Stowarzyszenie aktywnych społecznie

„ANTYKLIKA”

Relacja z podróży po Albanii – Paweł Kowalski z osoba towarzyszącą

Wygraną kwotę 500 zł w konkursie foto nr 85 „Antykliki” przeznaczyliśmy na dofinansowanie podróży po Albanii. Jej odwiedzenie było naszym marzeniem od dawna. Wyznawcy islamu stanowią w tym kraju większość (oficjalnie około 60%), choć podejście do religijności jest tam raczej luźne, a przynajmniej mniej rygorystyczne niż np. w krajach Bliskiego Wschodu. Nasza podróż do tego bałkańskiego państwa miała na celu nie tylko rozkoszowanie się pięknem przyrody i gór, które uwielbiamy, ale w równym stopniu zagłębienie się w kulturę mieszkańców i posmakowanie lokalnych dań. Albanię zwiedziliśmy z północy na południe. Wiele rzeczy nas zachwyciło, ale też zdziwiło.

Do najwspanialszych odwiedzonych przez nas miejsc z pewnością zaliczymy wioskę Valbone, która leżąc w dolinie, otoczona jest ze wszystkich stron spektakularnymi skalnymi szczytami. Miejscowość do zaoferowania ma liczne trasy trekkingowe. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam również rejs promem po jeziorze Koman, uważany za jedną z największych atrakcji turystycznych Albanii. Z miasteczek zaś szczególnie urzekły nas Berat (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz raczej omijana przez turystów lub traktowana tranzytowo Szkodra. Szczególnie w tej drugiej można poczuć klimat luźnej, spokojnej atmosfery. Różnorodność barów i kawiarenek zachęca przybyszów do skosztowania potraw i napojów. Najmniej do gustu przypadła nam Tirana, stolica kraju, choć tam bardzo ważnym punktem odwiedzin była świątynia Bektaszów. Jest to odłam islamu, którego przedstawiciele mają tam swoje światowe centrum. Albańczycy są bardzo pomocni i przyjacielscy. Narodowym zwyczajem jest przesiadywanie godzinami w małych kawiarenkach przy malutkim espresso podawanym z wodą. Zdziwieniem za to był niemal absolutny brak herbaty. Trudno było ją gdziekolwiek znaleźć.

Cała podróż była naprawdę wspaniałą przygodą i pełni entuzjazmu możemy wszystkim zdecydowanie ten kierunek polecić.

Doceniamy to, że Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „ANTYKLIKA” propaguje w swej działalności aktywność turystyczną poprzez różnego rodzaju konkursy, gdzie nagrody można przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdów turystycznych.

My mieliśmy to szczęście, że wylosowaliśmy jedną z takich nagród – dziękujemy.

Pozdrawiam serdecznie
Paweł Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 „ANTYKLIKA”
Projekt i wykonanie: whiteghost