (Gaspra), stanowiącej część aglomeracji Jałty. Ta niewielka, przyciągająca już od dziesięcioleci tłumy turystów budowla, została wzniesiona stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku (1912). Wybudowano ją według projektu Leonida Sherwooda w stylu neogotyckim.
Dziś zameczek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli południowego wybrzeża Krymu. Zamek urzeka przede wszystkim niezwykle malowniczym położeniem oraz wyjątkowo małymi rozmiarami. Obiekt ma 20 metrów długości i około 10 metrów szerokości. Skała, na której stoi zamek, nazywana jest Aurora i wznosi się na wysokość 40 metrów.
Po rewolucji październikowej zameczek pełnił różne funkcje, bazy turystycznej, biblioteki sanatoryjnej i kawiarni. Potężne trzęsienie ziemi w 1927 r nadwątliło skały klifu, spod fundamentów odpadł kawał skały, a zameczek co prawda drgnął ale stał. Przez czterdzieści lat obowiązywał tam zakaz wstępu, właśnie ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się całej budowli. Dopiero w roku 1968 zaczęto remont i wzmacnianie konstrukcji i skały. Po jego ukończeniu, w 1971 w zameczku urządzono kawiarnię.
Obecnie w jego wnętrzu znajduje się droga ale przytulna włoska restauracja. Wstęp do wnętrza jest płatny. Naprawdę warte zobaczenia są jednak zewnętrzne mury budynku i rozpościerający się spod nich widok.
Zameczek jest znany wszystkim, którzy oglądali film „Podróże pana Kleksa”.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę zameczku widocznego na zdjęciu.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 9 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


11d


Na zdjęciu: Singapur – nabrzeże Marina Bay z maskotką-symbolem miasta.
Dawno, dawno temu istniał ogromny potwór z głową lwa i ciałem ryby. Mieszkał on w czasach starożytnych na małej wyspie położonej u podnóży półwyspu Malajskiego. Jego zadaniem było chronienie mieszkańców tej małej wysepki. Gdy zbliżał się jakiś wróg oczy potwora robiły się czerwone i ziały ogniem, który spalał wrogów na popiół. Nigdy nie zdarzyło się aby potwór nie dostrzegł niebezpieczeństwa i nie wyeliminował potencjalnego zagrożenia. Zawsze był na swoim posterunku w głębinach morskich. Pewnego razu nad wyspą rozpętała się potężna burza. Pioruny strzelały w wyspę, deszcz zalewał ludzkie osiedla. Potwór wyszedł wówczas ze swojej kryjówki w oceanie i swoim olbrzymim ciałem osłonił ludzi, którzy byli skazani już na śmierć. Od tego czasu potwór stał się symbolem i zbawicielem Singapuru a wdzięczni ludzie budują mu pomniki. Tyle romantycznej historii. Jaka zatem jest prawda?
Prawda jest banalna. Postać pół ryby, pół lwa wymyślono w roku 1964. Był to projekt na promocję Singapurskiej Organizacji Turystycznej. Maskotka to czysto komercyjny pomysł. Funkcjonował jako logo tej organizacji aż do roku 1997. Na terenie miasta stoi aż 5 pomników tej maskotki. Najbardziej jest oczywiście znany ten na nabrzeżu Marina Bay. Wysoka na 8 metrów, warząca 70 ton postać tryska z paszczy wodą wprost przed siebie, ku uciesze setek turystów. Mityczny stwór patrzy na wschód, który zgodnie z zasadą feng shui uznawany jest za przynoszący dobrobyt. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpiło 15 września 1972 roku, ale wówczas figura stała w innym miejscu. Przeniesiono ją w 2002 roku. Po wybudowaniu Esplanade Bridge nowy most zasłaniał pomnik i wówczas zdecydowano wybudować specjalne molo w zatoce i tam umieścić symbol miasta.
Koncepcja ryby nawiązuje do idei Singapuru jako miasta portowego i jego zależności od handlu morskiego, na którym państwo zbudowało swoją potęgę. Lew jak już wiemy odnosi się do starych czasów jeszcze przed przybyciem tutaj europejczyków. Często można usłyszeć, że określenie „Miasto Lwa” odnosi się przede wszystkim do szybkiego i spektakularnego rozwoju Singapuru. Jego drapieżności i bezkompromisowości. Jego dążeniu do bycia „królem” i dominowaniu w całej Azji.
Ciekawe jest to, że z wyjątkiem komercyjnych pamiątek produkowanych tylko za zezwoleniem rządu obywatele Singapuru nie mogą wytwarzać niczego z wizerunkiem maskotki bez stosownych zezwoleń. Nieprzestrzeganie tych przepisów, jak zwykle tutaj grozi wysokimi karami pieniężnymi.
Naprzeciwko maskotki (wokół Marina Bay) zlokalizowano szereg super nowoczesnych atrakcji turystycznych, w tym oryginalny hotel Marina Bay Sands – o nich w późniejszych konkursach.
Warto tutaj być i poznać gospodarskie miasto.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę wizerunkowej maskotki Singapuru widoczną na zdjęciu.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 2 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


11c


Na zdjęciu: Maroko – drzewo arganowe.
Uciekając od gwaru marokańskich targowisk, dzisiaj zapuszczamy się na prowincję i przedstawiamy:
Arganię żelazną, argania żelazodrzew, olejara żelazna, tłuścianka żelazna, drzewo arganowe (Argania spinosa) – endemit występujący wyłącznie w regionie Sus w południowym Maroku, w pobliżu Agadiru na terenach obejmujących 700-800 tys. hektarów. Ocenia się, że na terenie tym występuje około 21 milionów drzew arganowych, odgrywających ważną rolę w funkcjonowaniu tego środowiska. Zielono-białe kwiaty drzewa arganowego kwitną od maja do sierpnia w małych kępkach o przekroju liści od 5 do 6 mm grubości. Owoc tego drzewa potrzebuje do roku, aby dojrzeć. Niedojrzały jest zielony. Z kolei dojrzały, przybiera jasnożółty kolor. Kształt owocu przybiera koliste lub owalne formy i zazwyczaj jest nieco większy niż oliwki. Owoc składa się w większości z twardego orzecha, zawierającego do trzech nasion o migdałowatym kształcie. Cienka, mięsista i bardzo trudna do przecięcia powłoka otacza orzech. Nasiona zawierają bardzo cenny i pożyteczny olej, wzbogacony esencjonalnymi kwasami tłuszczowymi. Olej arganowy ma doskonałe właściwości chroniące skórę, zmiękczające ją i nawilżające. Charakteryzuje się działaniem rewitalizującym i polepszającym elastyczność skóry. Efekt nawilżania i odbudowy jest wynikiem wysokiej koncentracji i specjalnego składu nienasyconych kwasów tłuszczowych i wyjątkowej, naturalnej zawartości składników aktywnych fizjologicznie. Wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym oraz w medycynie naturalnej, dzięki swoim właściwościom odmładzającym, olej arganowy jest wykorzystywany jako afrodyzjak. Od setek lat, marokańskie kobiety wykorzystują go jako kosmetyk do skóry i włosów. Wykorzystywany również do oświetlenia i wyrobu mydeł. Wytłoki z nasion wykorzystywane są jako pasza dla wielbłądów, owiec, bydła i kóz. W wyniku fermentacji miąższu owoców uzyskiwany jest napój alkoholowy o nazwie mahia d’Argan.

Pytanie konkursowe: Czy kozy na drzewie arganowym to:
a/ sprytny fotomontaż autora zainspirowanym działaniem mahia d’ Argan?
b/ pień drzewa arganii jest często poskręcany i sękaty, co pozwala kozom wspinać się na drzewa i zjadać ich liście oraz owoce?
c/ to normalne – kozy lubią przecież skakać na pochyłe drzewo?

Rozwiązanie: odpowiedź”B” – pień drzewa arganii jest często poskręcany i sękaty, co pozwala kozom wspinać się na drzewa i zjadać ich liście oraz owoce. Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani KOBIELA  Ilona Sierakowice, ul. Sobieskiego. Gratulujemy.
Wpłynęło 449 prawidłowych odpowiedzi.

Odpowiedzi (wybraną) należy kierować: pocztą elektroniczną na adres konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 26 stycznia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

 


11b

Zdjęcie przedstawia: Rynek – Bruksela.

Kwiatowy dywan – wyjątkowe dzieło, które pojawia się na zabytkowym brukselskim rynku – Grand Place, w połowie sierpnia. Kwiatowy dywan z 600 – 800 tysięcy kwiatów ma 75 metrów długości i 24 metry szerokości, co daje powierzchnię 1800 metrów kwadratowych. Zostaje ułożony w ciągu ośmiu godzin przez około 120 wolontariuszy. Na pomysł ułożenia pierwszego kwietnego dywanu wpadł Etienne Stautemans. Jego kwitnący projekt pojawił się na brukselskim Rynku w 1971 roku. Stautemans – utalentowany architekt krajobrazu i miłośnik belgijskich kwiatów – pracował nad projektami dywanów kwietnych już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Zasłynął jako projektant gigantycznej (164mx42m), dywanowej kompozycji, ułożonej w Gandawie w 1973 roku. Pierwsze dywany powstawały nieregularnie, zawsze dla uświetnienia specjalnych rocznic lub wydarzeń. Dopiero od 1986 roku, kiedy powołano Stowarzyszenie „Tapis de Fleurs de Bruxelles” dywany pojawiają się regularnie. Ustalono wówczas, że brukselskie dywany pojawią się raz na dwa lata, w każdym roku parzystym. Wydarzenie potrwa trzy do czterech dni, w okolicach 15 sierpnia. Dywan AD 1986 przeszedł do historii jako pierwszy połączony z pokazem sztucznych ogni i spektaklu typu „światło i dźwięk”. Motyw przewodni dywanu kwiatowego jest każdorazowo inny, najczęściej poświęcony jakiemuś krajowi lub wydarzeniu.

Pytanie konkursowe: Z jakich kwiatów głównie układa się kwiatowy dywan?
Rozwiązanie: Kwiatowy dywan układa się głównie z begonii.
Na konkurs nadesłano 424 prawidłowe odpowiedzi.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała p.
(dane osobowe usunięto na życzenie zainteresowanej) – Gratulujemy!

Odpowiedzi można kierować na adres: poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 19 stycznia 2018 r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


11a


Na zdjęciu przedstawiamy 5 słynnych mostów.

a. Wiadukt Millau – wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w pobliżu miasta Millau. Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie, z najwyższym filarem o wysokości 341 m. Długość trasy prowadzącej przez wiadukt wynosi 2 460 metrów. Wiadukt wybudowano w ciągu trzech lat od października 2001 roku kosztem 394 milionów euro i otwarto 14 grudnia 2004, a dla ruchu udostępniony 16 grudnia 2004. Przejazd mostem jest płatny.
b. Most Łańcuchowy – zbudowany w latach 1839-1849, według projektu angielskiego inżyniera Williama Tierney’a Clarka. Budowy mostu podjął się szkocki inżynier Adam Clark, którego nazwiskiem nazwano plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim. Most został wysadzony przez wycofujące się jednostki Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Pierwszym z przedsięwzięć po jej zakończeniu stała się jego odbudowa. Do użytku oddano go 20 listopada 1949 – dokładnie w setną rocznicę powstania tego mostu. Lwy, które czuwają po obydwu krańcach mostu wykonał artysta rzeźbiarz János Marschalkó.
c. Most Rialto – najstarszy most nad Canal Grande – łączy brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Most Rialto to budowla masywna i majestatyczna, należąca do najbardziej charakterystycznych zabytków. Ma 48 metrów długości i jest szeroki na 22 metry. Wsparty jest na jednym łuku, wznoszącym się 7,5 metra nad poziomem wody i mającym 28 m rozpiętości. Łuk z kolei wspiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali, wbitych dla jego wzmocnienia w dno kanału. Przez most prowadzą trzybiegowe schody, z których środkowe obudowane są sklepami złotniczymi i pamiątkarskim.
d. Tower Bridge – most zwodzony przeprowadzony przez Tamizę. Jeden z najbardziej znanych obiektów na świecie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Architektem jego był Horace Jones, który zastosował modną podówczas konstrukcję: stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim. Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami – kładkami dla pieszych – zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła – urządzenia dźwigowe z przeciwciężarem. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Porównywano go ze słynną już wieżą Eiffla, zbudowaną pięć lat wcześniej.
e. Golden Gate Bridge (ang. Złota Brama) – most wiszący nad cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937. Golden Gate Bridge jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych – jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 miliarda pojazdów. Budowa mostu Golden Gate rozpoczęła się w styczniu 1933 i trwała do 1937. Otwarcie dla ruchu nastąpiło 27 maja(rok przed śmiercią Straussa). Most kosztował ponad 27 milionów dolarów, w tym dwa miliony kosztował jego projekt. Golden Gate stał się na prawie 30 lat najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Do tej pory jest jednak uznawany za szczytowe osiągnięcie inżynierskie i niezmiennie od daty jego otwarcia pozostaje najbardziej znanym mostem świata. Ma 2 737,4 m długości. Każda z lin na których wisi most ma 93 centymetry średnicy i składa się z 27 572 oddzielnych drutów stalowych. Każda wieża wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tys. t. Od samego początku Golden Gate malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. W przypadku Złotych Wrót kolor ten sprawia, iż most jest lepiej widoczny podczas mgieł. Golden Gate było miejscem kulminacyjnych scen filmowych w ponad 20 filmach i akcji w literaturze, a także w grach komputerowych.

Zadanie konkursowe: podaj nazwy mostów na kolejno ponumerowanych zdjęciach oraz krajów ich pochodzenia (przyporządkuj do opisów).
Rozwiązanie: 1 – Golden Gate Bridge USA, 2 – Most Łańcuchowy Węgry, 3 – Wiadukt Millau Francja, 4 – Tower Bridge Anglia, 5 – Most Rialto – Włochy.
W konkursie uczestniczyły 392 osoby, które nadesłały prawidłowe odpowiedzi i załączyły wymagane dane osobowe.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała pani WOLSKA Grażyna – Białystok, ul. Mazowiecka. Gratulujemy!

Odpowiedzi należy kierować na adres: poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 12 stycznia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


11


Na zdjęciu: „Horseshoe Bend”, Arizona, USA
Arizona to jeden z najpiękniejszych stanów w USA. Różnorodność geologiczna terenów w Arizonie jest tutaj tak ogromna, że można tymi skarbami obdarzyć swobodnie kilka innych stanów Ameryki Północnej. To tutaj znajduje się Wielki Kanion Kolorado oraz wiele innych i równie pięknych formacji geologicznych.
Niedaleko miasteczka Page w Arizonie znajduje się miejsce zwane “Horseshoe Bend”.
W tym miejscu rzeka Kolorado płynąca od jeziora Powell “zawija się” o 270° w malowniczym kanionie “Glen Canyon” tworząc niepowtarzalny kształt i widoki.
Stojąc nad skalnym urwiskiem kanionu (punkt widokowy – ponad 300 m) zobaczymy cud natury, który rzeka Kolorado wyrzeźbiła meandrując przez tysiące lat pośród łupkowych i piaskowych skał zwanych Navajo Stone. Są to największe w Stanach Zjednoczonych formacje skalne występujące w formie nakładających się na siebie przez setki lat poziomych warstw piaskowca. Zestawienie kolorów jest magiczne – niebieskie niebo, zieleń nielicznych roślin na górze i lasku na dole, czerwień i pomarańcz ścian, żółty piasek pustyni i zielono-niebieska woda Kolorado i cisza czasem zakłócana przez tłumy turystów; wystarczająco ich dużo, żeby usłyszeć co najmniej 15 różnych języków, w tym jak zwykle krzyczących Polaków, którzy myślą, że nikt ich nie rozumie i którzy wyrażają swój zachwyt w znany sposób: „O k…a, widzisz to k…a?! Niesamowite k…..a!!! Nie wierzę, k….a! Ja pier…..e, k….a!!!”. Trochę nazwa kanionu „tłumaczy” ich słowa.
W pobliżu znajduje się Kanion Antylopy – wspaniała perełka dla fotografików i turystów. Gładko wyszlifowane ściany o owalnych kształtach podświetlone od góry wpadającym, rozproszonym światłem tworzą fantastyczną scenerię. Szczególnie efektownie czerwono – pomarańczowo- żółte ściany wyglądają w miejscach gdzie na dół docierają bezpośrednio promienie słoneczne, które tworzą efektowne snopy światła. Fantastyczna naturalna gra świateł – a wszystko bez żadnego sztucznego wspomagania. Zwiedzanie trwa kilkadziesiąt minut, ale ma się ochotę zostać na dole dłużej. Trasa obejmuje zaledwie kilkaset metrów, jednak z każdym krokiem otwierają się nowe perspektywy, nowe widoki. Miejsce zupełnie jak z innego świata. Raj dla fotografów, którego zalety trudno opisać – to koniecznie trzeba zobaczyć!

Pytanie konkursowe: Horseshoe Bend – podaj popularną nazwę tego kanionu w wolnym tłumaczeniu.
Rozwiązanie: „podkowa” to popularna nazwa tego fragmentu kanionu.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała pani Budzanowska-Wyględa Dominika z Warszawy, ul. Batalionu AK „Parasol” . Gratulujemy!
Na konkurs wpłynęło 256 prawidłowych odpowiedzi.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 5 stycznia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


10


Zdjęcie przedstawia: WATYKAN – Plac św. Piotra.
Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano) – miasto-państwo, na Półwyspie Apenińskim, enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami.
Państwo Watykańskie jest monarchią elekcyjną i teokratyczną, w której pełnię władzy posiada papież. Gospodarka Watykanu opiera się m.in. na dochodach z pielgrzymek i wizyt w muzeach (rocznie od 5 do 7 mln turystów, rękodzieła i emisji znaczków pocztowych oraz na dochodach z inwestycji na rynkach finansowych.
Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. W kraju znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką św. Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów, galerii, muzeów i budynków administracyjnych.
Plac Świętego Piotra (wł. Piazza San Pietro) – plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. XX w. Via della Conciliazione. Otacza go portyk Berniniego zbudowany w latach 1656-1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik dominikanina – jednego świętego, pochodzącego z Polski a uwiecznionego na kolumnadzie. Na Zachodzie był znany pod imieniem Hiacynt. Jego grób znajduje się w kościele św. Trójcy w Krakowie. Papież Klemens VIII kanonizował go w 1594 r. W ikonografii święty jest przedstawiany jako mężczyzna w średnim wieku, z krótką brodą, odziany w habit dominikański oraz czarny płaszcz z kapturem. Jego atrybutem jest monstrancja. Symbolika kolumnady ma związek z kontrreformacją i można się w niej dopatrywać wyciągniętych rąk Kościoła, pragnących ogarnąć wszystkich.

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się dominikanin -jedyny polski święty uwieczniony na kolumnadzie Berniniego?

Rozwiązanie: Jedynym polskim świętym uwiecznionym na kolumnadzie jest św. Jacek Odrowąż.
nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała p. Rogulska Anna, 65-528 Zielona Góra, ul. Zawadzkiego – gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować na adres: poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 29 grudnia 2017 r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


9

Na zdjęciu: Amfiteatr z czasów rzymskich.
Budowa Amfiteatru rozpoczęła się w 2 p.n.e. za panowania Oktawiana Augusta i trwała do 14 n.e. Cesarz Wespazjan kazał powiększyć amfiteatr w 79, nadając mu wymiary jakie znamy obecnie. Jak głosi legenda, chciał w ten sposób spełnić życzenie swojej kochanki o imieniu Cenida. Ostatecznie Amfiteatr ukończono w trakcie rządów Tytusa Flawiusza w 81 roku. Amfiteatr zbudowany jest z białego wapienia na podstawie elipsy o wymiarach 132x105m. Budowniczy Amfiteatru wykorzystali ukształtowanie terenu, dzięki czemu oszczędzili sobie sporo prac, wykorzystując skarpę jako jedną z kondygnacji. Przy skarpie znajdują się dwie kondygnacje, natomiast od strony Adriatyku trzy. Dolna kondygnacja składa się z 32, a środkowa z 72 arkad. W najwyższej kondygnacji znajdują się 64 otwory w kształcie prostokątów. Wejście do amfiteatru umożliwia 15 bram. Amfiteatr mógł pomieścić ok. 23 tysięcy widzów. W czasach starożytnych amfiteatr był areną walk gladiatorów. Zanim jednak na arenę wybiegli wojownicy, wcześniej odbywały się inscenizacje wygranych bitew oraz agitacje polityczne. Podczas igrzysk prócz jedzenia rozdawano również pieniądze. Wszystko to miało na celu łagodzenie napięć społecznych, a przede wszystkim zdobycie popularności potrzebnej w działalności politycznej. Na czas igrzysk, Amfiteatr posiadał płócienne zadaszenie. Jednak, nie tylko zadaszenie chroniło zgromadzonych przed upałem. Na szczycie konstrukcji zachował się akwedukt, którym doprowadzano wodę do zraszaczy. Opadająca woda pełniła funkcję dzisiejszych klimatyzatorów. W podziemiach Amfiteatru znajduje się wystawa poświęcona produkcji wina i oliwy. Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących i jest miejscem organizacji koncertów, oraz, od 1954 roku Festiwalu Filmowego.

Pytanie konkursowe: W jakim mieście znajduje się ten amfiteatr?

Rozwiązanie: Amfiteatr znajduje się w mieście PULA w Chorwacji.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p. Hoge Wojciech, 81-100 Płock, ul. Abrahama – gratulacje.

Odpowiedzi można kierować: pocztą elektroniczną na adres konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 22 grudnia 2017r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


8


Na zdjęciu: Sydney-Australia
Charakterystyczny obiekt w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney w Australii. Inwestycja realizowana była w latach 1957-1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973. Głównymi architektami byli Jørn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 233 zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata. Obiekt w Sydney mieści kilka sal przystosowanych do różnego rodzaju widowisk.

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się widoczny na zdjęciu w Sydney kompleks teatralno-muzyczny?
Rozwiązanie: Sydney Opera House.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała Lidia Dłużewska, ul Trojańska, Radom.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 15 grudnia br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


7


Na zdjęciu: Rotunda romańska w Cieszynie z Wieżą Piastowską (z prawej).
Kaplica pod wezwaniem świętego Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda zbudowana w XI wieku, pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. Rotunda romańska znajdująca się na Wzgórzu Zamkowym jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem ziemi cieszyńskiej. Zbudowana z kamienia łupanego i ciosów wapiennych, zaś sklepienia wykonane są z łupków kamiennych. Do nawy na planie koła przystaje od wschodu, oddzielona od niej trzema schodkami półkolista absyda. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość od podstawy sklepienia 11,3 m. Rotunda, jako jedyna murowana budowla grodu, służyła – najprawdopodobniej – za najważniejszy punkt oporu na wypadek wojny. Spełniała również funkcję ośrodka administracji kościelnej cieszyńskiej kasztelanii. Według legendy powstała po wprowadzeniu na ziemiach polskich chrześcijaństwa na miejscu dawnej pogańskiej świątyni ku czci bogini Marzanny. Nie została wybudowana jako zwykły budynek obronny, lecz jako miejsce kultu religijnego które w czasach zagrożenia pozwalało schronić się w jej wnętrzach. Nadawała się ona znakomicie to tego celu przede wszystkim ze względu na dużą grubość murów i wąski prześwit okienny pozwalający na skuteczną ochronę.
Podczas zwiedzania pobliskiej Wieży Piastowskiej można otrzymać w kasie klucz i zwiedzić wnętrze tej romańskiej kaplicy, warto bo rotunda ma niesamowity klimat.

Pytanie konkursowe: Na jakim polskim banknocie od 1995r. widnieje wizerunek rotundy.

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub osobiście w siedzibie (od godz. 8.00 do 13.00) bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek” (ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia 8 grudnia br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.
Rozwiązanie: Wizerunek rotundy widnieje na banknocie 20 zł.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała p. BRYJA Leokadia 46-250 Wołczyn, ul. Oś. Młodych

 


6

Na zdjęciu: Kapadocja
Kapadocja – historyczna kraina w środkowej Turcji i centralnej części Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz domów i kościołów wykutych w tych tufowych skalach. Do średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin życia klasztornego.
Kapadocja to region, którego można nazwać dzieckiem kilku wygasłych wulkanów (Melendiz, Hasan i Erciyes Dagi). Kilkadziesiąt milionów lat temu pył z tych wulkanów wymieszany z piaskiem przykrył teren dzisiejszej Kapadocji. Następnie przez kolejne tysiące lat erozja sukcesywnie dokonywała dzieła: wiatr, deszcz, śnieg – tworząc fantazyjne formacje, które do dziś należą do unikatów w skali światowej. Z góry, z perspektywy balonowego kosza przepięknie widać wyrzeźbione w miękkim tufie wulkanicznym koryta, które rzeźbiła rzeka. Kapadocja zachwyca w swej naturalnej postaci: wulkaniczne stożki, bajkowe formy skalne, naturalne jaskinie, malownicze doliny i wzgórza. Do tego obrazka dochodzi jeszcze działalność człowieka, który osiedlił się tutaj już 2 tys. lat przed naszą erą. Wykorzystywał on plastyczność i kruchość tufowych skał by drążyć w nich domy, stajnie dla zwierząt, spiżarnie albo kryjówki. Skała tufowa o wysokiej porowatości latem dawała chłód, a w zimie można było łatwo ją ogrzać. To całe podziemne miasta, wyposażone w systemy wentylacji, ewakuacji, pełne zabezpieczeń, kanalizacji z pomieszczeniami dla ludzi i zwierząt, ze spichlerzami na zapasy, kościołami a nawet grobowcami. W tych kryjówkach można było bezpiecznie przebywać. Do najciekawszych z nich należą Derinkuyu, Kaymakli czy Sarattli. To tutaj osiedlali się prześladowani chrześcijanie z Imperium Rzymskiego. Powstawały tu duchowe wspólnoty, kościoły, zespoły klasztorne pełne malowideł i fresków. Najciekawsze kościółki można dzisiaj podziwiać na terenie Muzeum Goreme, które znajduje się na liście UNESCO. W księżycowy krajobraz wtopione są klimatyczne domki, hoteliki, sklepy, restauracje, biura czy warsztaty.
Oprócz podziwiania niezapomnianego krajobrazu z okien autokaru i spacerów pieszych, zachęcamy do skorzystania z lotu balonem (100 do 140 euro), wyjazdu na kapadocki wieczór folklorystyczny z tańcami derwiszów – sema, tańcami brzucha, weselnymi i z ogniami, wizyty u garncarza na lekcję wyrobu ceramiki w Avanos i innych rzemieślników na wyroby ze skóry czy złota.
Smakoszom polecamy testi kebaba – kebab przygotowywany w zamkniętym glinianym naczyniu „rozbijanym” na oczach klienta. Nie zapomnieć o lodach – oryginalny smak!
U podnóża Uçhisar, w kierunku Göreme, rozciąga się malownicza Dolina Gołębi – Güvercinlik Vadisi. Uwagę spacerujących po niej turystów, zwracają przede wszystkim wykute w okolicznych skałach otwory, które służyły za gołębniki w czasach, gdy mieszkańcy Kapadocji masowo hodowali gołębie.

Pytanie konkursowe : W jakim celu hodowano tyle gołębi:

a/ wykorzystywano ich guano jako nawóz do użyźniania ziemi pod uprawy winorośli?,
b/ do komunikowania się?

wybierz alternatywną podpowiedź: a lub b.

Rozwiązanie konkursu: odpowiedź „a” – wykorzystywano ich guano jako nawóz do użyźniania ziemi pod uprawy winorośli.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosował Biront Bartłomiej Zamość, ul. Rydla. Gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej, bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek” (Bielsko-Biała, ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 17.30) do dnia 1-go grudnia br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

 


5


Na zdjęciu: Grecka wyspa Zakyntos (Zakynthos) i najsłynniejsza plaża Nawajo.

Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.
Raj na Ziemi – plaża z białym żwirowym piaskiem i krystalicznie czystą wodą o błękitnym odcieniu, strzelistymi wapiennymi klifami otaczającymi plażę i uniemożliwiającymi dojście do niej od strony lądu (dojazd motorówką lub niezapomniany rejs żaglówką). Swoją drugą nazwę „Plaża Wraku” otrzymała w 1980 roku, kiedy to w tym miejscu rozbił się statek przemytników „Panagiotis” przewożący nielegalne papierosy z Turcji do Włoch. Zakyntos jest celem częstych morskich wycieczek, których trasa obejmuje niejednokrotnie i inne atrakcje: Błękitne Groty, Groty Keri, wyspę Marathonissi.
Zalecamy odwiedzić również plażę siarkową Xigia. Woda w tych rejonach jest bogata w siarkę, lekko mętna i chłodniejsza, niż w innych miejscach. Kąpiele w takim naturalnym „SPA” wygładzą naszą skórę, wpłyną na jej jędrność, zdrowy i młody wygląd oraz zahamują wszelkie problemy dermatologiczne.
Cała wyspa Zakynthos jest piękna i warta odwiedzenia. Ma śródziemnomorską urodę, klimat i barwność, Będąc na Zakynthos nie można odmówić sobie spróbowania lokalnych przysmaków. Większość z nich bazuje na kulinarnych tradycjach Grecji, wśród których dominują dania z oliwkami, serem feta, sosem tzatziki i świeżymi, grubo krojonymi warzywami. Wśród mięs dominują przede wszystkim jagnięcina i królik. Warto też skosztować ryb i owoców morza, codziennie wyławianych z okolicznych wód. Miłośnicy słodkości powinni spróbować własnoręcznie wyrabianych przez Greków miodów, a także nugatowego mandolato, baklawy czy ciasta kataifi. Do picia poleca się lokalne aromatyczne wina, a także podawaną z jajecznym białkiem i lodem kawę freddo.

Pytanie konkursowe: Jak nazywa się morze otaczające wyspę?

Odpowiedzi kierować na adres poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek” (ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia 24 listopada br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.
Odpowiedź: Wyspę Zakyntos otacza Morze Jońskie.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała p. Sikorska Beata ul. Sienkiewicza Bobrowniki (Piekary).

 


4


Na zdjęciu: Mała zapora – kaskada wodna w Wiśle.

Podążając szosą z centrum Wisły w stronę Jeziora Czerniańskiego do Wisły Czarne, po prawej stronie drogi ukaże nam się piękny, wysoki, bo 8-metrowy wodospad, sztucznie zbudowany na Wisełkach w latach 50-tych XX wieku. Zbudowany głównie by zniwelować różnicę poziomów między potokami Wisełek a Malinki. Nad powstałym w ten sposób zbiornikiem wodnym zbudowano DOM TURYSTY PTTK, który znajduje się na wysokości 485 m n.p.m., stanowił bazę noclegową i wypadową dla turystów w pasmo Baraniej Góry. Naprzeciwko malowniczego wodospadu znajdują się przepławki, czyli system małych progów wodnych, który umożliwia rybom wędrówkę z biegiem rzeki. Wodospad i jego okolice to idealne miejsce na spacery w gronie rodziny i romantyczne randki, a podążając dalej ulicą Czarne dotrzemy do zapory na Jeziorze Czerniańskim, Doliny Białej Wisełki i Zameczku Prezydenta RP.

Pytanie konkursowe: Niedaleko zapory, w Wiśle Malince wybudowano atrakcyjny obiekt sportowy. O jaki obiekt sportowy chodzi?
Rozwiązanie: Skocznia narciarska im. Adama Małysza.
Nagrodę w wysokości 50 zł wylosowała p. Lewandowska Bożena, Poznań.

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub osobiście w siedzibie (od godz. 8.00 do 13.00) bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek”
(ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia 10 listopada br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

 


3


Na zdjęciu: Żuraw i Brama Żuraw – zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska.
W obecnym kształcie Żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Powstały dwie masywne, ceglane wieże i drewniany mechanizm dźwigowy, który był później podwyższany. Mimo, że elewacje bramy od strony rzeki i miasta wyglądają inaczej, to cała konstrukcja utrzymana jest w stylu gotyku flamandzkiego. W początku XVII wieku Żuraw stracił swoje znaczenie militarne. Z czasem w ceglanych wieżach zamieszkano i utworzono warsztaty rzemieślnicze, a wraz z przebudową pomieszczeń wybito otwory okienne.

Pytanie konkursowe: Nad jaką rzeką w Gdańsku zbudowano Żuraw i Bramę Żuraw.

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub osobiście w siedzibie (od godz. 8.00 do 13.00) bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek”
(ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia 3 listopada br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.
Rozwiązanie: Motława. Nagrodę w wysokości 50 zł otrzymuje Jolanta Rubiś, Oś. Wojska Polskiego B-B.

 


2

Na zdjęciu: Zamek La Rocca o Guaita w San Marino zwany Prima Torre.

Warownia wzniesiona została w XI wieku, a swój kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy przeprowadzonej w XVI wieku. Dominującym elementem zamku jest wybudowana bezpośrednio na skale o planie wydłużonego pięcioboku wieża. Z jej tarasu widokowego możemy podziwiać malowniczą panoramę okolicy oraz dwie wieże pozostałych fortyfikacji San Marino.
San Marino to niewielkie śródlądowe państwo w południowej Europie, stanowiące enklawę na terytorium Włoch. Po Watykanie i Monako jest to trzeci najmniejszy kraj na starym kontynencie. Często odwiedzane przez turystów jadących do Wenecji, Rimini, Florencji czy Rzymu.

Pytanie konkursowe: jak nazywa się góra (szczyt) na której wzniesiono zamek.
Rozwiązanie: Monte Titano. Nagrodę wylosowała p. Lidia Tomaszko (pseudonim „Lotos”)

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej
konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub osobiście w siedzibie (od godz. 8.00 do 13.00) bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek”
(ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia
26 października br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


1

Jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Paryża, uznawanym za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów. Na wysokościach 57,63 m, 115,73 m i 276,13 m znajdują się tarasy widokowe skąd roztacza się wspaniały widok na miasto.

Pytanie konkursowe: na ilu podstawach (filarach) opiera się konstrukcja wieży?

Rozwiązanie: Wieża Eiffla stoi na 4 podporach. Nagrodę w wysokości 50 zł wylosował Goliacz Krzysztof (pseudonim „wojak 20”)

Odpowiedzi można kierować: listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała
ul. Traugutta 23, za pomocą poczty elektronicznej
konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub osobiście w siedzibie (od godz. 8.00 do 13.00) bądź w soboty do mini klubu osiedlowego „Karpatek”
(ul. K. Matusiaka 6 od 17.00 – 18.00) do dnia
20 października br. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost