Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

21e – Raj na ziemi, który zapełnia marzeniami i który czyni szczęśliwym

Od czasu do czasu w naszych konkursach pojawiają się atrakcje turystyczne, które można „zaliczyć” podczas wyjazdu weekendowego, które zresztą propagujemy jako jeden ze sposobów szybkiego poznania atrakcji Europy. Tym razem podpowiadamy i zachęcamy na wycieczkę objazdową po Bawarii, która uraczy nas pięknymi widokami, a które na długo zostaną w naszej pamięci. Jest to również świetna alternatywa, dla osób, które lubią aktywnie spędzać swój wolny czas i poznawać nowe miejsca. Tym bardziej jest to wskazane, że przed sobą mamy trochę wolnych dni świątecznych.

Zobaczymy najpiękniejszy i najsłynniejszy zakątek Bawarii – zamek Neuschwanstein – jest to najbardziej popularny zamek Ludwika II, który stanowi symbol zamków bawarskich, był on również inspiracją dla samego Walta Disneya. Chyba żadna z innych budowli nie symbolizuje Bawarii w takim stopniu jak zamek Neuschwanstein. Ten prawdziwie bajkowy zamek należy do najbardziej znanych i ulubionych zabytków w Niemczech. Zamek Neuschwanstein jest znany na całym świecie z fantazyjnej formy.
Neuschwanstein, to raj na ziemi, który zapełnia marzeniami i który czyni mnie szczęśliwym.”  – ” tak pisał o swojej rezydencji Ludwik II Bawarski – syn Maksymiliana. Ludwik będąc wrażliwym młodzieńcem utożsamiał się z Lohengrinem, legendarnym Rycerzem Łabędzia, popadając niemal w obsesję na temat mitologii germańskiej. Został mecenasem Wilhelma Ryszarda Wagnera, słynnego niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu, który te legendy wykorzystywał w kompozycjach muzycznych. Zamek nawiązuje do romantycznej duszy króla. Na malowidłach we wnętrzach znaleźć można motywy z Tristana i Izoldy, złocone tkaniny w sypialni, motywy nawiązujące do rycerskich ideałów i średniowiecza. Największe wrażenie robi Sala Tronowa urządzona z bizantyjskim przepychem i prawie w całości pokryta złotem.

Opodal najmniejszy z zameczków króla Ludwika II – Linderhof. Ten ulubiony zamek króla Ludwika II leży w malowniczych Alpach Ammergawskich,  mały zamek jest urządzony z przepychem i bogato zdobiony złotem. Tutaj nieśmiały król spędzał wiele czasu w samotności. Aby uniknąć nadmiernego kontaktu ze służbą, w zamku nie brakowało nawet „samonakrywającego się” stołu – za pomocą windy nakryty stół transportowany był z parteru bezpośrednio do jadalni króla. W ogrodzie zamkowym znajdują się m. in. studnia z dużą fontanną, pawilon mauretański oraz grota Wenus. W sztucznej jaskini król Ludwik, pragnący zanurzyć się w świat Ryszarda Wagnera, kazał zbudować grotę według scen z opery „Tannhäuser”
Salzburg – miasto Mozarta, Prien nad Jeziorem Chiemsee w Bawarii, rejs statkiem na wyspę Herreninsel, spacer po urokliwym parku do zamku Herrenchiemsee, największego zamku Ludwika Bawarskiego, będącego wierną kopią pałacu wersalskiego, spacer po ogrodach z licznymi fontannami.

Polecamy również wizytę w klasztorze i bazylice w Ettal – jednym z najstarszych miejsc pielgrzymkowych w Niemczech.

Nasza eskapadę możemy zakończyć wjazdem na najwyższy szczyt Niemiec kolejką linową, skąd przy dobrej widoczności można delektować się panoramą pięciu krajów – Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Francji. Następnie przejazd do miasteczka położonego u stóp Zugspitze – Garmisch – Partenkirchen – zimowej stolicy Niemiec.

Pytanie konkursowe:

Zugspitze – podaj od czego pochodzi nazwa tego szczytu?

Rozwiązanie konkursu:
Zugspitze – nazwa pochodzi od często schodzących lawin.
Nagrodę w wysokości 50 zł w gotówce wylosowała p.PASZKO Kinga (hasło Jadzia Nieradzia) ze Stalowej Woli-gratulujemy.
(nagrodę otrzyma po spełnieniu formalnych wymogów).
Na konkurs wpłynęło 634 prawidłowych odpowiedzi. Skala trudności 3-4.

Odpowiedzi można kierować: za pomocą poczty elektronicznej – konkursy.antyklika@bielsko.net.pl lub listownie na adres siedziby Stowarzyszenia – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 23 do dnia 21.04.2019 r.

Nagrodą jest kwota 50 zł w gotówce.

Regulamin konkursu fotograficznego

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost