Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Foto konkurs – 2018

Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „ANTYKLIKA”

zaprasza do uczestnictwa w cyklicznym konkursie fotograficznym o tematyce turystycznej, którego celem jest zabawa z elementami poznawczo-edukacyjnymi.

Relacja z odbytej wycieczki autokarowej do Keukenhof w Holandii (ogród kwiatowy) zwycięzców konkursu nr 15 państwa Kowalskich z Poznania.

Dzięki wygranej w konkursie Stowarzyszenia „Antyklika”, mogliśmy po raz pierwszy w życiu odwiedzić Holandię i zauroczyć się przepięknymi tulipanowymi kompozycjami w ogrodach Keukenhof. Przybyliśmy tam z samego rana, gdy jeszcze było pusto i urzekająco. Kwieciste mozaiki zachwyciły nas bogactwem kolorów i fantazyjnością ekspozycji. Mogliśmy zwiedzać kwiatowe pawilony, podziwiać ukwiecone oczka wodne i nacieszyć oczy tematycznymi wystawami. Pozytywną stroną zwiedzania ogrodów jest też możliwość skorzystania z innych atrakcji – jest wiatrak, na który można się wspiąć, jest zagroda z żywymi zwierzętami hodowlanymi, jest prawdziwy labirynt z żywopłotu czy autentyczna szafa grająca. Dodatkowego czaru miejscu nadawali ubrani w tradycyjne stroje pracownicy ogrodów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu i z chęcią będziemy brali udział w kolejnych konkursach.
Magda i Paweł Kowalscy.

Na wycieczce (w nieco innej wersji programowej) był także przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, który zachwycony ogrodem pełnych kwiatów i odurzony ich zapachem dotrwał do wieńczącego dzień korowodu rzeźb kwiatowych. Fantazja!
Poniżej jedna z platform z kwiatową wersją smoka.


Rodzina państwa Koźlików na wygranym weekendzie

16j

„Bułgaria”

Bułgaria – Rylski Monastyr
Bułgaria to kraj pięknych plaż, jezior, gór i słonecznej pogody.
Bułgaria to nie tylko relaks na plaży i odpoczynek w kurortach. Podczas wakacji w tym pięknym, czarnomorskim kraju warto poznać jego ciekawą kulturę, wspaniałą przyrodę, cenne zabytki i malownicze miasteczka. Wzdłuż wybrzeża zachowały się ślady wielowiekowej historii i starożytnej kultury kraju. W niedalekiej odległości od słonecznych i piaszczystych plaż znajdują się cenne starożytne skarby. Te miejsca warto odwiedzić!

A jeśli jesteś fanem zabytków z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO -Bulgaria ma dziewięć z nich. Miejscami dziedzictwa kulturalnego są: Cerkiew Bojańska, skalne cerkwie w Iwanowie, tracki grobowiec w Kazanłyku, Jeździec z Madary, stare miasto Nesebyr, Monastyr Rylski oraz grobowiec tracki w Swesztari. Do miejsc naturalnego dziedzictwa należą: Park Narodowy Pirynu i Rezerwat Przyrody Srebarna. Wszystkie te miejsca pod patronatem UNESCO są niesamowite i na pewno warte odwiedzenia chociaż raz w życiu.
Będąc w Bułgarii, być może odwiedzili Państwo innego typu atrakcje tego kraju – foto poniżej.
Dodatkowo – wśród tych, którzy podadzą nazwy niżej wymienionych atrakcji turystycznych zostanie rozlosowany poradnik „Bez gaf w obcych krajach” ufundowany przez Biuro Podróży Beskid-Active z Bielska-Białej.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę sałatki, która podawana jest zazwyczaj jako przystawka w Bułgarii do alkoholu wyrabianego z winorośli (lub śliwek , brzoskwiń – grozdovica), który jest charakterystyczny dla Bułgarii i innych krajów regionu bałkańskiego?
Rozwiązanie: Sałatka szopska jest podawana zazwyczaj jako przystawka od rakiji.
Nagrode pieniężną w wysokości 50 zł w gotówce otrzymuje pani SIERPIŃSKA Ewelina z Kielc – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 501 odpowiedzi prawidłowych. Skala trudności (wg. oświadczeń) – 2-3.
W konkursie dodatkowym – na identyfikację miejsc widocznych na zdjęciach wpłynęło 89 prawidłowych odpowiedzi.
(1- Kamienny Las – koło Warny, 2 – Pomnik Wolności na górze Szipka, 3 – Pomnik Partii – Buzłudża).
Los uśmiechnął się także do p. Sierpińskiej Eweliny, która otrzymuje poradnik książkowy ” Bez gaf w obcych krajach” ufundowany przez Biuro Podróży Beskid-Active z Bielska-Białej. Gratulujemy.
Nagrody zostaną przyznane po spełnieniu wymogów formalnych.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 08 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16i

„Możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”

„ Pomnik Odkrywców” (Padrão dos Descobrimentos) – Lizbona, Portugalia.

To jedna z tych atrakcji turystycznych Lizbony, która najsilniej jest powiązana z erą wielkich odkryć geograficznych. Lizbona zawsze była silnie związane z odkrywaniem nowego świata. Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque. Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Sama konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Na pomniku znajdują się łącznie 33 postacie, którym przewodzi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w dłoniach.

Na samym szczycie pomnika jest mały taras widokowy, z którego widać dzielnicę Belém. Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawiająca mapę i trasy podróży portugalskich odkrywców. Mozaika ta została podarowana w 1960 r. przez RPA.

Lizbona szczyci się niezwykłym położeniem. Miasto położone jest na wzgórzach, rozciągających się nad rozłożystym ujściem rzeki Tag (Tejo) – niezapomniane widoki z okien lądującego samolotu, szczególnie wieczorem i w nocy. Miasto zachwyca położeniem, oczarowuje niepowtarzalną atmosferą małego miasteczka w starym stylu, gdzie mieszkańcy żyją na luzie, a uśmiech doskonale zastępuje słowa. Na zabytkowych balkonach suszy się pranie, uliczki wiją się wśród ciemnych zaułków, lizbończycy wypełniają ożywioną rozmową południowców tysiące kafejek i restauracji.
Lizbona to miasto będące mieszanką kolorów, historii, fascynujących kultur i uroczych zakątków
Jedna z najmniejszych stolic europejskich żyje melancholijnym rytmem fado płynącym z otwartych drzwi knajpek i tęsknotą za dawną świetnością. Niezależnie od pokolenia wszyscy w Lizbonie kochają fado – przejmującą, portugalską muzykę. Fado wzrusza i sprzyja integracji. Mówi o miłości, zdradzie, namiętności, bólu. Małe, rozsiane po całym mieście knajpki pełne są Portugalczyków zasłuchanych w tragiczne romanse wyśpiewywane przez dość leciwe szansonistki. Kręte uliczki starówki kryją rodzinne knajpki, w których podają najlepsze wino i grają najlepsze fado.
Wymarzone miejsce na weekend i połączenie klasycznego programu zwiedzania z poznawaniem oryginalnych miejsc. W ciągu kilku dni jest okazja do wizyty w ciekawym muzeum płytek ceramicznych, podziwiania światowej klasy zabytków i nowoczesnego oceanarium (największe w Europie), gdzie w 7 mln litrów słonej wody żyje aż 25 tys. morskich stworzeń. Rejs statkiem po Tagu, przejazd widokową kolejką Teleferico de Lisboa, spojrzenie na najwyższą wieżę – Vasco da Gamy, mającą kształt żagla, przejazd najdłuższym mostem w Europie, podziwianie największej na świecie kolekcji historycznych powozów i karet, Dom Fado i Muzeum Gitary Portugalskiej, Muzeum Miasta – to tylko część atrakcji, które oferuje Lizbona.
Malowane ceramiczne płytki zwane azulejos to najtrwalsze dziedzictwo mauretanskie w Portugalii. Każdego, kto po raz pierwszy przyjedzie do Lizbony czy w ogóle do Portugalii, zdumiewa wszechobecność i różnorodność jednej tutejszej formy artystycznej – azulejos, czyli malowanych ceramicznych płytek pokrytych szkliwem. Zdobią one ściany kościołów, pałaców i rezydencji, ale także ogrody i fontanny, a wyglądają przepięknie.
Kuchnia portugalska składa się z prostych lecz wyśmienitych potraw. Na jej obecny kształt największy wpływ wywarły: bliskość oceanu, rzymianie, kilkaset lat muzułmańskiej okupacji oraz odkrycia geograficzne i ich następstwa. Portugalia jest z jednej strony rajem dla wielbicieli ryb i wszelkiego rodzaju owoców morza, a z drugiej eldorado dla smakoszy dobrze i bogato przyprawionych potraw. Do najpopularniejszych współcześnie używanych przyprawa należą cynamon, curry, szafran, kolendra, a także afrykańskie papryczki piri piri i przyrządzany z nich z octem i oliwą sos. Szczególne miejsce w kuchni portugalskiej zajmują sardynki i dorsze. Suszony i solony dorsz, uważany jest za potrawę narodową. Natomiast portugalskie sardynki uważane są za najtłustsze i najsłodsze na świecie, przyrządzane są również na wiele sposobów – najsmaczniejsze to te wędzone lub grillowane. A na deser polecamy Pastel de Belem – babeczki wypełnione przepysznym ciepłym kremem.
Lizbona, zwana w starożytności Olisipo, została włączona do rzymskiej prowincji zwanej Luzytanią w 205 r. przed Chrystusem. W 60 p. Ch. Juliusz Cezar, który przez kilka lat przewodził tej części Imperium Rzymskiego, nadał Olisipo prawa miejskie i nową nazwę – Felicitas Julia. To właśnie z tamtej epoki pochodzi większość istniejących do dziś śladów po Rzymianach w stołecznej aglomeracji. W okresie rządów Juliusza Cezara, który zarządzał Luzytanią z dzisiejszej Lizbony, Rzymianie narzucili w tej części Półwyspu Iberyjskiego swój język, system prawny, walutę, a także metody uprawy i budowy dróg.

Pytania konkursowe:
1. Jak nazywa się narodowa potrawa kraju, czyli suszony i solony dorsz przyrządzany na rozmaite sposoby.

Rozwiązanie konkursu: Suszony i solony dorsz przyrządzany na wiele sposobów nazywa się Bacalhau.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Lipińska Maria z Ostrowca Świętokrzyskiego. Gratulujemy.
(Nagroda zostanie przekazana po spełnieniu regulaminowych wymogów).
Na konkurs wpłynęły 434 prawidłowe odpowiedzi. Skala trudności 2-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 1 lipca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16h

„Tyle wiemy o świecie, ile nas sprawdzono”

Dzisiaj pozwalamy sobie na małe lenistwo i nie dodajemy żadnego opisu do przedstawionej atrakcji turystycznej. Wierzymy, że rozpoznanie obiektu nie sprawi Państwu zbyt dużej trudności.
Dodamy tylko, że budowany jest on od 1882r i nie jest jeszcze całkowicie ukończony. Jest jednym z cenniejszych zabytków Hiszpanii.
Wprawdzie skala trudności przedstawianych pytań wg. Państwa bywa od 1 do 5, a więc dla jednych są zbyt łatwe, a innym sprawiają trochę trudności – niemniej staramy się zachować proporcje.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę tego obiektu sakralnego?
Rozwiązanie: Sagrada Família w Barcelonie.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł wylosowała pani Nowak Grażyna z Krzeszowic. Gratulujemy wygranej.
Skala trudności oscylowała między 2-4. Wpłynęło 517 prawidłowych odpowiedzi.
Nagrodę otrzyma p. Nowak po spełnieniu wymagań konkursowych.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 24 czerwca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16g

„Każdy z nas ma w sobie coś z dziecka”

Dzisiaj zapraszamy do Disneyland Resort Paris – czwartego na świecie parku rozrywki Walta Disneya.

Otwarty 12 kwietnia 1992 roku pod nazwą Euro Disney Resort. Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Vallée – 30 km na wschód od stolicy Francji. W 2011
park odwiedziło 16 milionów gości, a od 1992 roku ponad 270 milionów gości.
Disneyland Park jest podzielony na 5 tematycznych krain:
1. Main Street. U.S.A.:
Główna Ulica – to amerykańska ulica małego miasteczka z początku XX wieku. Dominują tu wiktoriański styl i słodkie kolory. To pierwsza część Parku, tuż za wejściem, główna droga łącząca wszystkie krainy. Tędy przebiegają trasy wielu parad. Jest tu też Main Street Station – stacja kolejki, która wozi chętnych dookoła Disneyland Park.
2. Frontierland:
Pogranicze – to kraina Dzikiego Zachodu. Przygotowana jest dla starszych dzieci, które mogą tu znaleźć: Phantom Manor – Dom Strachów z XIX wieku,
Thunder Mesa Riverboat Landing – parowe statki pływające po sztucznym jeziorze,
Big Thunder Mountain – górnicza kolejka górska pomiędzy czerwonymi skalistymi wzgórzami na sztucznym jeziorze,
Pocahontas Indian Village – miasteczko Pocahontas.
3. Adventureland:
Kraina Przygody- to kraina podróżników i przygody oraz odkrywców. Najciekawsze atrakcje:
Indiana Jones and the Temple of Peril – rollercoaster Indiany Jonesa,
Pirates of Caribbean – Piraci z Karaibów,
Cabane des Robinson – dom na drzewie zamieszkany przez Robinsonów.
4. Fantasyland:
Kraina Fantazji – to najbardziej bajkowa (kreskówkowa) z krain, przygotowana przede wszystkim dla najmłodszych.
Peter Pan’s Flight – lot Piotrusia Pana,
Mad Hatter’s Tea Cups – popularne filiżanki,
„It’s a Small World” – miniaturowa podróż dookoła świata,
Sleeping Beauty Castle – Zamek Śpiącej Królewny,
Le Carrousel de Lancelot – karuzela Lancelota,
Dumbo the Flying Elephant – karuzela latający słoń Dumbo,
Alice’s Curious Labyrinth – labirynt Alicji w Krainie Czarów,
5. Discoveryland:
Kraina Odkryć – to przede wszystkim „kosmiczna” i futurystyczna kraina:
BuzzLightyear Laser Blast – zabawa z Toy Story 2: pokonaj Zurga i innych przeciwników Buzza Astrala,
Star Tours – wyprawa statkiem kosmicznym (symulator ruchu),
Space Mountain: Mission 2 – kosmiczny rollercoaster,
Autopia – przejażdżka samochodzikami z lat 50. XX w.,
Orbitron (Machines Volantes) – karuzela „międzyplanetarna”.
Są także: Disney Hotels – Hotele dla gości parku utrzymane w bajkowym klimacie,
Disney Village – Wioska Disneya z campingiem i ze sklepami.
Golf Disneyland – Pole golfowe.
Pary, które marzą o baśniowej scenerii dla swojego wesela mogą go zorganizować w Disneylandzie..
Park Disneyland Paris proponuje parom dwie formuły weselne: Romantic Wedding Collections i Royal Wedding Collections.
Pierwsza z nich zawiera listę miejsc w parku, w którym można przygotować ceremonię zaślubin, z możliwością obecności takich gości jak bohaterowie bajek Disneya i muzyków, którzy zagrają wybrane melodie z tych filmów.
Królewski ślub – druga formuła – pozwoli na spersonalizowanie uroczyści od A do Z; dowolne wybranie animacji, stworzenie dekoracji specjalnie na tę okazję i spełnienie każdej zachcianki.
Pozostaje pytanie czy wesele w Disneylandzie to wydatek na każda kieszeń? Np. wesele (sceneria) w zamku śpiącej królewny kosztuje tylko 55 tysięcy euro.
Jednodniowy bilet wstępu do Disneylandu kosztuje ok. 215 zł dla osoby dorosłej i ok. 190 zł dla dziecka (3-11 lat). Trzydniowy bilet kosztuje natomiast ok. 560 zł dla dorosłego i ok. 480 zł dla dziecka.
Disneyland otwarty jest przez cały rok, od godziny 8.00 do 20.00 (w weekendy nawet do 22.00), z tym, że w godzinach 8.00-10.00 park jest otwarty wyłącznie dla gości zamieszkujących hotele położone na terenie Disneylandu.

 

Propozycja scenerii ślubnej Disneylandu.
https://www.youtube.com/watch?v=nM_BOGtz1As
https://www.youtube.com/watch?v=Mt775JgcqRU ,
https://www.youtube.com/watch?v=H6J-W0kGrtY

Pytania konkursowe: Czy Miki (Mickey Mouse) to chłopiec czy dziewczynka?

Ci z Państwa, którzy odwiedzili już paryski Disneyland proszeni są o zagłosowanie na wybraną atrakcję Disneylandu (wybierz trzy najatrakcyjniejsze), która zdaniem Was była najatrakcyjniejsza i sprawiła największą frajdę.
Rozwiązanie konkursu: Mickey Mouse to bajkowy chłopiec.
Na konkurs wpłynęło 704 prawidłowych odpowiedzi. Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował pan Lewiński Artur z Warszawy – Gratulujemy.
Nagroda zostanie przyznana po spełnieniu regulaminowych wymogów.
Oceniana średnio skala trudności w granicach 1-2.
Osoby, które zwiedziły „zaliczyły” już paryski Disneyland zdecydowanie wskazali, że najatrakcyjniejszą formą rozrywki jest górnicza kolejka górska. Najmłodsi (i rodzice) wskazali zaś, że najsympatyczniejszą atrakcją jest miniaturowa podróż dookoła świata. (ps. autor za młodu też zaliczył ją dwukrotnie podczas jednego pobytu!)

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 17 czerwca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16f

„Tajlandia na talerzu”

Tajlandia w noworocznym klimacie.

Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą na zachodzie i północnym zachodzie. Dawniej państwo nosiło nazwę Syjam.
W 2015 roku kraj ten odwiedziło 29,881 mln. turystów – wielu z Polski.
Pobyt w Tajlandii to gwarancja egzotyki w najlepszym wydaniu!
Głównym powodem, dla którego turyści wybierają Tajlandię na miejsce odpoczynku, jest bez wątpienia ciepłe morze, piaszczyste plaże z których słynie Tajlandia i liczne egzotyczne atrakcje. Nie bez znaczenia jest też doskonała infrastruktura, przygotowana pod turystów, pyszne jedzenie oraz niezwykła uprzejmość mieszkańców, w stosunku do turystów. Wakacje to dla jednych czas relaksu w otoczeniu natury, z kolei inni szukają rozrywek, które dostarczają emocji. Szczególnie warta uwagi jest południowa część kraju.
Jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych w Tajlandii jest Pattaya, która stanowi skupisko różnego rodzaju rozrywek. To zdecydowanie najlepsze miejsce dla osób lubiących dobrą, gorącą zabawę! Dopełnieniem będzie Bangkok i okolice z wieloma zabytkami kultu Buddy, dziesiątkami atrakcji przyrodniczych (farmy słoni, węży, krokodyli, tygrysów, małp, itp.), licznymi domami publicznymi, nocnymi klubami rozrywki, rewiami kabaretowymi, dyskotekami, tranwestytami, salonami masażu i straganów z żywnością. Tajlandia to królestwo masażu więc warto z tej usługi skorzystać po trudach zwiedzania i nieprzespanych nocach – Tajowie znają się na tym jak mało kto.
Kuchnia tajska znajduje się w czołówce światowej – kuchnia różnorodna, bogata w mięso, owoce morza i warzywa, nie daje się łatwo opisać, należy kosztować jak najwięcej. Niewątpliwie jest to kuchnia aromatyczna, często bardzo ostra, gdzie smak papryczki chili, limonki, kolendry, tajskiej bazylii i sosu rybnego nieustannie się przeplata.
Tradycyjnie, najlepiej jedzenie smakuje tam, gdzie stołują się mieszkańcy, a im garkuchnia wyglądaj podlej, tym lepsze jedzenie tam serwują. Trochę dla nas Europejczyków uliczne kuchnie i stragany z żywnością szokują, ale po przełamaniu pierwszego wrażenia (obrzydzenia) można się delektować tymi pysznościami z nieodłączną szarańczą – sprawdzone, polecam. Egzotyczne owoce uzupełnią menu.
Lista kulinarnych przebojów jest długa, ale kilku potraw należy koniecznie skosztować, np. pad thai -smażony makaron z krewetkami, pastą z tamaryndowca i sosem rybnym. Jedno z najsłynniejszych dań kuchni tajskiej. Genialne połączenie smaku słodkiego, słonego i kwaśnego.
Khao soi – zupa na bazie mleka kokosowego z pieczonymi batatami i brokułem. Dzięki składnikom pasty khao soi (chili, czosnek, szalotka, imbir, galangal, trawa cytrynowa, kolendra, kurkuma), zupa jest i pikantna i jednocześnie orzeźwiająca.
Nic nie daje lepszego poznania świata jak wizyta na lokalnym bazarku z żywnością!
Od listopada do marca jest pora chłodna, co oznacza temperatury nie niższe niż 30 stopni. Pora chłodna jest szczytem sezonu w Tajlandii, stąd dużo turystów i wyższe ceny. Od marca do sierpnia jest pora gorąca – temperatury powyżej 40 stopni. Od sierpnia do listopada jest pora deszczowa, ale nie ma reguły – najczęściej pada mocno, ale krótko każdego dnia.
Do najbardziej znanych wysp i regionów Tajlandii można zaliczyć Krabi, Ko Samui i Phuket. Do wszystkich tych miejsc można dolecieć z Bangkoku w 1,5 godziny. Na turystów czeka tam szeroka oferta atrakcji. Aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem zapewnia pobyt na Phuket. Z kolei błogiego lenistwa można zażyć na wyspach Phi Phi, słynących z dobrych warunków do nurkowania i raf koralowych. Ten region znany jest z zapierających dech w piersiach krajobrazów – widok skał i piaszczystych plaż na długo zapada w pamięć i pokazuje, jak piękna jest Tajlandia.
Wypad do Tajlandii może być wycieczką życia, skąd wrócisz oszołomiony wrażeniami.

Na zdjęciu: pionowe, pokryte roślinnością wapienne skały Morza Adamańskiego, charakterystyczne dla stref klimatów tropikalnych i subtropikalnych, odznaczających się wysoką wilgotnością i obfitością opadów.

https://www.youtube.com/watch?v=TAF9_Ykt4Hs
https://www.youtube.com/watch?v=kyxA-3sf3HY

Pytania konkursowe:
1. Jak nazywa się taki rodzaj krasowych, pionowych skał wapiennych? (nie są to „ostańce).
2. Z jakim filmem (jako element scenografii) związana jest widoczna na zdjęciu skała Jamesa Bonda w zatoce Phang – Nga? (podaj tytuł filmu).
Odpowiedz przynajmniej na jedno wybrane pytanie.

Rozwiązanie konkursu:
1. Mogoty – skały wapienne, pionowe, stref tropikalnych,
2. Człowiek ze złotym pistoletem.

Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Walczak Emilia z Andrychowa.
Nagrodę książkową w postaci poradnika „Nurkowanie” wylosowała ISKIERKA, pseudonim Koala34512.
Gratulujemy.
Pani Walczak Emilia zdecydowała, że przekazuje swą wygraną kwotę na rzecz Fundacji AVALON, KRS 0000270809 – dla Patryka. (Miłe gest – gratulujemy). Nagroda zostanie przekazana na wskazaną fundację dobroczynną.
Na konkurs – pierwsze pytanie wpłynęło tylko 114 prawidłowych odpowiedzi. Na drugie pytanie wpłynęło 536 prawidłowych odpowiedzi co może świadczć o skali trudności zagadek.

Kto odpowie na dwa pytania weźmie udział dodatkowo w losowaniu książki „Nurkowanie” – poradnik w wydaniu albumowym.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 10 czerwca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16e

„Diabelskie widoki”

Na zdjęciu: Spojrzenie na Londyn z diabelskiej perspektywy.

London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Wysokość 135 metrów.
Londyńskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Londynie. Jest to wyjątkowy obiekt, z którego można oglądać miasto z góry. Do „wagoników” wchodzi ok. 20 osób, kapsuły są duże, a na środku nich znajduje się mała ławeczka. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,8 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła. London Eye zachwyca swoją prostotą i przede wszystkim wielkością. Podczas jednego obrotu trwającego około 30 minut w jednej z przeszklonych i klimatyzowanych kapsuł (London Eye posiada 32 kapsuły symbolizujące 32 dzielnice miasta) mamy możliwość spojrzeć na Londyn z innej perspektywy. Diabelski młyn porusza się na tyle wolno, że bez problemu możemy przyjrzeć się wszystkim obiektom miasta na horyzoncie.
Coca-Cola London Eye jest największym wspornikowym kołem obserwacyjnym w Europie. Coca-Cola w nazwie widnieje od połowy stycznie 2015 roku, na mocy nawiązanej współpracy z września 2014 roku.
Inauguracja otwarcia odbyła się 31. grudnia 1999 roku, a od marca 2000 roku koło zostało udostępnione dla odwiedzających. W międzyczasie nosiło również inne nazwy, m.in.: British Airways London Eye, Merlin Entertainments London Eye czy EDF Energy London Eye.

Jako ciekawostkę warto podać, że na pokładzie kapsuły udzielono ponad 430 ślubów (w tym aż 21 związków partnerskich), a panoramę miasta z London Eye podziwiało tysiące celebrytów.

Od 1 stycznia 2005 roku wokół Koła organizuje się najważniejszą imprezę sylwestrową w Londynie. Gdy Big Ben wybija północ, niebo jest rozświetlane przez tysiące fajerwerków, a jedną z zapierających dech atrakcji są sztuczne ognie puszczane wprost z Oka Londynu.

Pytanie konkursowe: London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia. Wymień pozostałe obiekty.
Rozwiązanie: Pozostałe dwa obiekty to: wiszący most dla pieszych (Millennium Bridge) oraz hala sportowa (Millennium Dome).
Nagrodę wylosował pan Gołębiowski Krzysztof z Suchedniowa. Gratulujemy.
Po spełnieniu wymogów konkursowych nagroda zostanie przekazana.
Na konkurs przysłano 597 prawidłowych odpowiedzi. Skalę trudności większość oceniła na 3-4.

ps. Szkoda, że w Polsce buduje się inny rodzaj pomników.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 3 czerwca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16d

Prawo wszystkich ludzi – odkrywanie natury

Na zdjęciu: Preikestolen (wody fiordu Lysefjord zasnute pofalowanym morzem białych chmur)


Preikestolen – skała, stojąca pionowo 600m nad fiordem to cel pielgrzymek setek turystów dziennie.

Jedna z najbardziej znanych naturalnych atrakcji turystycznych Norwegii. W ciągu lata przybywa tutaj ponad 130-tysięcy podróżnych.

Preikestolen, znany jako Pulpit Rock, a przez najstarszych lokalnych mieszkańców nazywany Hyvlatonnå – dosł. ambona – to najsłynniejszy norweski klif – płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów. Położony jest nad Lysefjordem i wznosi się na wysokość 604 metrów nad poziomem morza. Powstał on podczas epoki lodowcowej, około 10.000 lat temu. Wtedy to, woda z lodowca zatrzymała się w górskich szczelinach, co doprowadziło do kruszenia się skały. Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m, i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony. Najszybciej można dostać się tu promem i samochodem z pobliskiego miasta Stavanger. W tym miejscu, choć przez chwilę, można mieć u stóp cały świat. Preikestolen widoczny z pokładu jachtu czy promu robi niebotyczne wrażenie.
Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 m³. Kjerag stał się popularnym miejscem miłośników Base jumpingu. Ocenia się, iż w okresie od 1994 do 2008 oddanych zostało 29 000 skoków. Warto dodać, iż jedynie w latach 1994 – 2005 miało miejsce 76 wypadków. 9 z nich zakończyło się śmiercią skoczków.
Zgodnie z prawem skandynawskim (norweskim, szwedzkim, fińskim …a także czeskim – z pewnymi drobnymi różnicami), gdzie kultura życia cechuje się dużą swobodą i minimum ograniczeń – każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Wyobraź sobie jak wyglądałoby Preikestolen, gdyby umiejscowić je w innym miejscu w Europie, np. w Polsce. Wyobrażam sobie, że byłoby tak: Stoisz na półce, przed Tobą barierki z łańcuchów, a obracając się widzisz kilka tablic zakazu i nakazu i być może kosz na śmieci i …kilku miejskich strażników.
Warto zapoznać się z tym „prawem wszystkich ludzi”.
Korzystanie z tego prawa wymaga poszanowania natury, jak i innych ludzi. Niedopuszczalne jest śmiecenie czy niszczenie bardzo cennej dla Skandynawów przyrody.
Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje obywatelom Norwegii możliwość swobodnego przemieszczania się gdziekolwiek nogi poniosą – pod warunkiem poszanowania natury. Potrzeba przebywania na świeżym powietrzu to niezmiernie ważna część norweskiej tożsamości narodowej. Prawo dostępu wywodzi się z dawnej tradycji, która została skodyfikowana w 1957 r. jako tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten) pod nazwą Prawo do Aktywności na Świeżym Powietrzu, zgodnie z którym każdy ma prawo do kontaktu z naturą na takich samych warunkach.
Allemansretten to nie tylko obowiązujące prawo, ale sposób na życie!
Skandynawowie uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu, a zbieranie jagód czy grzybów jest świetnym sposobem na zachowanie bliskiego kontaktu z naturą. Nierzadko można spotkać całe rodziny, które każdego roku wracają w swoje ulubione miejsca i wspólnie wybierają się na poszukiwanie złota Północy czyli maliny moroszki. Znaczna część z nich wyrabia później własne dżemy, lub inne przetwory, którymi można cieszyć się cały rok. W całej Skandynawii popularne są również lody waniliowe podawane z owocami maliny moroszki.
W Skandynawii przetwory (dżemy, wina) z moroszki nazywanej „multe” lub „molte” (Norwegia), „hjortron” (Szwecja) lub „lakka” (Finlandia) są narodowym przysmakiem. W północnych krajach owoce i liście tej maliny są używane w medycynie ludowej jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy oraz zapobiegający szkorbutowi. Dodatkowo, roślina ta zawiera diosgeninę – prekursor progesteronu, który znajduje zastosowanie w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.
Moroszka widnieje także na fińskiej edycji 2 euro.


Ambona klifu. Wzdłuż klifu nadal istnieją głębokie pęknięcia, jednak jak na razie geolodzy uspokajają i potwierdzają jego bezpieczeństwo – na jak długo?

https://www.youtube.com/watch?v=PqyPW-Bdd4E
https://www.youtube.com/watch?v=eLt2QFEj4y8

Pytanie konkursowe:
Lody parfait z moroszkami często podaje się jako deser podczas:
1. Dorocznej gali na cześć laureatów Nagrody Nobla w Sztokholmie.
2. Corocznego konkursu na ręcznie szyty i haftowany strój ludowy (norw. „bunad”), wyglądający inaczej w każdym regionie. W Norwegii bogato zdobiony bunad jest natomiast prawdziwym powodem do dumy i zarazem oznaką statusu społecznego.
3. Narodowego święta Norwegii – 17 maja – dla dzieci, uczestników pochodów, które są najradośniejszym dniem w roku dla większości norweskich dzieci.
Wybierz jedną właściwą odpowiedź.
Rozwiązanie konkursu: Lody parfait z moroszkami często podaje się jako deser podczas dorocznej gali na cześć laureatów Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Durałek Michalina z Bydgoszczy – gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 542 prawidłowe rozwiązania. Skala trudności – w przeważającej mierze była to trójka.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 27 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16c

Włoskie delicje

Na zdjęciu: Widok na marinę (port) w Portofino.
Portofino, niewielka osada rybacka w środkowej części Ligurii, w prowincji Genua we Włoszech. Miejscowość o powierzchni zaledwie 2,5 km², zamieszkiwana przez ponad 500 osób. Portofino jest najbardziej znanym z miniaturowych luksusowych kurortów w tej części Europy, sławą swoją nie ustępując pobliskiemu – choć dziesięciokrotnie większemu – francuskiemu Saint-Tropez. Dzisiaj, to luksusowy kurort, w którym spotkać można najbardziej znane sławy świata filmu, sportu czy piosenki. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu być Madonną czy Rockefellerem, by spędzić udane wakacje w Portofino, gdzie nagrywano część z miliona odcinków “Mody na Sukces”,
Co w Portofino, poza przysłowiowym chłonięciem luksusu i atmosferą przepychu godne jest uwagi? Przede wszystkim kościół San Giorgio – tam rzekomo znajdować się mają szczątki św. Jerzego – latarnia morska oraz malowniczy park krajobrazowy Parco Naturale di Monte di Portofino, którego ozdobą są górujące nad miasteczkiem wzgórza. Warto także przejść się po porcie, choćby z czysto marynistycznych względów – tu obejrzeć można najwspanialsze jachty, dumnie prezentowane przez żądnych podziwu właścicieli. Znajdzie się też miejsce na Twój jacht!
To tutaj woda w morzu jest tak krystalicznie czysta.

Stąd pochodzi pesto – Pesto alla genovese – zielony sos pochodzący z Genui we Włoszech. Tradycyjnie wytwarzany w marmurowych moździerzach z oliwy, ……., parmezanu lub innego drobno startego twardego sera, orzeszków piniowych i soli. W przeciwieństwie do odmiany standardowej (pesto alla genovese), czerwone pesto sycylijskie (pesto alla siciliana) zawiera suszone na słońcu pomidory. Serwowany do pieczywa, makaronu (tradycyjnie do bavette zwanego również linguine lub trenette oraz do trofie), sałaty, serów i innych dań. Genueńczycy zabierali pesto na wyprawy morskie, gdyż przeciwdziałało szkorbutowi.
Pesto nie należy podgrzewać ponieważ nabiera gorzkiego smaku.

Koniec końców, Portofino zobaczyć trzeba – najtaniej i komfortowo jachtem poznasz wiele podobnych, ciekawych i sympatycznych liguryjskich miasteczek wypoczynkowych.

O Portofino śpiewają m. innymi:
https://www.youtube.com/watch?v=4D9kTz1Myc0
https://www.youtube.com/watch?v=uWP9Nv6DUsg

Na zdjęciu: marmurowy moździerz do przygotowania pesto.

Pytanie konkursowe: Jaka przyprawa jest głównym składnikiem pesto?

Odpowiedź: Bazylia.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Psiurska Joanna, zam. Oława – gratulujemy wygranej.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu regulaminowych wymogów.
Na konkurs nr 16 c wpłynęło 718 prawidłowych odpowiedzi. Większość oceniła skalę trudności jako 2-3.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 20 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16b

Ekstremalny relaks nad wodą


Na zdjęciu: Widok na miasteczko Omiś i rzeką Cetinę w Chorwacji (od pomnika Mili).
Omiś to małe miasto i port niedaleko Splitu (21 km), leżące u ujścia rzeki Cetiny wpadającej do Adriatyku, a wyniosły masyw górski Mosor otacza swoimi wzgórzami domy mieszkańców. Omiš chętnie odwiedzany jest przez turystów. Jego piękne i oryginalne położenie sprawia, że to małe miasteczko wydaje się być jeszcze bardziej przytulne i malownicze niż jest w rzeczywistości.
Położenie Omiša w zasadniczy sposób wpłynęło na jego historię. Masywne góry oraz dostęp do rzeki spowodowały osiedlenie się w tym miejscu piratów. Byli oni na tyle niebezpieczni, że siali postrach wśród potężnej floty weneckiej oraz bezkarnie okradali statki papieskie. Wenecjanie po kilka razy próbowali pokonać piratów z Omiša jednak zawsze kończyło się to dla nich przegraną. Dodatkowo piraci na dnie Cetiny wybudowany mieli podwodny mur (Mostina), którego nie było widać nad wodą. Mur służył jako pułapka i zatrzymywał statki zbliżających się wrogów. Dopiero gdy na przeciw piratom ruszyła wielka wenecka krucjata, piraci z Omiša zostali pokonani i tym samym zakończyła się era ich panowania.
Na pamiątkę piratów z Omiša co roku odbywana jest w mieście inscenizacja pirackiej bitwy na Adriatyku.
Cetina należy do jednej z najczystszych i najpiękniejszych rzek w Chorwacji. Swoje źródło ma w małej wiosce o takiej samej nazwie w Górach Dynarskich. Nazwa rzeki Cetiny pochodzi od frygijskiego słowa „Zetna“, co oznacza drzwi, a dotyczy samego ujścia Cetiny do morza, gdzie rzeka otwiera „drzwi“ do zalewu dalmatyńskiego.
Długość rzeki to około 105 km, jest bardzo kręta i rwąca. Mocne strumienie przepływające przez masyw górski Mosor utworzyły wspaniałe i malownicze kaniony, dlatego pasjonaci raftingu (spływ pontonem) i kajakarstwa górskiego mają tam szerokie pole do popisu. Warto odwiedzić jej źródło. Jest bardzo wyjątkowe, rzeka wypływa z głębokiej jaskini o szerokości 15 m, a za to głębokość to około 115 m, woda jest tak krystalicznie czysta, że można dostrzec dno.
Na ekstremalny rafting sugeruję wybrać się wiosną, kiedy to poziom wód górskiej Cetiny jest wysoki a nurt rwący – ale wtedy jest zimna woda do kąpieli i skoków do wody z okolicznych skał.
Inna atrakcją w Omišu jest ZipLine jest tyrolka – zjazd na linie rozciągniętej tuż nad rzeką Cetina i górskim kanionem. Trasa zjazdu ma ponad 2 km i podzielona jest na stopnie trudności. Najszybsza prędkość zjazdu wynosi 65 km, natomiast najwyżej położony odcinek to 150 metrów nad ziemią. Cena takiej przyjemności wynosi 400 kun. Zjechać może każdy oraz dzieci mające powyżej 9 lat.
Atrakcją miasta są też dwie twierdze znajdujące się na skalnym zboczu tuż nad Omišem, a widok z wysokich wież na okolicę jest rozległy, tym bardziej, że z góry zobaczyć można jak rzeka łączy się z morzem.
Płynąc jachtem odczuwa się potęgę i majestat masywu otulającego Omiś.

Pytanie konkursowe: Podaj nazwisko Mili – legendarnej bohaterki Omiša, która uzbrojona tylko w odwagę i miłość do rodzinnych stron, pokonała Turków. Była ona często motywem licznych dzieł chorwackich artystów, między innymi Ivana Meštrovicia, którego przedstawiająca ją rzeźba ozdabia miejsce w Poljicach, skąd rozciąga się niezapomniany widok na Omiš.
Rozwiązanie konkursu: Mila GOJSALIĆ.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p.Mirowski Maciej, zam Łódź. Gratulujemy.
W konkursie wzięło udział 784 osoby. W Większości odpowiedzi mieściły się w skali trudności 3-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 13 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


16a

Opowieści prosto z morza

Na zdjęciu: Syrenki.
Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) – posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrenka autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół kobietą, pół rybą), znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.

Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg – Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen i 23 sierpnia 1913 został odsłonięty. Modelką dla Eriksena była jego późniejsza żona – tancerka Ellen Price.

Pomnik wielokrotnie ulegał dewastacji poprzez odcinanie jej części ciała, malowanie farbą, itp.
Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

Pytanie konkursowe: Na zdjęciu widnieją dwa pomniki Syrenki, jeden w Kopenhadze a drugi w Ustce. Wskaż który jest pierwowzorem, czyli pomnikiem Syrenki w Kopenhadze.

Rozwiązanie konkursu: Zdjęcie drugie (z prawej) przedstawia Syrenkę w Kopenhadze.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani BILKOWSKA Anna, zam. Łąka. Gratulujemy.
Nagrodę otrzyma po spełnieniu regulaminowych wymogów!

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 6 maja 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


15

Romantyczna kraina – Czeska i Saksońska Szwajcaria


Na zdjęciu: Czeska i Saksońska Szwajcaria
Dzisiaj „zabieramy” Was w podróż po bajkowej krainie jakim jest Czeska i Saksońska Szwajcaria w której skalne formacje unoszą się nad morzami białych mgieł lub giną w płomieniach jesiennych barw. Piękne panoramy, tarasy widokowe, wąwozy pokryte mchami i małe wioski rozrzucone między wzgórzami.

Czeska Szwajcaria, kameralna i romantyczna kraina leżąca na północnym przyczółku Czech graniczącym z Niemcami. To zaskakująco bogate zagłębie cudów natury, unikatowej przyrody, kultury materialnej i śladów prehistorii, ale też skomplikowanej i pełnej napięć historii ziem pogranicza.

Szwajcaria Saksońska to kraina skał i zamków położona godzinę drogi na południe od Drezna. Po obu stronach w niebo wzbija się gąszcz skalnych bastionów wyrzeźbionych w ciągu tysiącleci na skutek działań deszczów i mrozów. Jedne stoją samotnie, inne tłoczą się w gęstwinie. W tle zlewają się z chmurami potężne skalne wyspy wyrastające z bezkresnego lasu. A gdyby tego było mało – jest jeszcze, kamienny most między skałami. Szmer potoków i łoskot wodospadów uzupełnia widoki, a widoki zapadną z pewnością w pamięć. Każdego roku przyjeżdża tu tysiące turystów z całej Europy.
Na terenie Czeskiej Szwajcarii w okolicy Bramy Prawczyńskiej kręcono sceny do filmu pt. Opowieści z Narnii.

Pytanie konkursowe: Jaką rzekę widać z murów Bastei?

Rozwiązanie konkursu: z murów Bastei widać rzekę Łabę.

Nagrodę w postaci wycieczki autokarowej wylosował pan Obarymski Jerzy 22-170 Rejowiec Fabryczny, Wólka Kańska.
Z uwagi na rezygnację p. Obarymskiego Jerzego z powodów zawodowych, nagrodę przekazujemy następnej osobie rezerwowo wylosowanej, a jest nią pani Kinga Barabąs-Mirowska, zam. 93-167 Łódź.
Zgodnie z regulaminem osoba nagrodzona musi spełnić określone kryteria aby móc otrzymać nagrodę, w przeciwnym razie nagrodę przekażemy rezerwowo wylosowanej osobie.

Nagrodą ufundowaną przez Stowarzyszenie jest zaproszenie na wycieczkę autokarową pt.: Czeska i Saksońska „szwajcaria” dla jednej osoby w terminie 07 – 10 czerwca 2018 r. w cenie 749.
Zaproszenie może otrzymać osoba, która:
1 – nadesłała prawidłową odpowiedź na zadane pytanie w konkursie głównym nr 15 do dnia 15 kwietnia br.,
2 – nadesłała co najmniej 3 prawidłowe odpowiedzi na konkursy cotygodniowe (oznaczone cyfrą 15 i literami alfabetu np. a, b…itd.)
3 – podała podstawowe dane identyfikacyjne minimum: Imię i Nazwisko lub pseudonim składający się z liter oraz miejscowość zamieszkania,
4 – wylosowała nagrodę w postaci zaproszenia na wycieczkę.
Zaproszenie obejmuje świadczenia: przejazd autokarem z Bielska-Białej, 3 noclegi (standard turystyczny w pok. 2 i 3 osob.) ze śniadaniami, 3 obiadokolacje, obsługę pilota.
Świadczenia nie obejmują wstępów – ok. 37 euro i 185 czk.
W programie:
1 dzień – wyjazd z Polski i przejazd do Czech, zwiedzanie Budziszyna,
2 dzień -przejazd na teren parku Narodowego „CZESKIEJ SZWAJCARII”, spływ łodziami przez skalny kanion rzeki Kamienicy, piesza wycieczka pod największy w Europie skalny most Prawczyńską Bramę, (ok. 10 km). Przejazd do Decina – spacer po dziedzińcu zamkowym oraz po Ogrodach Różanych,
3 dzień – wyjazd do saksońskiego uzdrowiska Bad Schandau, następnie ok. 2 godz. rejs jednym z najstarszych statków parowych . Wizyta w Pirnie, zwiedzanie m.in.: Kościół Mariacki, Dom Canaletta oraz Ratusz. Przejazd do Parku Narodowego „SAKSOŃSKIEJ SZWAJCARII ” spacer po słynnym kamiennym moście Bastei oraz wśród wyrzeźbionych w piaskowcu farmacjach skalnych. Wyjazd do Pillnitz – spacer po ogrodach letniej rezydencji Augusta Mocnego.
4 dzień – wyjazd do Konigstein, zwiedzanie jednej z największych twierdz, czas wolny. Około godz. 12.30 wyjazd w kierunku Polski, powrót na miejsca wyjazdów w godzinach wieczornych.

Wyjazdy do Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii organizuje szereg Biur Turystycznych w różnych cenach, terminach oraz ilościach dni pobytu i atrakcji podczas imprezy – wybierz najlepsze.
Wszelkich informacji udzieli z przyjemnością p. Urszula Gębala z Biura Turystycznego „BESKID ACTiVE” w Bielsku-Białej: tel.: 33 8123134, 505064 671.
www.beskidactive.pl e-mail: biuropodrozy@beskidactive.pl


15e

Raj nie tylko dla imprezowiczów


Na zdjęciu: Majorka – przylądek Formentor

Myśląc już o letnim wypoczynku podsuwamy Wam propozycję relaksu na Majorce – popularnym miejscem wypraw Polaków.
Co ma do zaoferowania Majorka? Dlaczego warto pojechać na Majorkę?
Majorka to największa z wysp archipelagu Balearów, leżącego w zachodniej części Morza Śródziemnego niedaleko wybrzeży Hiszpanii do której terytorialnie należy. Podróż samolotem z Polski zajmuje zaledwie 3 godziny.
Majorkę można podzielić na 3 główne rejony: północny, wschodni i południowy:
– Południe Majorki jest idealne dla młodych imprezowiczów,
– Wschodnia część Majorki to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi,
– Północna część Majorki czyli Zatoka Alkudyjska jest wspaniałym miejscem dla osób aktywnych i odkrywców.
Najpopularniejsze kurorty, w których zatrzymują się turyści to Paguera, Magaluf, Alcudia, S’Illot, Cala D’Or, El Arenal, Palmanova, Calas de Mallorca.
Na Majorce znajdziemy ponad 200 pięknych plaż z których najpopularniejsze to: Santa Ponsa, Cala Millor, Playa de Alcudia, Es Trenc’s, Playa de Formentor.
Majorka jest znana z licznych imprez, festiwali i dyskotek, które koncentrują się głównie na południu wyspy w okolicach stolicy Palmy.
MAJORKA to miejsce z: „niebem jak turkus, morzem jak lazur, górami jak szmaragd i powietrzem jak w niebie” – słowa Chopin’a z którymi nie sposób się z nie zgodzić.
Do tego dodajmy: urocze hiszpańskie miasteczka, urokliwe zatoczki, świetne plaże, przepiękną pogodę przez 300 dni w roku i luksusowe jachty, którymi możemy opłynąć wygodnie całą Majorkę – a w zasięgu mamy jeszcze Ibizę i Minorkę.
Polecamy „załapać” się na rejs luksusowym katamaranem (małe zanurzenie i wygodny pokład) z Palmy za 400 zł po urokliwych zatoczkach wyspy.
Być na Majorce i nie zwiedzić jednej z wielu jaskiń, np. Cuevas del Drach (Jaskinie Smocze), Cuevas dels Hams (Jaskinia Haczyków), Cuevas de Campanet, Cuevas de Genova czy Cuevas d’ Arta, to byłaby wielka strata dla oczu. Bilety wstępu od 14 do 21 euro. Będąc raz w ciekawej jaskini zazwyczaj zostaje się miłośnikiem podziemnego piękna i podziwu dla przyrody.

Pytanie konkursowe:
Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych co sprzyjało powstaniu:
a – specyficznych gatunków drzew służących do wyrobu sławnych proc do celów wojskowych,
b – jaskiń krasowych,
c – kryjówek piratów z uwagi na bliskość brzegów Hiszpanii i możliwość kontroli szlaków handlowych.

Rozwiązanie konkursu: Odpowiedź b – jaskinie krasowe.

Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Dominika KROK, 33-330 GRYBÓW, Biała Wyżna – Gratulujemy.

Wybierz jedną właściwą odpowiedź.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 27 kwietnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


15d

Tepui – dziewicze piękno zaginionego świata


Na zdjęciu: Wenezuela – wodospad Salto Angel
Zapraszam na ekstremalną wyprawę nad wodospad Salto Angel na wyżynie La Gran Sabana – krainie wodospadów, diamentów i jednego z najwspanialszych miejsc w Wenezueli.
Salto Angel (w jezyku pemon – Kerepakupai Vena) – najwyższy wodospad świata (wpada do Rio Churun, dopływu rzeki Caroni), położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Jego wody wypływają ze stoku Płaskowyżu Auyantepui (Diabelska Góra) o powierzchni 700 km². Wysokość wodospadu wynosi 979 m – jest 15 razy wyższy, niż rozsławiona Niagara. Leży w sercu tropikalnej dżungli. Wodospad został nazwany na cześć swojego odkrywcy – Jimmiego Angela, który lądował tu awaryjnie awionetką poszukując złotonośnej rzeki.
W sercu wenezuelskiej dżungli natura stworzyła jedne z najbardziej zadziwiających budowli na świecie. Miejscowa ludność nazywa je tepui, to znaczy „domy bogów”, niedostępne szczyty.
Te osobliwe formy, nazywane również górami stołowymi, są pozostałością płaskowyżu zbudowanego z warstw prekambryjskiego piaskowca, które kiedyś pokrywały granitową płytę pomiędzy dorzeczem Amazonki i Orinoko, od wybrzeża Atlantyku po Rio Negro. Z biegiem czasu płaskowyż ulegał erozji, pozostawiając samotne szczyty tepui.
Imponujące skalne wieże wyrastają nawet na 1000 metrów ponad poziom otaczającej je równiny pokrytej dżunglą. Oprócz wysokości te dwa siedliska różnią się także pod względem temperatury, siły wiatru i intensywności nasłonecznienia. Niektóre ze szczytów tepui przez większą część roku spowite są chmurami, utrzymującymi stały poziom wilgotności i zaciemnienia. Ich ściany są niemal pionowe – kilometrowej wysokości skalisty klif stanowi barierę bardzo trudną do pokonania dla większości zwierząt, utrudnia także rozsiewanie się roślin, wyznaczając wyraźną granicę między płaskowyżem na szczycie a dnem doliny. Bariera ta jest też trudna do pokonania dla człowieka, szczególnie bez specjalistycznego sprzętu, dlatego też wiele z tepui to nadal dziewicze miejsca, których nie dotknęła ludzka stopa.
Największe skupisko tepui w Wenezueli znajduje się w Canaima National Park – szóstym co do wielkości parku narodowym na świecie (liczy sobie 3 miliony hektarów), wpisanym przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Znajduje się tam ponad 150 szczytów, około 300 wodospadów, jezior i sieć drobnych rzek, lasów i sawann, rozciągających się niczym zielone morze z których wiele rzek bierze swój początek właśnie z gór stołowych. Fascynujący świat Parku Narodowego Canaima łączy ze sobą magię i rzeczywistość, ukształtowany przez zapierające dech w piersiach góry Tepui.
Natura bardzo hojnie obdarzyła to miejsce, dzięki temu można tu znaleźć różne rodzaje roślin, zwierząt (czasem endemicznych), a także Pemonów, tubylców z własną kulturą, folklorem i starożytnymi korzeniami. Warto wspomnieć, iż pierwsi podróżnicy, którzy zobaczyli wodospad Salto Angel, tylko od roku 1990 zrobili z niego jeden z największych dziewiczych celów turystycznych na świecie.
Ze względu na swoje niezwykłe piękno i unikalne warunki przyrodnicze Wenezuela jest coraz bardziej popularnym miejscem wypraw surwiwalowych.

https://www.youtube.com/watch?v=_2YPMPn5-MI,
https://www.youtube.com/watch?v=u1c4SEB_iRM, i inne

Pytanie konkursowe: Podaj tytuł powieści Arthur’a Conan Doyle’a dla którego Tepui Roraima była inspiracją tematyczną
Rozwiązanie konkursu: Tytuł powieści – Zaginiony świat.
Nagrodę pieniężna w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Gajewska Inga z Wrocławia – Gratulujemy!
Po spełnieniu regulaminowych kryteriów może otrzymać nagrodę, w innym przypadku nagrodę otrzyma kolejno wylosowana osoba rezerwowa.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 20 kwietnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


15c

„Nizina Naddunajska”


Na zdjęciu: WELLNESS HOTEL PATINCE ****

Planując wyjazd wypoczynkowy, wielu korzysta ze standardowych ofert biur podróży, ale są i tacy, którzy lubią zorganizować sobie atrakcje wypoczynkowe według własnych upodobań.
Dzisiaj podsuwamy Wam jeden ze sprawdzonych pomysłów na spędzenie niezapomnianego urlopu czy tylko weekendu – wyjazd na Słowację na Nizinę Naddunajską. My przeznaczyliśmy na wyjazd 4 dni. Od Cieszyna około 5 godz. jazdy samochodem, najlepiej wynająć bus bo wtedy wszyscy w pełni korzystają z atrakcji.
Kolejność zwiedzania jest prawie dowolna – podamy tyko propozycje atrakcji do „zaliczenia”.
1. Zakwaterowanie: skorzystaliśmy z dwóch hoteli:
Hotel „Orchidea” *** – obok kąpieliska termalnego WIELKI MEDER, bardzo kameralny,
Hotel „Wellness Hotel Patince” **** -15 km od Komárna nad Dunajem, w kurorcie Patince.
2. Atrakcje wodne:
w kąpielisku termalnym Veľký Meder – im. Mateja Bela w miejscowości Veľký Meder, położonym na obrzeżu miasta, w otoczeniu parku leśnego przy drodze do Cziczowa. Zajmuje powierzchnię 100 ha. Niedawno odnowione i zmodernizowane może przyjąć 6000 gości jednocześnie. Na kąpielisku znajduje się 5 basenów: kryty, dla dzieci, rekreacyjny, włoski i pływacki oraz nowy kryty kompleks rekreacyjny. Oprócz basenów oferuje seanse w solarium, masaże, zjazdy na toboganie, minigolf, boisko do siatkówki, bufety, bezpłatne parkowanie. Kąpielisko posiada szereg urządzeń rekreacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży: linowy park tarzana z wieloma atrakcjami linowymi i zabawowymi, piaskownice ze zjeżdżalniami i domkami, ścianki wspinaczkowe, huśtawki, boiska do piłki plażowej, siatkówki, animacji dla dzieci, itp. Dziecięcy basen dla najmłodszych – 312 m². kryty basen dla dzieci z super atrakcjami wodnymi, którymi same dzieci mogą sterować,
basen pływacki – 1 250 m², 50 m dł., włoski basen ze zjeżdżalniami dla starszych dzieci – 302 m², basen kryty – 586 m² z licznymi atrakcjami wodnymi: bicze, masaże podwodne, kaskady, płynąca rzeka, itp., 36 st C.

Kąpielisko czynne jest przez cały rok od 9:00 do 20:00.

– w Hotelu „Patince” – na zewnątrz oferuje on odkryte baseny z placem zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie rurowe, zaplecze sportowe, boisko do siatkówki plażowej, korty tenisowe, rowery, sprzęt do grilowania, staw rybny do wędkowania z rowerami wodnymi. Hotel posiada własną przystań na Dunaju z flotą jachtów, motorówek i statkiem wycieczkowym. W odrębnej części hotelu usytuowano kompleks „świat wody”, który oferuje: sauny, centrum fitness, solaria, spa i centrum odnowy biologicznej, masaże, /także tajskie/, wanny z hydromasażem, łaźnię turecką/parową, kryty basen z wieloma atrakcjami wodnymi, w tym także kąpiele perełkowe, masaże podwodne, bicze, przeciw prądy, basenik wyłącznie dla dzieci, itp. Temperatura wody od 25 do 36 st.C.
3. Zwiedzanie:
KOMARNO – miasto w Słowacji w zbiegu Dunaju i Wagu leżące na obu brzegach Dunaju/ część słowacka i węgierska/. Liczy ok. 36 tys. mieszkańców. Oba miasta łączy most Elżbiety. Komarno jest głównym portem Słowacji na Dunaju. Jest również centrum społeczności węgierskiej na Słowacji , która stanowi około 60% mieszkańców miasta. Spacer ulicami Komarna z urokliwym zakątkiem zwanym Europe Square w centrum miasta gdzie budynki prezentują architekturę ze wszystkich części Europy – rewelacja. W budynkach funkcjonują sklepy i restauracje.
TWIERDZA KOMARNO – twierdza w Komarnie jest największym i najbardziej znaczącym zabytkiem militarnym na Słowacji. Ze względu na swe rozmiary i dobry stan stanowi wręcz unikat na skalę europejską. Jest to kompleks kilku fortec, które razem tworzyły przemyślny system fortyfikacyjny typu bastionowego. Koszary mieściły do 200 tys. żołnierzy. Ogromny kompleks!

ZAPORA WODNA „Gabčíkovo” – zapora wodna Gabczykowo zaprojektowana i zbudowana w ramach systemu zapór wodnych Gabczykowo – Nagymaros leży nad Dunajem obok Bratysławy w pobliżu granicy z Austrią i Węgrami. Celem zapory wodnej jest szczególnie ochrona przeciwpowodziowa, zapewnianie ciągłego żeglowania podczas całego roku, produkcja i dostarczenie energii elektrycznej w ilości około 11% rocznego zużycia energii Republiki Słowackiej. Stabilizuje koryto rzeki Dunaj i stworzyła warunki dla ochrony Dunaju i możliwości do rozwoju rekreacji całego okolicznego obszaru.
Elektrownię można zwiedzać – niesamowite wrażenie robi labirynt korytarzy wewnątrz zapory, olbrzymie turbiny i wytwornice prądu.

4. Relaks wieczorową porą:
Slovakia Ring (znany też jako Automotodróm Slovakia Ring)
– tor wyścigowy o długości 5,922 km położony niedaleko wsi Orechová Potôň, prawie 40 km na południowy wschód od stolicy Słowacji, Bratysławy. Budowany był w latach 2008 – 2009. Obszar obiektu zbliżony jest kształtem do trójkąta prostokątnego.

Na torze można spróbować swoich umiejętności jako kierowca swojego samochodu /w piątki wieczorem/ lub wynająć jeden z wielu markowych samochodów wyścigowych i spróbować swoich sił na torze. (tak dla strachliwych podajemy, iż po bokach toru jest specjalna strefa bezpieczeństwa i po wypadnięciu z toru wpada się w nią jak w miękką gąbkę).
Obok niego znajduje się akademia jazdy gdzie można m. innymi poćwiczyć jazdę w poślizgach.. Slovakia Ring to także hotel dla zawodników, kibiców oraz gości różnych konferencji, szkoleń i imprez. Slovakia Ring organizuje także szkolenia jazdy terenowej oraz jazdy w ekstremalnych warunkach na specjalnych torach.
Wokół dziesiątki super samochodów i wiele pięknych dziewcząt. Bardzo przyjazny obiekt dla turystów.
Nizina Naddunajska to kraina słynąca z uprawy winorośli, owoców oraz zbóż.
Jedną z atrakcji pobytu na Słowacji jest możliwość degustacji wina i destylatów alkoholi a nawet zobaczenia procesów ich produkcji, z czego oczywiście skorzystaliśmy …… i na tym skończyliśmy.
Ewentualnie pomocą służy Biuro Turystyczne „BESKID ACTiVE” w Bielsku-Białej: tel.: 33 8123134, 505064 671 a informacji udzieli z przyjemnością p. Urszula Gębala.

Pytanie konkursowe: Które z wymienionych krajów mają dostęp tylko do jednego brzegu rzeki Dunaj: Bułgaria, Chorwacja, Mołdawia, Ukraina?
Rozwiązanie konkursu: Wszystkie wymienione kraje mają dostęp do jednego brzegu Dunaju.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała pani Jodko Dorota, zam. Nowa Sól. Gratulujemy.
Na konkurs nadesłano 403 prawidłowe odpowiedzi – większość wskazała na skalę trudności zadania 3 i 4 a minimalna ilość na 5.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 13 kwietnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


15b

Wymarzony widok z okna mojej daczy

Gdybyście mieli możliwość wyboru miejsca postawienia swojej daczy wypoczynkowej w dowolnym miejscu Ziemi to jaki chcielibyście mieć wymarzony widok z okna?
Klikając miniaturkę otworzysz zdjęcie w pełnym wymiarze.
Zdjęcia w kolejności od lewej.

Pytanie konkursowe: Wybierz jedno z prezentowanych zdjęć (kieruj się marzeniami a nie realiami).
Zasady wyboru: każde wybrane zdjęcie otrzyma 1 pkt. Nagrodę rozlosujemy wśród osób, które wybrały zdjęcie najwyżej punktowane przez Was. Prawda, że …..to łatwe!

Rozwiązanie konkursu: Na konkurs 15 b wpłynęło 654 rozwiązań, a właściwie decyzji punktowych.
Najwięcej punktów otrzymało zdjęcie nr 3 -21%.
Drugie w kolejności to zdjęcie nr 6 – 20 %.
Trzecie miejsce zajmuje zdjęcie nr 4 i 8, które otrzymały po 14 % głosów,
Czwarte miejsce zajmuje zdjęcie nr 7 i 10 po 11% głosów.
Piąte miejsce zajęło zdjęcie nr 1, które otrzymało 9 % głosów.
Zdjęcia nr 2, 5 i 9 nie otrzymały pozytywnych opinii Państwa.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował pan Cieślak Paweł, zam. 60-070 Trzcielin, ul. płk. Kopy – Gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 6 kwietnia 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


15a

„Tu kwitną nie tylko kwiaty”


Na zdjęciu: Pałac prezydencki
Z pewnością podczas wielu podróży zachwycaliście się wspaniałymi i nowoczesnymi budowlami licznych miast: Dubaju, Paryża, Nowego Jorku, Valencji, Londynu i wielu innych.
Dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia jednego z najnowocześniejszych miast świata, które powstało niemal od zera na pustkowiu w ciągu niespełna 30 lat.
Miasto wygląda monumentalnie: ulice są szerokie, chodniki eleganckie, w niebo strzelają nowoczesne budynki lśniące szkłem, złotem i zaskakujące kształtami. Jest nowocześnie, czysto, bogato i niezwykle. Zwłaszcza, że ponad tysiąc kilometrów wokół rozciąga się półpustynny step, płaski, pusty i trawiasty. Za petrodolary ściągnięto do kraju najlepszych architektów i ze stepu wyrosła prawdziwa perełka. Wystarczyło kilkanaście lat i to miejsce zmieniło się nie do poznania. Gigantyczne budynki, pomniki, wieże, obiekty użyteczności publicznej, gmachy rządowe… Do tego bulwary i zielone ogrody. Niesamowita liczba fontann, mieniących się kolorami tęczy. A na zimowe mrozy zamknięte obiekty sportowe, kulturalne i centra handlowe. Plan przestrzenny miasta stworzył japoński architekt Kisho Kurokawa, naczelnym planistą został Władimir Łaptiew. Projektantami są najczęściej angielscy architekci z firmy Foster and Partners. Architektura miasta jest modernistyczna, chociaż widać elementy nawiązujące do religii, symboliczne, a nawet baśniowe. Do tego niebywała w tych rejonach skala.
Na zdjęciu najbardziej charakterystyczny obrazek z miasta: w centralnym punkcie stoi pałac prezydencki zwieńczony błękitną kopułą ze złotą iglicą wskazującą słońce, po bokach prowadzącego do niego reprezentacyjnego ukwieconego bulwaru są dwie złote wieże, a w tle widać wieżę białą, rozcapierzoną, zwieńczoną złotą kulą (niewidoczną na zdjęciu). Wokół rozciągają się bulwary i ogrody pokryte wzorzystymi dywanami kwiatów. Rozkwitają tu jednak nie tylko kwiaty żywe, ale i mury – z ogrodów wyrasta Opera Narodowa, błękitna budowla o obłych ścianach przypominających nachodzące na siebie płatki kwiatów. Kryją one jedną z największych na świecie sal operowych, mieszczącą 3,5 tys. widzów.
Niedaleko pałacu, na drugim brzegu rzeki, stoi 60-metrowa szklana piramida – zbudowana na Kongres Liderów Religii Światowych w 2009 r. Jest dedykowana najstarszej światowej religii, czyli kultowi słońca, w założeniu nie zawiera symboli żadnych religii współczesnych, ma być miejscem ich pojednania i kolejnych spotkań.
Jednak najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest wieża – ta ze złotą kulą na szczycie. Wzrasta w niebo na wysokość 105 metrów i ma symbolizować legendarne drzewo życia: topolę, w gałęziach której ptak Samouk złożył swoje jajo. Wedle pradawnych wierzeń ludów tureckich powstało z niego słońce. W złotej kuli – jaju umieścił architekt dwupoziomowy taras widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta. Dla uczczenia roku 1997, w którym miasto zostało stolicą, taras znajduje się na wysokości 97 metrów. Na wyższym poziomie jest ozdobny cokół, a na nim pozłacany odcisk prawej dłoni prezydenta kraju. Podobno ma moc spełniania życzeń- trzeba włożyć dłoń w odcisk i je pomyśleć.
W lipcu 2010 r. na 70-te urodziny prezydenta z rozmachem i uroczyście otwarto wspaniały obiekt jakim jest namiot chana. Obejmuje podstawą powierzchnię 23 tys. mkw. Ma 150 m wysokości, średnica jego podstawy wynosi 200 m. Namiot wykonany jest z folii ETFE, przepuszczającej promienie słoneczne, ale utrzymującej ciepło. (zimą temperatura w mieście może spaść do 40 st. C poniżej zera). Nawet wtedy wewnątrz namiotu jest kilkanaście stopni ciepła. Elementy tworzywa zawieszone są na sieci lin rozpiętych z wieży nośnej. Namiot mogący pomieścić 10 stadionów piłkarskich jest gigantycznym centrum rozrywkowo-handlowym. W środku, oprócz sklepów są restauracje, sale kinowe, siłownie, spa, sale koncertowe, ogród botaniczny, sztuczna rzeka, plażapark wodny oraz pola do minigolfa.
Obecnie miasto liczy około 900 tys. mieszkańców.
Czyż nie warto zobaczyć to miasto?

Pytanie konkursowe: Co to za miasto i w jakim kraju.
Rozwiązanie konkursu: Astana, Kazachstan.
Wpłynęło 457 prawidłowych rozwiązań.
Nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł wylosował pan Rost Robert, zam 87-720 Ciechocinek ul. Polna – gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 30 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14

7 milionów kwiatów na DZIEŃ KOBIET


Na zdjęciu – fragment ogrodów kwiatowych Keukenhof – Holandia.
Keukenhof (nid. ogród kuchenny) to ogród położony pomiędzy Amsterdamem a Hagą, w miejscowości Lisse. Jest największym ogrodem z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Ogród rozciąga się na obszarze 32 ha powierzchni. Ogrom ilości kwiatów ich kolorów i gatunków zrobi na każdym ogromne wrażenie. Co roku 7 milionów cebulek kwiatowych tulipanów, żonkili, hiacyntów oraz innych roślin cebulowych zapełnia ten niesamowity ogród. Ogród w dzisiejszym kształcie otwarto w 1949 roku a grupa producentów i eksporterów cebulek, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy, postanowiła wykorzystać ogród i zorganizować tu wystawę kwiatów na wolnym powietrzu, prezentującą najpiękniejsze odmiany. Od tego czasu wystawa taka organizowana jest w Keukenhof co roku – w 2018 r od 23 marca do 13 maja. Ta największa wiosenna atrakcja Holandii corocznie przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Przez 64 lata ogród w Keukenhof zwiedziło 50 milionów turystów!
Dzień w Keukenhof to dzień pełen wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Keukenhof pełen jest niepowtarzalnych kolorów i zapachów, które wywołują jedyne w swoim rodzaju poczucie wolności, zachwyca spektakularnymi wystawami kwiatowymi, zaskakującymi i inspirującymi ogrodami oraz licznymi wydarzeniami. W ramach wystawy odbywa się „Parada kwiatowa” – przejazd platform z „rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.
Słynna parada kwiatów w Holandii odbywa się raz w roku, w ostatni lub przedostatni weekend kwietnia.. Kilkanaście ogromnych kwietnych platform w jeden dzień przejeżdża 40-kilometrowy dystans z Nordwijk do Haarlemu, gdzie odbywa się wielki finał wydarzenia. Do tego pięknego holenderskiego miasta przybywają wówczas ludzie z całego świata, żeby na własne oczy zobaczyć kilkanaście niesamowitych, kilkumetrowych platform. Każda z nich to arcydzieło sztuki florystycznej – wszystkie zostały zrobione z setek tysięcy żywych kwiatów przez tysiące wolontariuszy. Kolorowe tulipany, hiacynty, żonkile tworzą fascynujące kształty nawiązujące do tradycji różnych kultur, flory i fauny, a także do motywów pop-kultury.
Atrakcją Keukenhof są też zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów w pawilonach: Oranje Nassau, Willem Alexander, czy Beatrix. Warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii. Ta ostatnia, z wystawianymi tu ponad 300 różnymi gatunkami lilii, w przeciągu ponad 20 lat stała się największą doroczną wystawą lilii, na świecie. Odwiedzających może też zauroczyć wystawa orchidei z tysiącami kwitnących storczyków.
Kwitnące pola wokół Keukenhof, od lat można zwiedzać na rowerze, wyznaczonymi trasami. Nową atrakcja są „ciche łodzie”, wyposażone w elektryczne silniki, które są przyjazne dla środowiska, nie zakłócają spokoju i doskonale nadające się do pływania po sieci kanałów przecinających cebulowe pola. Wycieczka łodzią trwa około jednej godziny i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Parada kwiatowa wyrusza z Noordwijk o 9:30, prowadzi przez Voorhout i około 12:00 dociera do Sassenheim. Po godzinnej przerwie rusza w dalszą drogę do Lisse przed bramę Keukenhof (ok.15:30).
Ogród otwarty w sezonie od godziny 8.00 rano do 19.30. Bilety w cenie: 16 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci w wieku 4-11. Parking 6.

Pytanie konkursowe: Który z wymienionych krajów jest potentatem w produkcji i eksporcie tulipanów: Portugalia, Turcja, Holandia?

Rozwiązanie: Potentatem w produkcji i eksporcie tulipanów jest Holandia.
Firmy holenderskie produkują tulipany i inne kwiaty także w innych krajach.

Nagrodę w postaci zaproszenia na wycieczkę autokarową na wystawę kwiatowa do Keukenhof w Holandii wylosowała pani Kowalska Magdalena, zam. 61-255 Poznań, os. Tysiąclecia. Gratulujemy.
Ewentualnie inni chętni chcący wziąć udział w wycieczce mogą ją wykupić w Biurze Turystycznym OSCAR w Poznaniu i dołączyć do grona zwycięzców.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 7 marca 2018r.
Nagrodą w konkursie jest zaproszenie dla dwojga osób na wycieczkę autokarową do KEUKENHOF o wartości 474 zł – termin 20-22 kwietnia 2018r – wyjazd z Poznania. (Istnieje możliwość dokupienia przewozu, tzw. antenki z różnych miast Polski. Dopłata obligatoryjna na miejscu u pilota po 18 euro/os – wstępy, opłaty lokalne).

Wyjazdy do Ogrodów Keukenhof organizuje szereg Biur Turystycznych w różnych cenach, terminach oraz ilościach dni pobytu i atrakcji podczas imprezy – wybierz najlepsze.
Wszelkich informacji udzieli z przyjemnością p. Urszula Gębala z Biura Turystycznego „BESKID ACTiVE” w Bielsku-Białej: tel: 33 8123134, 505064 671.
www.beskidactive.pl e-mail: biuropodrozy@beskidactive.pl

Dołącz do tych, którzy już poznali tą kolorową i pachnącą atrakcję!


14f

Historia, której nie można pominąć


Na zdjęciu: Most w Mostarze.
Mostar – sama nazwa miasta wywodzi się od słowa mostari czyli strażnicy mostu. Do dnia dzisiejszego po obu stronach rzeki Neretwy, z jednej i drugiej strony mostu wznoszą się dwie wieże, w których dawniej mieszkali strażnicy. Wieże oprócz swojej funkcji obronnej wykorzystywane były również jako pomieszczenia do składowania amunicji.
W średniowieczu brzegi rzeki Neretwy połączone były drewnianym mostem, który w roku 1566 został przebudowany przez Turków na most kamienny. Po jednej i drugiej stronie rzeki zaczęło rozwijać się miasto będące tureckim centrum administracyjnym i handlowym w Hercegowinie. Po wybuchu powstania anty tureckiego w 1875 roku, miasto przeszło pod panowanie Austro – Węgier. W tym czasie zaczyna się wielka urbanizacja oraz wzrostu ekonomiczny. Po zakończeniu I wojny światowej miasto wchodzi w skład Królestwa Serbów, Chorwatów oraz Słoweńców. Mostar staje się mieszanką ludzi i wyznań. W roku 1992 to początek walk bratobójczych – walka Bośniaków i Chorwatów przeciwko Serbom a następnie walka Chorwatów z Bośniakami. Część wschodnia Mostaru zostaje praktycznie zrównana z ziemią a słynny most z kamienia pozostaje zburzony. W roku 1994 pomiędzy Bośniakami i Chorwatami podpisane zostaje zawieszenie broni. Od tego czasu miasto zostaje podzielone na dwie części – bośniacką (muzułmańską) oraz chorwacką. Dziś państwo tworzy związek federacyjny Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
Większą część Bośni zajmują góry i gęste lasy, a wpływy muzułmańskie nadają jej orientalnego polotu. Każdy, kto szuka ciszy i spokoju, ucieczki od cywilizacji i kontaktu z naturą, powinien odwiedzić ten mało znany kraj racząc się cevapici, burkami, serbskim piwem Jelen no i oczywiście kawą serwowaną w regionalnym tygielku ze słodką przekąską – rachatłukum, czyli małą kostką o owocowym smaku i konsystencji galaretki.
Atrakcją Mostaru jest także bazar. Wśród pamiątek zwracają uwagę przede wszystkim figurki czołgów, samolotów i dział, breloczki do kluczy i długopisy- wszystko wykonane z łusek po nabojach. Najwyraźniej wojna dobrze się sprzedaje. Tuż obok bazaru znajduje się również meczet Tabacica, pochodzący z XVI wieku i zburzony w trakcie wojny domowej (odbudowany w roku 2000.). Do „zaliczenia” jeszcze pobliskie imponujące wodospady Kravica, klasztor derwiszów w Blagaj czy Park Przyrody Hutovo Blato.

Na zdjęciu poniżej skoki z mostu organizowane w ramach ekstremalnych zawodów Światowej Serii Red Bull Cliff Diving – wys. 27 m

Pytanie konkursowe: Podaj nazwę chorwackiego miedzianego tygielka do parzenia kawy.

Rozwiązanie: Dżezwa (tur. cezve – płonący tygielek).
Nadesłano 657 odpowiedzi. Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosował pan Holubiuk Andrzej, zam. 80-513 Gdańsk, ul.Walecznych – gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 23.03.2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14e

„SPOJRZENIE NA DWA KONTYNENTY”


Pytanie konkursowe: Co to za miejsce w którym:

– istnieje lotnisko, przez które przebiega droga i musi być zamykana podczas startu i lądowania każdego samolotu,
– małpy Makaki żyją na wolności,
– ze szczytu pobliskiej góry widać dwa kontynenty,
– można zwiedzać jaskinie z pięknie wykształconą szatą naciekową, z salą koncertową, itp.,
– można podziwiać piękne ogrody botaniczne,
– wybudowane w skale tunele oblężnicze uznano za cud inżynierii wojskowej,
– istnieje stary mauretański zamek,
– funkcjonuje rezerwat przyrody jako miejsce widokowe oraz siedliskowe milionów migrujących ptaków,
– do istniejącej fortyfikacji artyleryjskiej zbudowanej w 1890 roku na szczycie góry można dojechać kolejką górską,
– stoi pomnik jednego z czołowych polskich dowódców II wojny światowej, który zginął w katastrofie lotniczej,
– i wiele innych atrakcji, które warto poznać?

Rozwiązanie: Gibraltar.

Nagrodę wylosowała pani Szymczyk Aleksandra, zam. Jasło, ul. Krasińskiego. Gratulujemy.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 16 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14d


Na zdjęciu: Las Lajas – Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej Na Skałach w Ipiales – Kolumbia. (hiszp. El Santuario de la Virgen del Rosario de Las Lajas en Ipiales)

Sanktuarium Las Lajas wbudowane w bok skał w Ipiales, w kanionie rzeki Guaitara. Widoki są tu niesamowite. Otoczenie górskie, piękny wodospad i ogromna budowla na wysokości 2.950 m n.p.m. – to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jest ono o tyle niezwykłe, że odległość między jego wieżą a dnem kanionu wynosi… 100 metrów, no i samo usytuowanie budzi mieszane uczucia.
Legenda mówi, że podobno, w 1754 r., w Ipiales, w tym kanionie w górskim podczas burzy małej głuchoniemej dziewczynce i jej matce ukazała się Matka Boża … a dziecko potem odzyskało mowę. Wiadomość o cudzie obiegła okolicę. W jaskini, w której to się wydarzyło, odkryto później malowidło Maryi niosącej dziecko. Pierwszą kapliczkę w tym miejscu (1803 r.), ufundował niewidomy brat Juan de Santa Gertrudis Serra, który zebrał środki na jej budowę wędrując po kraju. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo odzyskać wzrok. W latach 1916–1949 na miejscu kapliczki, powstała neogotycka budowla. Z daleka cała budowla przypomina więc raczej zamek obronny z bajki. Budowę sfinansowano z datków wiernych. Wchodząc do niższych poziomów świątyni przenosimy się w całkiem inny wymiar. Kolorowe światła rzucane przez witraże i mrok działają na wyobraźnię. Dookoła jest parę punktów widokowych, wielki pomnik Archanioła Gabriela i wodospad. Ściany dookoła są pokryte licznymi tabliczkami pamiątkowymi z podziękowaniami dla Dziewicy Maryi za jej cuda. Jakkolwiek większość z nich jest po hiszpańsku (zazwyczaj pochodzą z Kolumbii i Ekwadoru), to można wypatrzyć też słowa w innych językach i zapisane w innych alfabetach.
Bazylika Las Lajas jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Południowe.
W Ipiales można zjeść typowy dla Andyjskiej kultury przysmak czyli świnkę morską z grilla.

Pytanie konkursowe: Od czego pochodzi nazwa Las Lajas (wybierz): a-pobliskich skał, b-świnki morskiej, c-pierwszych katolików kolumbijskich?
Rozwiązanie konkursu: Nazwa Las Lajas pochodzi od nazwy pobliskich skał.
Na konkurs nr 14 d wpłynęło 514 prawidłowych odpowiedzi.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani (pseudonim) SYLWIA MAR, zam. Białystok. Gratulujemy. Prosimy potwierdzić chęć otrzymania nagrody w ciągu 2 dni.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia
9 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14c


Na zdjęciu: 12 Apostołów – największa atrakcja Great Ocean Road.
Dwunastu Apostołów – grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia stojących w morzu, tuż przy brzegu w parku narodowym Port Campbell, przy Great Ocean Road w Australii. Kolumny są wynikiem erozji i mają różną grubość i wysokość. Niegdyś skał było 12, stąd nazwa kompleksu skalnego, jednak w wyniku dalszych procesów wymywania skał przez wodę, kilka z nich się rozpadło.
Droga Great Ocean Road (B100) to ponad 285-kilometrowa nadmorska serpentyna biegnąca wzdłuż południowego wybrzeża Australii w stanie Victoria, pomiędzy miejscowościami Warrnambool na zachodzie i Torquay na wschodzie, pośród klifów i wzgórz. Została wybudowana przez żołnierzy, którzy ocaleli w I Wojnie Światowej i po wojnie w Australii nie mieli zajęcia. W ramach motywacji mieli ją budować ku czci swoich poległych kolegów i tak powstał największy, bo liczący ponad 280 km długości, pomnik wojenny na świecie. Budowali 16 lat i wybudowali.
Ta formacja skalna jest jednym z ulubionych miejsc fotografów na południu Australii. W promieniach wschodzącego lub zachodzącego słońca Dwunastu Apostołów wygląda naprawdę pięknie.
Jest to jedna z głównych atrakcji w całym kraju, zdjęcia z Great Ocean Road, a przede wszystkim z Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów) pojawiają się w każdej reklamie czy materiale promocyjnym Australii. Droga jest usiana naturalnymi atrakcjami, przede wszystkimi punktami widokowymi na przepiękne wybrzeże i niesamowite klify oraz formacje skalne wynurzające się z wody. Znajduje się tam też wiele dzikich plaż, gdzie można spędzić parę godzin leniuchując i ciesząc się ‘własną’ plażą gdzie nie ma nikogo innego, bez tłoku i turystycznego zgiełku.
Pytanie konkursowe: Jak brzmiała dawniej nazwa tej formacji skalnej (z angielska. The sow and piglets)?
Rozwiązanie konkursu: Prawidłowa odpowiedź to „Maciora i świnki”.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosowała pani Lewińska Agnieszka, zam 87-620 Moszczonne 41 – Gratulujemy.
Na konkurs nadesłano 601 prawidłowych odpowiedzi.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia
2 marca 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14b


Na zdjęciu: ławeczka-pomnik Beaty z Albatrosa.
Ławeczkę zaprojektował w 2015r rzeźbiarz Michał Sierakowski a jego muzą była wyłoniona w plebiscycie „Gazety Współczesnej” Barbara Bujanowska ze wsi Zabiele w powiecie monieckim (dzisiaj modelka i absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku).
Ławka (odlana z brązu w 2017r) znalazła miejsce tuż obok kultowej restauracji Albatros, w sercu Augustowa. Siedzi na niej figura słynnej Beaty, o której śpiewał Janusz Laskowski w swoim przeboju.
M. Sierakowski jest twórcą wielu pomników i ławeczek, m.innymi: Hanki Bielickiej w Łomży (2017r), Józefa Psarskiego w Ostrołęce (2010r), Gustawa Holoubka (2008r) i Krzysztofa Kolbergera (2011r)w Międzyzdrojach.
Zwiedzając w pośpiechu kraj i świat, często, warto odpocząć w takich sentymentalnych miejscach łączących sztukę, historię i zadumę nad mijającym życiem ….a i przytulić się można do ładnej dziewczyny.
..Dziś pozostał mi po tobie smutek żal…” Restauracja „Alabatros” powstała w 1962 r i po wielu modernizacjach została tylko jej bryła i miedziane albatrosy – jeden na zewnętrznej elewacji i dwa w środku. Lina w śmietanie nadal się serwuje, a prawdziwym hitem ostatnich lat jest leśny zawijaniec, mięsny specjał z leśnymi grzybami i serem obsmażany w cieście naleśnikowym.
Tożsamości dziewczyny z piosenki nikt zdradzać nie chce, nawet sam Janusz Laskowski.
Smutną piosenkę o tajemniczej siedemnastolatce z augustowskiego „Albatrosa” do dziś śpiewa się na weselach, biesiadach czy rodzinnych spotkaniach. Po „Sokołach” i „Cyganach” to jeden z naszych „narodowych” utworów. Do dziś wszyscy zastanawiają się, kim była Beata. I czy w ogóle wie, że ta piosenka to o niej?

Pytanie konkursowe: Podaj tytuł przeboju J. Laskowskiego o Beacie z Albatrosa.
Rozwiązanie konkursu: Z uwagi na różne interpretacje tytułu tej piosenki funkcjonujące w internecie komisja konkursowa podjęła decyzję aby uznać za właściwe następujące tytuły: 7 dziewcząt z Albatrosa, Beata z Albatrosa oraz Beata.
Nagrodę w postaci pieniężnej w wysokości 50 zł wylosował p.Pauliński Michał, zam. Gorzów Wielkopolski, ul. Konstytucji 3 Maja. Gratulujemy.
W konkursie wzięło udział 579 osób.
Zgodnie z wolą p. Paulińskiego wygraną przekazujemy na konto Hospicjum Dziecięcego św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Dziękujemy za miły gest.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 23 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


14a


Na zdjęciu: Palm Jumeirah ( Dżamira) – ZEA
Jedna z trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypana z piasku na dnie szelfu u wybrzeży miasta w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyspa ma kształt palmy z pniem i 16 liśćmi oraz falochronem dookoła, który oddziela ją od wód Zatoki Perskiej. Budowę rozpoczęto w 2001 r. Ukończona, będzie miała 75 kilometrów linii brzegowej (liście, pień i falochron).
U podstawy pnia przy wyjeździe z Palmy, na lądzie, wybudowany został kompleks Dubai Pearl – jedenaście wieżowców zawierających hotele (ponad 25 najlepszych międzynarodowych marek hotelowych), apartamenty i przestrzeń biurowo-handlową, plaże, przystanie jachtowe, restauracje, kawiarnie i różne punkty sprzedaży detalicznej.
Na czubku palmy, w samym środku otaczającej ją korony powstał luksusowy Hotel Atlantis.
Na liściach palmy znajdują się domy letniskowe – trzy rodzaje willi (Signature Villas, Garden Homes i Canal Cove Town Homes), które zostały wystawione na sprzedaż już w 2004 roku. Domy zostały sprzedane w trzy dni po rozpoczęciu aukcji, a kupowali je także ludzie bardzo sławni np. David Beckham. Budowa Palm Jumeirah kosztowała 12 miliardów dolarów. Miała pokazać światu, że Dubaj to światowa stolica najdroższych posiadłości i jeśli ktoś chce luksusową willę, to musi zamieszkać na sztucznej wyspie w Dubaju.
Dla turystów wyspa posiada wszystko czego potrzebujesz, aby cieszyć się wspaniałą wakacyjną przygodą, niesamowite atrakcje turystyczne, luksusowe centra mody i centra handlowe. Jeśli po prostu chcesz się zrelaksować lub zanurzyć się w ekscytującym świecie wypoczynku i rozrywki, jest to naprawdę inspirujące miejsce na wakacje.

Pytanie konkursowe: Podaj w przybliżeniu średnicę wyspy: a/ 1 500 m, b/ 3 km, c/ 5 km
(wybierz właściwą odpowiedź).
Rozwiązanie: Wyspa ma średnicę 5 km.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosował p.Kornat Mateusz, 26-140 Łączna, Zaskale – Gratulujemy.
Na konkurs wpłynęło 427 prawidłowych odpowiedzi (ok. 60 % ogółu).

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23, do dnia 16 lutego 2018r. Zwycięzca wyłoniony drogą losowania otrzyma nagrodę w wysokości 50 zł lub równoważny bon towarowy.


Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost