Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Przeprowadzki Świętego Mikołaja

Świety Mikołaj

Rovaniemi, miasto położone kilka kilometrów od północnego koła biegunowego, jest stolicą fińskiej Laponii. Zaledwie osiem kilometrów dzieli je od najsłynniejszej wioski na świecie – Santa Claus Village.

Tu, w pobliżu kręgu polarnego, wyznaczonego przez białą linię, znajduje się dom i biuro, w którym ten najsympatyczniejszy ze świętych przez cały rok (z wyjątkiem 24 i 25 grudnia) przyjmuje swoich gości. Przyjmuje też stosy listów i kartek pocztowych z całego świata, również z Polski. Gdyż we wiosce funkcjonuje oficjalnie Urząd Pocztowy. Zważywszy na sędziwy wiek świętego, zdawałoby się, iż rezyduje on tu od niepamiętnych czasów. Okazuje się jednak, że Mikołaj jest niespokojnym duchem, który przeżył niejedną przeprowadzkę i któremu niełatwo zadomowić się w jednym miejscu.

Gdy Mikołaj był jeszcze biskupem

Z dawien dawna, gdy Święty Mikołaj był jeszcze Mikołajem, a właściwie biskupem Mikołajem, zamieszkiwał miasto Mira w dzisiejszej Turcji. Tu prowadził pobożny żywot, wypełniony szlachetnymi uczynkami. Słynący z dobroci serca i niepospolitej wrażliwości hierarcha wielokrotnie, co potwierdzają źródła historyczne, ratował z opresji znajdujących się w tarapatach ludzi. Takim postępowaniem zasłużył sobie na wdzięczną pamięć.

Kto ubrał Mikołaja na czerwono

Po wielu, wielu latach zmienił klimat, opuścił tereny Azji Mniejszej, by osiąść w mroźnej Laponii. Wraz z przeprowadzką do nowego miejsca zamieszkania, dokonał też zmiany swego wizerunku. Z dostojnego mężczyzny w biskupiej mitrze przeobraził się w uśmiechniętego staruszka w charakterystycznym ubraniu. Niemała w tym zasługa speców od reklamy Coca Coli, którzy ubrali Mikołaja w czerwoną bluzę i spodnie, a na głowę włożyli mu czerwoną czapkę z białym pomponem. Działo się to w latach dwudziestych dwudziestego wieku.

Historia przeprowadzki Świętego Mikołaja

Mniej więcej w tym samym czasie przygotowano mu wygodne lokum na szczycie góry Korvatunturi, co w języku fińskim oznacza ucho. Nie bez przyczyny to miejsce stało się siedzibą Świętego. Wszak ucho to najodpowiedniejszy organ do wsłuchiwania się w dziecięce prośby. Niestety, wichry historii nie ominęły świętej osoby. Konflikt fińsko- radziecki spowodował przesunięcie granic, wskutek czego Święty Mikołaj znowu był zmuszony do przeprowadzki a jego dom znalazł się niebezpiecznie blisko komunistycznej rzeczywistości.

Kolejny raz Święty musiał się przeprowadzić, porzucając dotychczasowe obejście i poszukać nowego schronienia. Znalazł je dokładnie na granicy kręgu polarnego. I w tym miejscu rezyduje do dziś, a Santa Claus Village, mimo odległości, którą trzeba pokonać, by do niego przybyć, jest nadal jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Tekst opracowany przez firmę: Beskid-Przeprowadzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost